Sosyal Medya:

BURSA

Tuncay Bostancı: Önceliğimiz A Takıma Oyuncu Vermek

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursaspor Durmazlar Genç Takım antrenörü Tuncay Bostancı sitemize önemli değerlendirmelerde bulundu.

En büyük önceliklerinin her zaman için A Takım seviyesine oyuncu kazandırmak olduğunu söyleyen Bostancı kulübün çalışmalarından bahsetti. Başarılı antrenör aynı zamanda Bursa altyapısının en büyük sıkıntısının kaliteli maç eksikliği olduğunu söyledi.

**

-Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben 1986, İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi, Spor Yüksek Okulu mezunuyum. Mezun olmamla birlikte erken yaşta aktif basketbolcu yaşantımı bitirerek antrenörlük yaşantıma spor okullarında çalışarak başladım. Daha sonra sırasıyla İstanbul TED A takım yardımcı antrenörlük, BASK Spor Kulübü Yıldız takım antrenörlüğü, Bahçeşehir Baskets Spor Kulübü’nde yıldız takım ve genç takım antrenörlüğü görevlerinde bulunduktan sonra, kendi organizasyonum olan İstanbul’da halen aktif olan hem ortağım hem çocukluk arkadaşım olan Toygun Şener tarafından yönetilen Ars Spor Kulübü’nü kurdum. Bu kulüpte kendi imkanlarımızla sporcular yetiştirerek hem spor okulu, hem de kulüp bazında çalışmalar yaptık. 2013 -2014 sezonunda halen bünyesinde çalıştığım Bursaspor Durmazlar’da A takım antrenörü olan Şemsettin Baş’ın yardımcısı olarak göreve başladım. Şuan A takım yardımcı antrenörü ve genç takım antrenörü olarak görevimi sürdürmekteyim.

-Bursa’da 2017 – 2018 sezonu kısa bir süre önce başladı. Kulüp olarak bu sezon altyapılarda hedefleriniz nelerdir?

Sadece 3 sezondur faaliyet gösteren altyapımızda U-18 takımımız Türkiye şampiyonasına gitme hakkı kazandı ve Bursaspor’u şampiyonlarda temsil etti. Bu sezonda katıldığımız her kategoride Türkiye Şampiyonalarına gitmeyi ve oralarda Bursa’yı en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz.

“OYUNCU HAVUZUMUZU GELİŞTİRDİK”

-Bursaspor Basketbol ilk günden itibaren altyapı faaliyetlerine önemli yer verdi. Altyapı çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz? Kulübün ilerleyişinde altyapının nasıl bir yeri var?

Bizim altyapımız çok yeni, 3 senelik bir maziye dayanıyor. Kurulum aşamasından bizzat aktif olduğum altyapımızda önceliğimiz hep A takıma oyuncu vermek oldu. Bu durumu çok fazla olmasa da kısa vadede az da olsa başardık. Ceyhun Şengünün, Yiğitcan Öztürk, Emirhan Asi gibi 3 tane gencimiz aktif olarak A takım antrenmanlarında ve kadrosunda bulundular. Bu sezonda yine ilk hedefimiz A takıma oyuncu verebilmek. Bu sezon kulüp olarak da altyapıya daha fazla önem veriyoruz. Oyuncu havuzumuzu geliştirdik. Özellikle U-18 kategorisinde 2 tane takımımız bulunmakta keza U-16 takımımız da öyle. Oyuncularımızın Bursaspor bünyesinde birçok imkandan faydalanmaları için çaba sarf ediyoruz.

-Bursa altyapısı oyuncu yetiştirme anlamında önemli bir yere sahip. Siz Bursa’nın bu anlamda yeterli ilgiyi ya da değeri gördüğünü düşünüyor musunuz?

Bu konuda biraz eleştirel bakacağım olaya. Ben İstanbul’dayken BURSA altyapısı çok daha aktif ve oyuncu yuvası halindeydi. Maalesef 4 sezonluk gözlemlerimde bu fabrikanın azaldığını görmüş durumdayım. Bunun yarışmacı yeteri kadar takımın olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Yetenekli oyuncular buna bizde dahil 3-4 tane takımdan başka bir yere gidemiyorlar. Bu da kaliteli maç sayısını azaltıyor ve maçların farklı sonuçlanmasına sebep oluyor. B uda oyuncunun maç tecrübesi konusunda çok geride kalmasına sebep oluyor.

“OYNAYABİLECEKLERİ ORTAMLAR OLUŞTURMALIYIZ”

-Genç oyuncuların A takım seviyesine geçerken ne gibi zorluklar yaşadığını düşünüyorsunuz? Oyuncular ve antrenörler bu zorlukları aşmak için kendilerine yeterli yatırımı yapıyorlar mı?

Bu maalesef çok ciddi bir problem. Sporcuların eğitim ve sporculuk hayatları ile ilgili kararlar vermesi gerekiyor. . Çünkü iki tarafta da üst seviyelere gelmek çok kolay değil. Özellikle A takım yaşı gelmiş sporcularda şunu gözlemliyorum; 1 ya da 2 sene daha deneyip olmazsa basketbolu bırakıyorlar. Bizim bir şekilde bunun önüne geçip bu sporcuların oynayabileceği ortamlar oluşturmalıyız.

-Basketbol Gençler Ligi uygulaması hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

Basketbol Gençler ligi gerçekten çok kaliteli bir organizasyon olarak başladı. Fakat şunu söylemek gerekirse 1999 doğumlu sporculara sayı olarak daha fazla yer verilmesi U-18 yerel liglerinde daha çok 2000 ve 2001 doğumlu sporculara yer verilmesi oyuncu havuzu bakımından daha yararlı olabilir diye düşünüyorum.

-Altyapılarda uygulanan statü ve kuralları göz önüne aldığınız gözünüze çarpan yanlışlar ve doğrular nelerdir?

Altyapıda son yapılan düzenleme ile özellikle ufak yaş gruplarında çok faydalı olacağına inanıyorum. Bu kuralla birlikte 3 sayı kuralının geri gelmesi düşünülebilirdi.. Bir de şampiyonalarla ilgili söylemek istediğim daha çok festival havasında geçmeli organizasyonlar. Takımları kaynaştırıcı yemekler ile daha da çekici hale getirilebilir.

“VELİLER GÖZLEMCİ OLMALI”

-Altyapılarda veliler çok önemli bir noktaya geldi. Velilerin oyuncular üzerindeki etkisi hakkında düşünceleriniz nedir? Ayrıca velilere neler tavsiye edebilirsiniz?

Veliler son yıllarda bu işin değişmez bir parçası oldu. Bizim zamanımızda ailemiz sadece maç izlemeye gelirken antrenörümüze sadece selam verirlerdi. Şimdi baktığımda veliler zaman zaman hırslarına yenik düşüp birçok olaya müdahil olmaya çalışıyorlar. Onlara tavsiyem çocuklarının tabii ki takipçisi olsunlar fakat çocuklarının kendi kararlarını alabilmeleri için ve spor yaparken daha özgür olabilmeleri için çok fazla müdahil olmadan gözlemci olurlarsa çok daha sağlıklı olur.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı

Röportaj için teşekkür ederim. Daha detaylı olarak açıklama yapmamı istediğinizde sizi Bursaspor olarak ağırlamaktan mutluluk duyarım.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

Son Haberler

Diğer Haberler > BURSA