Sosyal Medya:

Eğitim

Altyapılarda Antrenör Dengeyi Nasıl Sağlar?

ÖZEL İÇERİK | Antrenörlerin altyapılarda veli, oyuncu ve hakem üçgenindeki ilişki üzerinde doğrudan ve önemli bir etkisi bulunmaktadır.

Özellikle Türk basketbolunda altyapılarda antrenörler çok fazla işi bir arada götürmek ve paydaşlar arasındaki ilişkilerde dengeyi sağlamak için çaba göstermektedir. Bu doğrultuda antrenörlerin altyapılarda veli, oyuncu ve hakemin dahil olduğu roller arasında önemli bir yeri vardır. Peki antrenörler tüm roller arasındaki ilişkiyi doğru bir şekilde yönetmek için nelere dikkat etmelidir?

Titan Akademi A Takım Başantrenörü Mert Yaman ile bu konu üzerine yaptığımız söyleşiden öne çıkan başlıklar şu şekilde;

ROLLERİ PAYLAŞIN

Bütün bir süreci kendiniz yönetmeye çalışmayın. Bütün ipleri elime alacağım, bütün ilişkileri ben yönlendireceğim derseniz antrenörlük yapamazsınız. Rol model bir antrenör olarak; veli, oyuncu ve hakemin kendi rolleri içerisinde kalmasına yardımcı olun. Özellikle veli ve oyuncunun rolünü benimsemesini, ona göre hareket etmesini sağlayın.

SAKİN OLUN

Tüm bu dengeyi sağlarken sakin kalmak çok önemlidir. Eğer antrenör olarak siz tepkilerinizi kontrol edemezseniz, bu hem galibiyeti kaçırmanıza hem de kötü bir örnek olmanıza neden olabilir. Aşırı sert tepkiler, diyaloglar tribünleri ve oyuncuları gerecektir. Bunu istemeyeceğinizden eminim.

EMPATİ YAPIN

Bu süreçte en önemli şeylerden biri empati yapmak olacaktır. Empati yapmayan, karşısındakini anlamaya çalışmayan antrenör bu ilişki sarmalarını en uygun şekilde yönetemeyecektir. Örneğin; saha içerisinde hakemin rolü zorludur ve onu anlayarak hareket etmezseniz işler daha da zorlaşacaktır. Nasıl antrenör olarak zaman zaman yanlış kararlar alabiliyorsanız, hakemler de aynı şekilde zaman zaman hata yapabilirler. Günün sonunda aynı gemide olduğunuzu unutmayın ve örnek bir antrenör olarak hakem, veli, oyuncu üçgeninde empati yapmayı ihmal etmeyin.

BİLİNÇLENDİRİN

Sürecin en önemli parçası bilinçlendirmek, farkındalık yaratmak olacaktır. Bu sporu niye yaptığınızın, amacınızın ne olduğunun, insan yetiştirdiğinizin farkında olmanız lazım. Eğer bir antrenör olarak siz bu bilinci veli ve oyuncu üzerinde yerleştirebilirseniz gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla 2 bini aşkın üyemizin bulunduğu haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Son Haberler

Diğer Haberler > Eğitim