Sosyal Medya:

Eğitim

Antrenör Ağı: Takım Kimyası Nasıl Kurulur?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün takım içinde olumlu kimya oluşturmak üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

USA Basketball sitesi tarafından 2018’de yayınlanan yazıda, antrenmanlarda ve saha dışında olumlu bir kimya yaratmanın adımlarından bahsediliyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Herhangi bir basketbol takımının başarısı için kimya çok önemlidir ve antrenörle oyuncular arasındaki iyi iletişim de oldukça kritiktir. Bu yüzden ABD Basketbol Antrenörleri Ağı’na sorduk:

Oyuncularınızla iletişimi nasıl büyütür ve geliştirirsiniz?

Don Showalter, baş antrenör, Iowa City (Iowa) Lisesi

Antrenörler ve oyuncular arasında iletişim günlük olarak yapılmalıdır. Her antrenmandan önce kısa (5-15 dakika) bir ekip toplantımız var. Oyuncuların defterleri var ve günlük düşünüş biçimlerini ve ekibimizle olan ilişkilerini gözden geçiriyoruz. Her zaman oyuncuları grupla düşüncelerini paylaşmaya çağırırım, bu da iletişimi şart kılar. Bu, sahada devam etme eğilimindedir. Her antrenmanı “iletişim çemberimiz” ile bitiriyoruz, oyuncuların çemberde dolaşmalarını sağlıyoruz ve yanındaki oyuncuya o gün için hangi temanın ne olduğunu anlatıyoruz. Örneğin,  sağındaki oyuncuya antrenmanda ne yaptığını söyle. Bunu çemberin etrafında sürdürüyoruz, böylece her oyuncu sözlerini duyabiliyor. Bu iletişim muazzam yardımcı oluyor. Her gün çember için farklı konular kullanabiliriz.

Beyin Robinson, baş antrenör, Bishop McGuinness Katolik (N.C.) Lisesi

Bir ekibin başarısı için kimya ve iletişim şarttır. Bir koç olarak oyuncularım, yardımcı antrenörlerim ve velilerime programımızla ilgili tüm alanlardaki kuralları ve bu kuralları izlememenin cezalarını iletmek, sezon öncesi işim.

Tüm kuralların herkes için aynı olduğundan emin olarak kimya kolayca oluşturulabilir. Herkes bir kişi veya grup için özel kurallar olmadığını gördüğünde, kimya kurulmaya başlar. Otobüste yan yana oturanları ve antrenman sırasında kimlerin birlikte çalıştığını değiştirmeye çalışmak kimyayı inşa etmenin ve klişeleri yıkmanın başka bir yoludur.

John Olive, baş antrenör, Torrey Pines (Kaliforniya) Lisesi

Kimya çoğu takım için kritiktir. Yapmaya çalıştığım, oyunculara yeteneklerimizi en üst düzeye çıkarmak için bu ekibin nasıl oynayacaklarına dair büyük bir resim vermek. Bunu yıl boyunca sürekli olarak destekliyorum. Ayrıca, oyuncuların rollerini anlamalarını ölçmek için bireysel görüşmelerde bulunacağım. Her oyuncuya oğlum veya kızım gibi davranmaya çalışıyorum, onları büyük düşünmeye ve bu hedeflere ulaşmak için efor koymaya teşvik ediyorum – ancak gerçekçi hedefler. Sürekli iletişim gereklidir. Oyuncular sizin sahip olduklarınızı ve takımın en iyi menfaatlerini bildiklerini farkındaysa, genellikle iyi bir kimya elde edilir.

Sue Phillips, baş antrenör, Başpiskopos Mitty (Kaliforniya) Lisesi

İletişim, olumlu bir takım kültürünü oluşturmak ve sürdürmek için kritik bir bileşendir. İletişim kurma şekliniz söylenenler açısından eşit derecede önemlidir. Oyuncular ve antrenörler arasındaki veya takım üyeleri arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için iletişim zamanında ve tutarlı bir şekilde yapılmalıdır. İletişim aynı zamanda büyük bir özen ve samimiyetle yapılmalıdır. Bu süreçte düşman edinmeden ilerlemenin yolları var. Övgü, onaylama, geri bildirim ve sorumluluk iletişimde olduğu zaman pozitif ekip kimyasını teşvik eder.

Sahada, zeminin her iki ucunda etkili antrenman için ekip üyeleri arasında iletişim de önemlidir. İkili sıkıştırmayı çağırmaktan, kör taraftaki bir perdeleme hakkında bir takım arkadaşını uyarmaya kadar, iletişim güven geliştirir ve kendisini daha iyi bir basketbola katkıda bulunur. Konuşmanın yüksek sesle ve amaçlarla yapılmasında ısrar ederek antrenmanda iletişimi talep edin ve ödüllendirin. Antrenmanda rekabetçi bir talim sırasında, en gürültülü ve tutarlı iletişimde bulunan takıma beş ekstra puan verin. Ekibime sık sık hatırlattığım gibi, kütüphanede sessizlik altın değerinde olabilir, ancak bu ekibimizin her defasında savunmada yenilmesini sağlayacak.

Diğer Haberler > Eğitim