Connect with us

2-3 Alan Savunmasına Hücum Etme Prensipleri

ÖZEL İÇERİK | altyapibasket.com ekibi olarak bugün 2-3 alan savunmasına hücum etme prensipleri üzerine bir çeviri ile karşınızdayız.

Greg Bach’ın 2007’de yayınlanan “National Alliance for Youth Sports” adlı çalışmasında bu konuya ilişkin önemli bilgiler yer alıyor.

Not: Burada yazılanlar altyapibasket.com ekibinin görüşleri değildir. Bu bir çeviri haberdir. Keyifle okumanız dileğiyle!

2-3 alan savunması en popüler alan savunmalarından biridir, çünkü üç savunma oyuncusu alçak postta oynayabilir ve şeridi tıkayabilir, bu da hücumun içeriden skor bulmasını zorlaştırır. 2-3’ün doğası gereği, potaya yakın atışlar yapmak için doğru paslar üzerine oyuncularınızla çok çalışmalısınız.

Eğer takımınız 2-3 alan savunmasına karşı hücum ediyorsa, takımınıza yardımcı olmak için birçok ayarlama arasından seçim yapabilirsiniz. Spesifik olarak, oyuncularınıza

İyi alan dağılımı yapmak. Oyuncularınız birbirine ne kadar yakınsa, alan savunması rakip için o kadar kolay olur. Oyuncularınızı dağıtın, böylece savunma sahanın daha fazla alanını kapama konusunda endişelenmek zorunda kalır.

Baseline’a çalışmak. Oyuncularınızın baseline’da koşmasını, takım arkadaşlarına perdeleme yapmasını veya kendileri için boş alan yaratmalarını sağlayın . Alçak postta çok fazla tıkanıklık olduğunda, baseline 2-3 alan savunmasına karşı perdeleme yapmak için birçok fırsat sunar.

Tuzaklara dikkat etmek. Toplu oyuncuların topu çok uzun süre tutmadığından emin olun, çünkü bu ikili sıkıştırmalar ve tuzaklar şeklinde sorun yaratır.

Uzun paslar kullanın. Sahanın bir tarafından diğerine atılan uzun paslar önemlidir. Etkili uzun paslar, alan savunmasını hazırlıksız yakalayabilir ve dengesini bozar.

Daha Fazla Haber