Eğitim

Altyapı Sporcularının Sertaç Şanlı’dan Öğrenebileceği 5 Şey

Anadolu Efes formasıyla Turkish Airlines Euroleague şampiyonluğu yaşayan Sertaç Şanlı’nın kariyeri genç oyuncular için örnek teşkil ediyor.

Kariyeri boyunca basamakları tırmanmayı başaran ve son olarak Barcelona ile anlaşmaya varan Şanlı’nın kariyerinden önemli dersler çıkarabilir.

İşte genç oyuncuların Sertaç Şanlı’dan öğrenebileceği 5 şey! 

ÇALIŞMANIN ÖNEMİ

Sertaç Şanlı kariyeri boyunca yıldız oyuncuların yer aldığı takımlarda forma giydi. Özellikle forma rekabeti içerisine girdiği birçok uluslararası oyuncu oldu. Onu farklı kılan en temel özelliklerinden birisi şüphesiz çalışkanlığıydı. Yeteneklerini geliştirmek, sahada daha fazlasını yapabilmek ve aldığı süreleri artırabilmek için çok çalışmak zorunda olduğunun farkındaydı.

KARAKTER

Sertaç Şanlı bugün uluslararası bir yıldız haline geldiyse bunda karakterinin payı yadsınamaz. Uzun yıllardır Türk basketbolunda yer alan başarılı pivotu sahada işi dışında bir şeyle ilgilenirken bulmanız mümkün değildi. Hem saha içinde hem de saha dışında sergilediği tutum ve davranışlarla genç sporcular için örnek bir karakter olarak öne çıkıyor.

DAİMA HAZIR OL

Sertaç Şanlı bu noktaya gelene kadar çoğunlukla zorlu yollardan geçti. Altyapıdan çıktıktan sonra eline geçen fırsatları iyi değerlendirmeye çalıştı. Bir gün kendisini üst seviyeye geçirecek fırsat geldiğinde hazır olmak istiyordu. Nitekim Beşiktaş’ta yakaladığı çıkış sırasında daima hazır olmanın meyvelerini topladı. Üst seviyeye çıkmak ve kalıcı olmak için fırsatlar geldiğinde daima hazır olmanız gerektiğini unutmayın.

KENDİNİ GELİŞTİR

Sertaç Şanlı’yı farklı kılan bir diğer özellik ise kendisini sürekli olarak geliştirmesi olarak öne çıkıyor. Oyununa her geçen yıl yeni özellikler eklemeyi başardı. Yeri geldiğinde dış şut tehdidi oldu, yeri geldiğinde doğru bir pas kanalı. Kendini sürekli olarak yenilemesinin bir sonucu olarak 2021 EuroLeague Final Four’unda kilit bir rol üstlendi.

FAZLASINI İSTE

Sertaç Şanlı kariyeri boyunca zorlu sakatlıkların üstesinden geldi. Farklı seviyelerde başarıyla oynadı ve hep daha fazlasını istedi. Beşiktaş’ta forma giyerken milli takıma yükselişi ve sonrasında yıldızlarla dolu Anadolu Efes’e transferi bunun göstergesiydi. Efes’te forma rekabeti sırasında da fazlasını isteyerek EuroLeague oyuncusu olmayı başardı!