Sosyal Medya:

Eğitim

Altyapı Koçluğu: Gelişim, Yaklaşımlar ve Eğitim İhtiyaçları

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün altyapı koçluğunda çeşitli yaklaşımlar üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Daniel Gould ve Ryan Hedstrom tarafından 2004’te yayınlanan “Research in Youth Sports: Critical Issues Status” adlı yazıda bu konuya ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

Altyapı sporcu koçu, genç sporcuların sporunu geliştirmeleri ve eğlenmeleri üzerinde çarpıcı bir etkiye sahip olabilir. Peki altyapı sporu koçu kim? Altyapı spor antrenörlerinin geçmişi ve perspektifi, deneyimsiz ebeveynlerden, seçkin altyapı programlarının yüksek vasıflı ve ücretli antrenörlerine kadar değişebilir. Bu spektrumda, her türden altyapı programlarına koçluk yapan milyonlarca insan var. Ne yazık ki, araştırma “altyapı spor koçunun” kim olduğunu kapsamlı bir şekilde incelememiştir, bu nedenle bu alandaki bilgilerimiz sınırlıdır.

Özel, okul dışı ve eğitmenlere yönelik programlarla spora katılımın artması ve kaliteli koçluğun altyapı sporuna katılımın olumlu etkilerini sağlamada kritik öneme sahip olması, koçların daha iyi anlaşılması için büyük bir ihtiyaçtır.

Gönüllü genç antrenörlerin özellikleri ve tutumları üzerine yapılan ilk anket araştırması (Gould ve Martens, 1979; Martens ve Gould, 1979; Michigan Gençlik Spor Enstitüsü, 1978), genç sporculara koçluk yapmanın temel amaçlarının fiziksel, psikolojik ve sosyal odaklı olduğunu göstermiştir. Hem gelişme, hem de eğlence odaklı. Kazanma amacı en az önemli olarak derecelendirildi.

Aynı zamanda, antrenörler kazanma programlarında aşırı vurgulanmadığı halde, altyapı sporlarında bazen rekabetçi sonuçlara aşırı vurgu yapan sorunların olduğunu bildirdi. Ankete katılan koçların çoğu erkek, evli ve eğitimsizdi ve çoğunluğu çocuklarının katılımı nedeniyle koçluğa katıldı. Bu nedenle, spor güvenliği, eğitim ve çocuk gelişimi hakkında çok az bilgileri vardı. Ortalama olarak bu antrenörler 18 haftalık bir sezonda haftada yaklaşık 11 saat 22 gençle birlikte çalıştı.

Ne yazık ki, bu araştırma yirmi yıldan daha eskidir, bu nedenle bu antrenörlerin özelliklerinin ve davranışlarının değişip değişmediğini bilmiyoruz. Bununla birlikte, daha yeni çalışmalar birkaç yıl boyunca altyapı düzeyinde koçluk yapanlar arasında bazı ortaklıklar tespit etmişlerdir:

• 50 antrenörle yapılan gözlem ve mülakat çalışmasında, altyapı spor antrenörlerinin çoğunun bir miktar atletik deneyime sahip olduğu ancak zorunlu olarak antrenörlük yaptıkları sporda olmadığı görülmüştür (Sage, 1989).

• Uzun yıllardır antrenörlük yapan altyapı antrenörlerinin çoğu, asistanlık koçluğu veya mentorluğun uzun ömürlü olmak için hayati önem taşıdığını tespit etti (Bloom, Durand-Bush, Schinke ve Salmela, 1998; Sage, 1989).

• Deneyim hakkında sorular sorulduğunda, altyapı koçlarının çoğu koçluğun beklenenden daha zor bir çaba olduğunu ortaya koydu. Sekiz koçla yapılan derinlemesine görüşmelerin kullanıldığı bir çalışmada, koçlukta karşılaşılan zorlukların bazıları sınırlı çalışma süresi, ebeveynlerle olumsuz etkileşimler ve lig yapısıydı (Strean, 1995).

Diğer Haberler > Eğitim