Connect with us

Aileler Altyapı Sporlarına Nasıl Eğlence Getirebilir?

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün altyapı sporlarında ailelerin çocuklarının deneyimini nasıl geliştirebileceğini ele alan bir içerikle karşınızdayız.

Çocuğun spor deneyiminin daha eğlenceli hale gelmesinde ailelerin şüphesiz önemli bir rolü vardır. Yapacağınız bazı hatalar çocuğun katıldığı etkinliklerden hayal kırıklığı ile ayrılmasına neden olabilir.

Bu içerik proskillsbasketball.com’da yer alan “How Parents Can Bring Fun Back to Youth Sports” isimli makaleden uyarlanmıştır.

1- Çocuğunuz Eğlenceyi Sizden Farklı Tanımladığını Unutmayın!

Evet, kazanmak katılan tüm çocuklar için eğlencelidir, ama çocuğunuzun altyapı sporlarına katılmasının temel nedeni bu değildir. Çocuğunuzun ya da takımının maç kaybetmesini izlemek elbette zordur. Ancak, sırf size eğlenceli gelmediği için, çocuğunuzun arkadaşlarıyla oynamaktan, sahada onlarla birlikte mücadele etmekten veya onlara gerçekten değer veren bir koç ile oynamaktan keyif almayacağı anlamına gelmez..

Çoğu zaman ebeveynin tepkisi çocuğun tepkisini büyük ölçüde etkiler. Eğer bir ebeveyn olarak çocuğunuza o oynarken ne kadar eğlendiğinizi aktarabilirseniz, onlar da oynayarak eğlenmeye devam edecektir.

2- Çocuğunuza Koçluk Yapmaktan Kaçının

Bu elbette çok zor. Çocuğunuzun maçlarını izlerken, benche gidip koça ne yapması gerektiğini söyleme ya da bir oyuncuya bir şeyler anlatma gibi şeyler her zaman aklınızdan geçer. Fakat bu tamamen olumsuz sonuçlara neden olacaktır. Çocuğunuz kimi dinleyeceği konusunda kafa karışıklığı yaşayacaktır. Koçları mı? Babaları mı? Takım arkadaşları mı? Bu çok fazla baskı anlamına gelir ve daha fazla baskı daha az eğlenceye yol açar.

3- Çocuğunuz, Sporla İlgili Hedefleriniz ve Değerlerinizle Eşleşen Bir Kulüp veya Koç Bulun

Bazı ebeveynler çocuklarının ulusal bir şampiyonaya katılacak seviyede bir takımda oynamasını ister. Bazı ebeveynler her çocuğun eşit dakikalarda oynamasını ve herhangi bir baskı hissetmemesini ister. Her iki görüş de anlaşılabilir. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun deneyimini daha eğlenceli hale getirmek sizin elinizde. Bir kulübe katılmadan önce iyice araştırma yapın ve beklentilerinize uygun ortama dahil olun. Kulübünüz veya koçunuzla aynı düşüncede olmamak, her iki tarafta da hayal kırıklığına neden olabilir ve böylece oyuncu için oyunun eğlencesini ortadan kaldırabilir.

Kaynak: proskillsbasketball.com

Daha Fazla Haber