Sosyal Medya:

Avrupa

Fenerbahçe Doğuş Sahne Alıyor, Kaunas Etabı Başlıyor! #adidasNGT

Yazar: Ömür ÖZCAN – Adidas Next Generation Tournament’ın ikinci etabı geldi çattı. Ay başında oynanan ilk etapta şampiyon Joventut Badalona olmuştu. Finalde Barcelona Lassa’yı mağlup eden Badalona, büyük bir sürprize imza attı. Arturs Zagars ve Joel Parra önderliğinde etap şampiyonu olan Joventut Badalona, ilk Belgrad biletini de cebine koydu. Şimdi ise sıra Kaunas etabında. İlk L’Hospitalet etabına oranla daha zor bir organizasyon bizleri bekliyor. Ayrıca Fenerbahçe Doğuş da bu turda mücadele edecek. Geçtiğimiz yıl final grubunda yer alma başarısı gösteren Fenerbahçe Doğuş bakalım bu sezon neler yapacak? Dilerseniz temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş’un bulunduğu B Grubu ile defterimizi açalım ve detaylara geçelim.

Öncelikle kadromuza değinmek istiyorum. Bu yıl malumunuz organizasyona 2000-2001 ve 2002 doğumlu oyuncular katılıyor. Geçen yılki kadroda Ahmet Can Duran çok ön plana çıkıyordu. Bu sene ise artık o yok ve rol dağılımını iyi yapmamız gerektiğini düşünüyorum. 2000 doğumlu Efe Ergi Tırpancı’nın bu etaptaki performansı oldukça önemli. 3 ve 4 numaralı pozisyonlarda izlediğimiz Efe Ergi takımın en önemli isimlerinden. Komple bir oyuncu ve oyunun her alanında takımına katkılar sağlayabilir. Onun haricinde de boyalı bölgeden alacağımız net katkılar bizi rahatlatacaktır. Burada da Adem Bayrak (’00), İsmail Karabilen (’01), Cem Kırcıman (’01) ve Donat kardeşlere önemli görevler düşüyor.

Özellikle İsmail Karabilen’in performansını yakından takip edeceğim. Oyunu fiziğiyle değil de aklıyla oynayan bir oyuncu İsmail. İyi ribaund sezgisi ve iyi oyun görüşü ile dikkat çekiyor. Bacaklarından yana sıkıntılar yaşasa da bu turda iyi işler yapabileceği kanaatindeyim. Kısa rotasyonunda ise 2001 doğumlu Ekrem Sancaklı’nın performansı bizim adımıza belirleyici bir diğer nokta. Eğer gruptan çıkmak istiyorsak tüm rotasyondan maksimum katkılar almalıyız. Bu tarz turnuvalarda yapılacak ufak hatalar sonucu direkt olarak etkiliyor ve çok dikkatli olmalıyız. Unutmadan bir detayı daha sizlerle paylaşalım. Fenerbahçe Doğuş bu etaba iki de 2002 doğumlu oyuncu götürüyor. Can Maxim Mutaf’ın kardeşi olan David Sarper Mutaf ve Ege Ülker tecrübe kazanabilmek adına Kaunas’ın yolunu tutuyor. Kim bilir, belki de iki gün sonra parkede aldıkları sorumlulukları konuşuyor oluruz. Çünkü bu iki isim de jenerasyonunun Türkiye’deki en önemli oyuncuları. 🙂

AÇILIŞ MAÇINDA RAKİP CSKA MOSKOVA

19 Ocak Cuma günü Fenerbahçe Doğuş’un B Grubu’ndaki ilk rakibi CSKA Moskova. Bu etabın gediklilerinden olan CSKA Moskova’da göze ilk çarpan oyuncu tabii ki Aleksandr Ershov. Bir yıl önce yine bu etapta ter döken Ershov, oynadığı oyun ile herkesin dikkatini çekmiş, 24.0 sayı-4.1 ribaund-1.9 asist ortalamaları ile ülkesine dönmüştü. İstanbul’da düzenlenen final etabında da gayet iyi işler yapan Ershov, ismini çoğu insanın hafızasına kazımıştı. Kısacası CSKA Moskova’nın bu turnuvadaki en önemli oyuncusu Aleksandr Ershov olacak. Ayrıca 2001 doğumlu Viktor Lakhin’i de takip etmenizde yarar var.

