Connect with us

Serhat Selim Alp: Bu Süreç Devam Ederse Spor Okullarının Birçoğu Devam Edemez

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursa basketbol altyapı liglerinde mücadelede eden Nilüfer Belediyespor’un basketbol antrenörü Serhat Selim Alp sitemize açıklamalarda bulundu.

Kulübün pandemi sürecindeki çalışmalarına değinen Alp, ayrıca pandemi sonrasındaki hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

– Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, öncelikle pandemi sonucu hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, tedavi sürecinde olanlara acil şifalar diliyorum. 2013 yılından beri Bursa Nilüfer Belediyespor Kulübü’nde Basketbol antrenörülüğü yapıyorum. Evliyim ve şimdiden basketbolu seven 3 yaşında bir oğlum var.

– Kulüp olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Şuanda 2005 ve 2006 doğumlu erkek, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 doğumlu bayan takımlar ile sezona hazırlanmayı bekliyoruz. Pandemi sürecinin sonunda alt yaş gruplarını oluşturacağımız okul taramaları yapacağız. Hedefimiz öncelikle Bursa basketboluna, sonra da Türkiye basketboluna spor ahlakı almış, sağlıklı ve dinamik bireyler yetiştirmek .

– Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Bu soruyu birkaç yıl önce sormuş olsanız, Bursa’daki tüm antrenörler aynı cevabı verip salon ihtiyacımız var derdi. Ancak yeni yapılan ve tadilat yapılarak kullanıma açılan salonlarla bu soruna çare üretildi. Şuan tek sorunumuz pandemi ve pandemiden sonrası. Belirsizlikler bütün planlamayı olumsuz yönde etkiliyor.

– Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Bursa’da Basketbol okulları organizasyonlarını layığı ile yapan birçok kulübümüz var. Yıllardır altyapılarda çalışma yapan kulüplerimizin kapanmasıyla oluşan boşluğu doldurduklarını düşünüyorum. Federasyonumuzun akredite çalışmalarıyla, basketbol spor okullarının çalışmalarının denetlenmesiyle kalitenin daha da artacağını düşünüyorum.

– Bu zorlu süreç sizin ve organizasyonunuz için nasıl geçti?

Her kulüp gibi bizde mart ayı sonlarında çalışmalarımızı durdurduk, okulların da tatil edilmesiyle birlikte evde kalan sporcularımıza programlar hazırlayarak yayınladık. Bireysel antrenmanlar dışında temmuz ayı başından itibaren atletizm antrenmanlarına başladık.

– Bu süreçte ne gibi tedbirler aldınız? Ayrıca süreç normalleşmeye başladığında uygulamaya koymayı planladığınız tedbirler var mı?

Biz bu konuda şanslıyız, Nilüfer Belediyesi’nin bize kapısını açtığı harika bir salonumuz var. Pandemi ile ilgili gerekli tüm tedbirlerimiz belediyemiz tarafından alındı. Günlük olarak ekipler tarafından dezenfektasyon işlemi yapılıyor. Bu sürede salonumuzun boşluğundan fırsat bulup tadilat ve bakımlarımız yaptık. Kulübümüz tarafından maske ve dezenfektan tedariğimiz yapıldı. Yeri gelmişken Belediye Başkanımız Sayın Turgay ERDEM’e, Kulüp As Başkanımız Sayın Muhammet AYDIN’a ve Kulüp müdürümüz Kenan DAŞTAN’a çok teşekkür ediyoruz. Normalleşme ile birlikte sezon öncesi, bireysel basketbol tekniklerini geliştirmek üzere planlarımızı hazırladık. Bakanlık ve federasyonumuzdan gelecek izinleri bekliyoruz.

– Bu verilen arada sporcularınıza ne gibi önerilerde bulunuyorsunuz? Onları nasıl yönlendiriyorsunuz?

Öncelikle pandemiyi , bulaşma şekil ve risklerini, alınabilecek tedbirleri onlarla paylaştık. Normal hayatlarında günün 15-16 saatini ev dışında geçiren ancak sokağa çıkma yasağıyla beraber evde kalmaları gerekti. Bu onların hem fiziksel hem psikolojik gelişimlerini olumsuz etkiledi. Bu olumsuzlukları en aza indirmek için çeşitli aktiviteler yaptık.

– Sizce altyapı basketbolu özellikle spor okulu sektörü bu dönemde ne kadar etkilendi? Bu durum uzun vadede nasıl yansıyacaktır?

Belirsizliklerin hala sürdüğünü göz önünde bulundurursa, toplumun büyük bir kısmının olumsuz etkilendiği bu süreçten onlar da büyük yara aldı. Bu sürecin devam edecek olması durumunda birçoğunun organizasyonlarını sürdüremeyeceklerini düşünüyorum .

– Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Basketbolda yaz ayı demek bireysel gelişim zamanı demek. Basketbol, hentbol, voleybol her ne kadar takım sporu olarak adlandırılsa da, sezon öncesi hepsinde bireysel odaklı çalışmalar yapılıyor. Bu yüzden atletizm antrenmanlarımızın yanında , top antrenmanları da yapmamız gerekli. Pandemi önlemlerini maksimum düzeyde uygulayarak antrenmanları planlayabiliriz. Bu sezon okulların açılıp açılmayacağı, açılırsa ne şekilde hangi saatlerde okula gidileceği, sezonun başlayıp başlamayacağı gibi birçok belirsizlik var. Tüm bunların yanında eline top almak için can atan basketbol sevdalısı sporcularımız var. ‘Yeni normal’ de pandemi gerçeği ile yaşamayı öğreneceğiz, hayat devam ediyor ve basketbol da hayatın bir parçası.

Daha Fazla Haber