Connect with us

Agresif Bir Oyuncu Olmak İçin 5 İpucu

ÖZEL İÇERİK | Altyapı Basket ekibi olarak bugün agresif bir basketbolcu olmada yararlı olabilecek ipuçları üzerinde duracağız.

Sportmenlik çerçevesinde agresif bir sporcu olmak size ve takımınıza bariz kazançlar getirecek bir özelliktir. İşte bu süreçte faydalı olabilecek adımlar…

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir ve proskillsbasketball.com tarafından yayınlanan yazı temel alınarak uyarlanmıştır. Keyifle okumanız dileğiyle!

Birçok ebeveyn koçlara “oğullarını nasıl daha agresif hale getireceklerine” dair ipuçları soruyor. Ne yazık ki birçok oyuncu basketbol sahasında agresif olmakta sorun yaşayabiliyor.

Agresif dediğimizde, sportmenliği kötü olan genç bir oyuncuyu kastetmiyoruz. Sevdikleri oyunu oynarken her an her şeyini vermek için geri adım atmayan, kendine çok güvenen bir oyuncudan bahsediyoruz. En iyi oyuncuların agresif olması gerekir.

Basketbol oyuncularının agresif olmayı öğrenmesi gerekiyor. Konu basketbol olduğunda agresiflikle daha fazla saygı görürsünüz. Saha içinde ve dışında iyi bir insan olabilirsiniz, ancak oynarken kendinizi daha fazla nasıl adayacağınızı öğrenmeniz gerekir. Çok basit, diğer oyuncuların sizi zorlamasına izin veremezsiniz.

Agresiflik, ribaund pozisyonunuzu nasıl belirleyeceğinizi bilmek, savunma tarafından kolayca yönlendirilmemek veya diğer takıma kolayca uymamak anlamına gelir. Doğru miktarda agresiflik sizi saygıyı çeken zorlu bir oyuncuya dönüştürür.

Basketbolda nasıl daha agresif olabileceğinize dair birkaç öneri:

1 – Ribaundların Peşinden Gidin

Ribaundların peşinden gitmenizi ne engelliyor? Bir ribaundun peşinden gitmenizi engelleyecek hiçbir şey yok. Sadece durup potaya giden atışları izlemeyin. Daha agresif oynayın ve ribauntların peşinden gidin.

Ribaundların peşinden gitmek için bunu önceden tahmin etmeniz gerekir. İyi bir pratik kural, çembere en yakın rakibi box-out etmektir. Kendinizi pota ve rakibiniz arasında konumlandırın ve kaçırılan bir şutun düşeceği açıyı tahmin edin. Rakibinizi yeterince dışarı attığınızdan emin olduktan sonra, ribaunt için içeri girin.

2 – Tereddüt Etmeyin

Boş musunuz? Atış yapmaktan çekinmeyin. Topu yakalayın ve şutu atın. Biri sizi şut soktuğunuz için sertçe kapattıysa, bir dahaki sefere kafanızla feyk atarak potaya gidin. Takım arkadaşınız boş mu? Pası atın! Oyununuzdaki tereddütleri ortadan kaldırın.

Bu, maçlarda ve antrenmanlarda size sürekli yardımcı olur. Becerilerinizi geliştirerek daha fazla güven kazanırsınız. Ayrıca diğer oyuncuların hareketlerini ve stratejilerini tahmin etmeyi öğrenirsiniz, oyununuza daha fazla güvenir ve tereddütlerden kurtulursunuz.

3 – Sahada Sıkı Şekilde Koşun

Sahada koşun ve hücumda sert cut’lar yapın. Yardım tarafında savunma sorumluluğunuz varken dinlenmekten kaçının. Oyununuza daha fazla güç ve enerji getirebileceğiniz farklı yollar düşünün.

4 – İletişim

Agresif oynamak için daha iyi bir iletişimci olmanız gerekir. Oynarken konuşun. Takım arkadaşlarınıza ne yapacaklarını veya nereye gideceklerini hatırlatın. Daha fazla iletişim kurduğunuzda daha agresif bir oyuncu ve lider olarak algılanacaksınız.

5 – Kendinize Daha Fazla Güvenin

Oyununuz üzerinde çalışın, kendinizi daha güvende hissedeceksiniz. Kendinize güvendiğinizde, sahada neredeyse her şeyi yapabileceğinizi hissedeceksiniz. Becerilerinize ve yeteneklerinize güvendiğiniz için daha rahat ve agresif hissedeceksiniz.

Kaynak: proskillsbasketball.com

Daha Fazla Haber