20 Ocak Cumartesi günü ise temsilcimiz iki maç birden oynayacak. Fenerbahçe Doğuş’un sabah seansındaki rakibi Litvanya temsilcisi Lietuvos Rytas olacak. Litvanya’nın köklü takımlarından olan Rytas önemli kısalarıyla bu organizasyona katılıyor. Deividas Sirvydis ve Domantas Vilys ikilisine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Ayrıca uzun pozisyonunda yer alan Marek Blazevic de tehlikeli bir isim. Çok yetenekli olmasına rağmen onun en büyük sorunu öfke kontrolüydü. Bakalım mental olarak Kaunas’ta nasıl bir reaksiyon verecek? Son olarak da Augustas Marciulionis’ten bahsedeceğim. Augustas, Litvanya efsanelerinden olan Sarunas Marciulionis’in oğlu ve 2002 doğumlu. Ben de onu ilk kez bu etapta izleyeceğim. Umarım Sakarya’daki TBF U16 Uluslararası Turnuvası’nda da onu canlı izleme fırsatı yakalarım.

Etabın ikinci gününde, akşam seansında Fenerbahçe Doğuş’un gruptaki son rakibi ise INSEP. Avrupa’nın en önemli akademilerinin başında geliyorlar ve bu turnuvanın da son şampiyonu konumundalar. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da Mega Bemax’ı mağlup etmişlerdi ve Ivan Fevrier’in önderliğinde şampiyon olmuşlardı. Bu turnuvaya da iddialı bir şekilde katıldıkları kesin. Yohan Coupas ve Mathis Dossou-Yovo ikilisinin performansları onlar için hayati önem taşıyor. Ayrıca 2001 doğumlu oyuncularından da önemli katkılar almalılar. Timothe Crusol, Lorenzo Thirouard gibi oyunculara da çok dikkat etmemiz gerekecek.

Gelelim A Grubu’na. Dilerseniz de ev sahibi ile başlayalım. Zalgiris Kaunas etabın en önemli favorilerinden. Ocak ayının başında, Vytautas ile sözleşme imzalayan Lamelo Ball’ın Zalgiris Kaunas ile Adidas Next Generation Tournament’a katılabileceği iddiaları vardı. Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayla birlikte Lamelo’nun etapta olmayacağı kesinleşti. Bir basketbol sever olarak da bu karar beni mutlu etti açıkçası. Lamelo Ball’u izlemektense 40 dakika boyunca Martynas Arlauskas’ın takip etmeyi tercih ederim.  Potansiyeline çok inandığım bir oyuncu Martynas Arlauskas ve ileride çok iyi yerlere gelebilir. Sezon içerisinde de zaman zaman Sarunas Jasikevicius onu THY Euroleague’de kullandı. Bu etapta da kendisinden baskın bir oyun bekliyorum. Ayrıca takımın en önemli oyun kurucusu da Rokas Jokubaitis. Onun takımı yönetme konusundaki becerileri Zalgiris Kaunas’ın kaderini belirleyebilir. Uzun rotasyonunda da önemli potansiyelleri var. Ukraynalı Vlodymyr Markovetskyy, 2.16 boyu ile dikkat çekiyor. Ayrıca Giedrius Bergaudas için de bir parantez açacağım. Zira son oynadıkları maçında fiziksel potansiyeli gözümden kaçmadı.

KAPALI KUTU VEF RIGA

1 of 2
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Avrupa