Sosyal Medya:

Eğitim

Antrenörler İyi Bir Takım İçi İletişim İçin Nelere Dikkat Etmeli?

ÖZEL İÇERİK | İyi bir iletişime sahip olan takımların başarılı olması daha kolaydır ve iyi bir iletişimin belirleyici faktörü antrenördür.

Sporda başarının en temel etkenlerinden birisi güçlü iletişimdir. Metin, Ali, Feyyaz dönemindeki Beşiktaş için “Kolej Takımı” tabirinin kullanılmasındaki en önemli neden takım içerisindeki pozitifi havadır. İstediğiniz kadar iyi bir antrenör olun takım içerisinde olumlu bir ortam yaratamazsanız işiniz kolay olmayacaktır. Peki antrenörler, takım içerisinde iyi bir iletişim ortamı oluştururken nelere dikkat etmelidir?

Uzun bir süredir altyapılarda antrenörlük yapan Kadir Saygılı ile bu konu üzerine yaptığımız söyleşiden öne çıkan 3 başlık şu şekilde;

KADROYA UYGUN SİSTEM OLUŞTURUN

İki tip yapı vardır; koç odaklı takımlar ve takım odaklı koçlar. Elinizdeki oyuncuların yapısını iyi bilmezseniz aklınızdaki oyunu ortaya koymanız ve oyuncuları geliştirmeniz zor olacaktır. Kadronuza uygun bir oyun anlayışı benimseyin. Böylelikle takım olarak oynadığınız oyundan keyif almanız kolaylaşacaktır.

HER OYUNCUNUN ROLÜNÜ BELİRLEYİN

Bir takımda herkes en yüksek skoru yapamaz. Birileri skor yaparken, birilerinin göze çarpmayan ama çok değerli olan işleri yapması gerekir. “The Last Dance” belgeselinde gördüğümüz gibi Dennis Rodman’ın farkı sadece saçlarından ibaret değildi. Aldığı ribaundlar ve mücadelesi ile takımının şampiyonluklarına katkı sağladı. Takım içerisinde iyi bir iletişim ortamı ve denge sağlamak için mutlaka oyuncuların rollerini benimseyin ve onlara iyi bir şekilde aktarın.

SAHA DIŞI ETKİNLİKLER YAPIN

Sporcular genelde birbirlerini sadece sahada ve soyunma odasında görüyorlar. Onları saha dışına çıkarın ve çeşitli aktiviteler yapın. Bu bazen tiyatro, sinema vb. kültürel ya da korku evi gibi heyecanlı etkinlikler olabilir. Saha dışında baskıdan uzakta hem sizi hem de birbirlerini daha iyi tanıyacaklardır ve doğal olarak güçlü bir iletişim kurmak için daha fazla şansını olacaktır.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla 2 bini aşkın üyemizin bulunduğu haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Son Haberler

Diğer Haberler > Eğitim