Eğitim

Altyapı Sporları ile Nasıl Güçlü Liderler Yetiştirebilirsiniz?

ÖZEL İÇERİK |  Altyapı sporlarına katılım sporcuların liderlik özellikleri kazanmaları açısından da oldukça değerlidir.

Michigan State Üniversitesi Gençlik Sporları Çalışmaları Enstitüsü’nden Daniel Gould “Eğitimde, bir koçun çocukla geçirdiği zaman muhtemelen okuldaki diğer öğretmenlerden daha fazladır.” ifadelerini kullanıyor. Bu durum altyapı sporlarının çocukların birçok farlı özellik kazanmasında önemli rol oynadığın ortaya koymaktadır. İşte antrenörlerin liderliği ve liderleri geliştirmek için kullanabileceğin  stratejiler…

Bu içerik truesport.org’da yer alan “More Than A Game: How to Use Youth Sports to Develop Strong Leaders” isimli makaleden uyarlanmıştır.

HERKES LİDERDİR!

Herkesin spor yoluyla ve sezon boyunca liderlik becerilerini öğrenebileceğini unutmayın! Altyapılarda liderliğin tüm çocuklara mı öğretileceği ya da sadece bu özelliğe doğal olarak sahip çocuklara mı özen gösterilmesi gerektiği tartışılıyor. Tüm çocukların liderlik ile ilgili beceriler kazanabildiğinden emin olun!

İYİ BİR TAKİPÇİ OLMAYI ÖĞRETİN!

İyi bir takipçi olmak oldukça zordur ama takipçiler liderler kadar önemlidir. Hepimiz hayatımızın bir bölümünde hem lider hem de takipçi olacağız. Bu nedenle sporcuların ve öğrencilerin takip etmeyi ve yapıcı eleştiriler yapmayı öğrenmeleri gerekiyor.

GERÇEK SORUMLULUKLAR VERİN!

Öncelikle hangi sorumlulukları paylaşmak istediğinize karar verin. Mesela en bilinen örnek ısınma hareketlerini yaptırmalarına izin vermektedir. Sporculara hangi sorumluluğu verirseniz verin ortaya büyük bir sorun çıkmadığı sürece müdahale etmeyin. Onların bu  sorumluluğu yerine getirdiğinden emin olun.

ZAYIF OLDUĞUNUZ YANLARI BULUN!

Sizin yapamayacağını şeyleri yapabilecekleri alanları düşünün! Örneği; daha yaşlı bir antrenör olarak 16 yaşındaki bir çocuk gibi sosyal medyayı kullanamıyor olabilirsiniz. Kulübünüz için sosyal medya politikası oluştururken, çocuklarla bir tartışma ortamı oluşturabilirsiniz.

İŞE YARAYAN BİR LİDERLİK STRATEJİSİ BELİRLEYİN!

Başarı için belirli bir formül yoktur. Bazı takımların bir veya iki kaptanı, haftalık olarak değişen bir kaptanı ya da herkesin kaptan olarak bir haftasının olduğu sistemler vardır. Takımınız ve sporunuz için en uygun stili bulmanız gerekiyor.

UTANGAÇ ÇOCUKLARI GÖRMEZDEN GELMEYİN!

Utangaç çocukların rahatlamalarını sağlayın. Yavaş yavaş iletişime geçin. Rahat olmalarına, ekiple konuşma gibi şeyler yapmalarına veya uygulamada sesinizi yansıtmalarına yardımcı olabileceğiniz bir nokta gelecek. Fırsat verilirse bu sporcular büyük liderler olabilir. Bir koç ne kadar çok güven inşa edebilirse, bir sporcunun konfor alanından çıkmasına o kadar yardımcı olabilir.