Connect with us

Selim Troy Sav’a NCAA’den Teklif

[InPostAds ad=”1″]

Darüşşafaka Doğuş’un genç takım oyuncusu Selim Troy Sav 2017 yılı için NCAA D1’den teklifi alan ilk Türk oyuncusu oldu.

[InPostAds ad=”2″]18 yaşındaki başarılı oyuncu, 12 Eylül 2016’da Horizon Ligi’nden olan Oakland Üniversitesi coachu Greg Hipsher‘dan ve 14 Eylül 2016 tarihinde, Southern Konferansı’ndan olan North Carolina Greensboro Spartans (UNCG) ’ın coachu Wes Miller dan teklifler aldı.

Selim Troy, Tamer Türkman’ın danışmanlığıyla Amerika’nın top 3 basketbol programı olan St.Thomas More, Cushing Academy ve Fork Union Military Academy’den yüzde 80 burs aldı. Connecticut’da bulunup NEPSAC AAA Post Grad Konferansı üyesi olan St. Thomas More okuluna kayıt oldu.

3 BÜYÜK ÜNİVERSİTE PEŞİNDE

Bu okul geçmişten beri NBA’e oyuncu gönderiyor; Detroit Pistons oyuncusu Andre Drummond gibi. Türkman’ın davetleri üzerine üst seviye programlar Selim Troy’u ilk haftasında izlemeye geldiler. Oakland Üniversitesi ve UNCG’ye ek olarak kendisini Tulane Üniversitesi coachu ve eski NBA coachu Mike Dunleavy, George Washington ve San Francisco Üniversitesi coachları da izlediler. Her 3 coach da kendisini çok beğenerek, Ekim ayının SAT sonuçları çıktıktan sonra Kasım ayında ”resmi NCAA ziyaretine” davet ettiler. Her 3 program da Selim Troy için “Yüksek İlgi” derecesinde ilgi gösterdi. Efsane isimler arasında bulunan Bill Russell, K.C. Jones ve Bill Cartright da San Francisco Üniversitesi mezunlarından. Oakland Üniversitesi, Selim Troy’a NCAA Yeterlilik sonuçları çıktıktan sonra 2017 Ocak sezonunda başlaması için teklif verdi. Bahar döneminde başlamak üzere NCAA Basketbol teklifleri çok nadiren verilir.

Selim Troy geçtiğimiz Haziran ayında İstanbul Pierre Loti Lisesi’nden mezun oldu. Geçtiğimiz sezon Işık Spor’dan Darüşşafaka’ya transfer olarak, U18 İzmir şampiyonasında Türkiye üçüncüsü olan coach Hasan Serbest için oynarken, U18 Milli Takım Kampına aday olarak çağırıldı. 2.05 metre boyunda ve 91 kilo ağırlığında olarak listelenen 1998 doğumlu Troy, son iki yılda 10 cm’in üzerinde uzayarak boyunun uzaması sürdü.

Boston College, Miami, Richmond, Washington State, Georgetown, Georgia Tech, Vermont, Drexel, NJIT, Niagara ve Hofstra Üniversitelerinin coachlarından ilgi gördü. NBA All Stars’larından Klay Thompson, Allen Iverson ve Chris Bosh bu okulların takımlarından geliyorlar. New England Recruiting Report (NERR)’den Adam Finkelstein onu “Mid Major Plus” olarak sınıflandırıyor. Amerika’da 2009 yılında West Virginia Üniversitesi’ne katılmış olan Deniz Kılıçlı’dan sonra Selim Troy, post-grad okumuşların arasından, NCAA tarafından en çok ilgi görmüş Türk oyuncu oldu.

EFSANE COACH SAV’I BEĞENDİ

Tamer Türkman, Selim Troy’da yüksek potansiyel görerek, şunları söylüyor: “Selim Troy’u tanıştırdığım coachlar oldukça etkilendiler. Selim benimle çok geç irtibata geçti. Bu kadar kısa sürede böyle sonuçlar almaktan çok memnunum. Kendisini atletik, iyi şutör ve pasör olarak gördüler. Coach Dunleavy onu kendi oğlu olan Mike Dunleavy Jr’ ın gençliğine benzetti. Oğlu, Chicago Bulls’un ardından Cleveland Cavaliers’a katıldı. Dunleavy JR bir zamanlar Ersan İlyasova ile takım arkadaşıydı.

Coach Dunleavy bana oğlunun da geç gelişme göstererek, Duke’daki son zamanlarında 10 cm (1.98 m’ den 2.08 m’e) uzadığını söyledi. San Francisco’nun coachu Kyle Smith, Selim’in kendi sistemine iyi bir oyuncu olacağını düşünüyor. Eğer bu okula kayıt olursa aynı okulda tenis oynayan Mert Zincirli’den sonraki ikinci Türk sporcu olacak.

Oakland Üniversitesi coachu Hipsher ise bana Selim Troy’un boyunun, atletizminin ve top kontrolünün onu özel bir oyuncu yaptığını söyledi. UNCG’deki coachlar top atışını ve tutuşunu beğendiklerinden bahsettiler. UNCG’nin baş coachu Miller ve asistanı Mike Roberts ile bir çok görüşmem oldu. Her ikisi de Selim’in kendi programlarına, 3 Avrupalının yer aldığı takımlarına uyum sağlayacağına inandıklarını söylediler.Engin Atsür NC State’de oynarken, coach Miller da aynı zamanda North Carolina Tar Heels için oynamış. Selim şu anda St. Thomas More’da gelişebileceği mükemmel bir programda yer alıyor. Yakınım olan George Washinton Üniversitesi coachu Carmen Maciariello okula yerleştirmemde bana yardımcı oldu. Selim Troy’un okullardan gördüğü ilgi sezonun yaklaşmasıyla daha da artacaktır.”

Kaynak: studyinamerica.com

[InPostAds ad=”3″]

More in Haberler