Sosyal Medya:

Haberler

Jr. NBA Dünya Şampiyonası’nda Bir Türk

Amerikan Ulusal Basketbol Birliği (NBA) tarafından dünyanın dört bir yanından kız ve erkek sporcuların katılacağı U-14 Dünya Şampiyonası’nda bir Türk oyuncu yer alacak.

30 Nisan – 4 Mayıs tarihleri arasında Rogla’da yapılan Jr. NBA Dünya Şampiyonası Avrupa Kampı’nın ardından, antrenörlerden oluşan bir komite ve NBA kadrosu, 7-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında Orlando’da ESPN Wide World of Sports Complex’te gerçekleşecek olan uluslararası karşılaşmalarda, Avrupa’yı temsil edecek en iyi 10 erkek ve kız oyuncuyu belirledi. Jr. NBA Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’den Yiğit Ali Uysal da yer alacak.

2004 doğumlu oyuncu 2017 U13 Küçük Erkekler Türkiye Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşan Fenerbahçe kadrosunda yer almıştı. (23 Numara)

https://twitter.com/NBAUK/status/1011605631244099584

“EN BEĞENDİĞİM OYUNCU CEDİ OSMAN”

Jr. NBA Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek Yiğit Ali Uysal, Rogla kampında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. İşte genç basketbolcunun o sorulara verdiği yanıtlar:

Soru: Merhaba Ali. Bize tam ismini ve nereden katıldığını söyleyebilir misin?

Yiğit Ali Uysal: “Adım Yiğit Ali Uysal. İstanbul Türkiye’den geliyorum.”

S: Bu ortam ile ilgili düşüncelerin nedir?

Y.A.U: “Öncelikle burada bir çok antrenman yapıyoruz. Aynı zamanda zamanımızı keyifli geçirmeye çalışıyoruz. Koçlarımız her zaman bize eğlenmemiz gerektiğini de söylüyor. Antrenmanlar sırasında böyle eğleniyor olmak ve kendimizi geliştirebilmek her kampta olabilecek bir şey değil, burası gerçekten özel bir yer.”

S: Türkiye’den sadece sen seçildin, bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Y.A.U: “Küçüklüğümden beri basketbol oynuyorum. Çok çalışıyorum ve gerçekten bu oyunu seviyorum. Açıkçası emek verdiğim için seçildiğimi düşünüyorum.”

S: Basketbol oynamaya nasıl başladın?

Y.A.U: “Ablamı boyunun uzaması için basketbol okuluna gönderiyorlardı. Ben daha beş yaşındaydım. Ailem çok küçük olduğum için beni göndermek istemiyordu. Ama ben çok istekli ve heyecanlı olduğum için beni de basketbola yönlendirdiler.”

S: Antrenmanlar nasıl geçiyor? Burada çok farklı ülkelerden oyuncular var ve herkesin dilleri ve oyun stilleri farklı bu seni zorluyor mu?

Y.A.U: “Antrenmanlarda çok fazla yeni şey öğreniyoruz. Buradaki koçlar çok bilgili ve tecrübeliler, bizi doğru yönlendiriyorlar. Aynı zamanda burada farklı ülkelerden yeni arkadaşlar ediniyoruz. Bu da çok güzel bir şey gerçekten. Yeni kişilerle tanışıp yeni kültürler öğrenmek bize tecrübe anlamında çok büyük katkı sağlıyor. Tabi ki bazen biraz zorlanıyoruz ama herkesin İngilizcesi olduğu için oyun içinde bir şekilde anlaşıyoruz. Ortak noktayı bulabiliyoruz her seferinde.”

S: NBA’de hangi Türk oyuncuları takip ediyorsun?

Y.A.U: En çok beğendiğim oyuncu Cedi Osman diyebilirim. Çünkü çok genç olmasına rağmen çok büyük işler başarıyor, çok hırslı oynuyor ve çok daha iyi yerlere geleceğine eminim. Furkan Korkmaz da aynı şekilde onu da çok seviyorum umarım ikisi de çok iyi yerlere gelirler.”

S: Profesyonel bir basketbolcu olabileceğini düşünüyor musun?

Y.A.U: “Tabii ki herkes basketbolcu olmayı ister. Çünkü hem sevdiğin işi yapıyorsun. Hem yaşam standartların yüksek oluyor. Herkesle iletişimin oluyor, herkes seni tanıyor. Çok güzel ortamlarda bulunabiliyorsun. Basketbola ilk başladığında biraz zorlayıcı oluyor.

S: Basketbola yeni başlayacaklara ne söylemek istersin?

Y.A.U: “Yoruluyorsun, ter döküyorsun ama sonra bir aşk oluyor. Yani ilk başlarda gitmesem mi diyebiliyorsun ama sonra her dakika çalışasın geliyor. Yatağa yattığında bile basketbol topunu elime alayım birkaç tane şut atayım, gidip biraz çalışayım diyorsun. Biraz koşayım kendimi geliştireyim belki daha iyi olabilirim diye bir istek geliyor içine.”

Kaynak: nbagunlukleri.com

Altyapibasket.com Üyeleri

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Haberler