Sosyal Medya:

Eğitim

Altyapı Sporlarında Ailevi Problemler Nelerdir?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün altyapıda yaşanabilecek muhtemel ailevi problemler üzerine bir çeviri ile karşınızdayız. Daniel Gould ve Ryan Hedstrom tarafından 2004’te yayınlanan “Research in Youth Sports: Critical Issues Status” adlı yazıda bu konuya ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Ebeveynlerin gençlik sporlarına katılımı konusundaki araştırmaların çoğu, ebeveynlerin beklentilerinin ve davranışlarının genç sporcuların katılımını, motivasyonunu ve duygusal tepkilerini nasıl etkilediğini incelemeye odaklanırken, ebeveynlerin spor deneyiminde yaratabileceği sorunlara bakan çalışmalar şu anda yapılmaktadır. Bu, koçlarla tartışan, hakemlere karşı koyan ve hatta gençlik sporu yarışmalarında kavga eden ebeveynlerin artan medya hesaplarından dolayı önemli bir yeni araştırma alanı. Yedi sporu temsil eden 154 lise koçunun yaptığı bir ankette, ebeveynlerle ilgili sorunların, bugün lise sporcularına koçluk yapmakta en sık rastlanan konulardan biri olduğu bildirildi.

Benzer şekilde, genç tenis koçları tarafından yapılan ulusal bir anket çalışmasında ebeveynlerin % 36’sının çocuklarının tenis gelişimine zarar verdiği belirlendi. Daha olumlu bir şekilde, ebeveynlerin % 59’unun, çocuklarının tenis gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu bildirildi. Son olarak, algılanan en büyük beş ebeveyn çocuk etkileşimi probleminin şunları içerdiği bulunmuştur:

• kazanmayı aşırı önemsemek;

• gerçekçi olmayan beklentiler yaratmak;

• kendi çocuğunun koçluğu yapmak;

• birinin çocuğunu eleştirmek; ve,

• çocuklarını çok fazla şımartmak. Öyleyse, ebeveynlerin gençlik sporu deneyiminde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olduğu görülmektedir.  

Diğer Haberler > Eğitim