Connect with us

Serhat Özbey: Normalleşme Sürecinde Tedbirlerimiz Artarak Devam Edecek

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursa basketbol altyapı liglerinde mücadelede eden Bursa Ayyıldız Spor Kulübü başantrenörü Serhat Özbey sitemize açıklamalarda bulundu.

Kulüp olarak kuruluş sürecine ve hedeflerine değinen Özbey ayrıca koronavirüs pandemisi süreciyle ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba Ben Serhat ÖZBEY. 27 Yaşındayım. Evli ve 1 çocuk sahibiyim. 2013 yılından beri Bursa’ da antrenörlük yapmaktayım. Şimdi ise Bursa Ayyıldız Spor Kulübünde başantrenörlük yapmaktayım.

Kulübün kuruluş sürecini anlatabilir misiniz? Ne gibi hedeflerle yola çıkmıştınız?

Kulübümüz daha yeni kurulan bir kulüp olmasına rağmen bu kısa süreçte güzel başarılar yaşadık. 2017 yılında Hasan ÇIRAKMAN ile Bursa Basketboluna kız ve erkek sporcu yetiştirmek gayretiyle Bursa Ayyıldız Spor Kulübünü kurduk. Bursa Ayyıldız Spor Kulübü olarak en büyük hedeflerimizden biri Türk Basketboluna genç, yetenekli, ahlaklı sporcular yetiştirmektir.

Kulüp olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Kulüp olarak hiçbir menfaat gözetmeksizin bütün sporcularımıza aynı imkanı, aynı eğitimi verme gayreti içerisindeyiz. Sporcularımızın hayallerini gerçekleştirmek için bütün olanaklarımızı onlar için kullanmaktayız. Bursa Ay-yıldız Spor Kulübü olarak kız ve erkek basketbolunda çeşitli yaş kategorilerinde mücadele etmektedir. Kısa vadede en büyük hedefimiz elimizde ki üst düzey sporcularımızın sayısını artırmaktır. Uzun vadede ise bu üst düzey sporcularımızı ülke basketboluna katabilmektir.

Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Diğer kulüpler de bizim gibi öncelikle Bursa basketboluna daha sonra ülke basketboluna güzel değerler katmak için gayret içerisindeler. Tabi bunu yaparken birlik ve beraberlik içerisinde olmamız en büyük etken olmalı. Şuan da çok büyük bir sorun diyebileceğim bir sorun göremiyorum İnşallah da görmeyiz. Sonuçta hepimizin en büyük hedefi Ülke Basketbolunun güzel yerlere gelmesidir.

Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Basketbol okulları altyapılar için gerçekten çok önemli bir durumdadır. Basketbol okulları illerin basketbolu ve basketbolcu adayı sayısında yararlı işler yapılıyor. Doğru çalışan arkadaşlarımızın fazlalıkta olduğu gözle görülebilen bir durumdur. Tabi sonuçlarını görebilmek için de zamana ihtiyaç var gibi görünüyor.

Bu zorlu süreç sizin ve organizasyonunuz için nasıl geçti?

Başlarda bütün kulüpler gibi zorlandık ama federasyonumuz ve gerekli mercilerden gelen uyarıları ve kuralları uyguladık. Bu süreçte sporcularımızdan uzakta kalsak da sosyal medyalar aracılığı ile gerekli antrenman programlarını evimizde uygulamaya çalıştık. Hem Kulübümüz hem de sporcularımız bir an evvel antrenmanlara başlamak için de can atıyoruz.

Bu süreçte ne gibi tedbirler aldınız? Ayrıca süreç normalleşmeye başladığında uygulamaya koymayı planladığınız tedbirler var mı?

Tedbirlerimiz normalleşme sürecine girildiğinde devam edecek hatta daha da artacaktır. Örneğin; izlemek için antrenmanlara veliler alınmayacak, sporcularımızın gelip gidişlerinde maske kullanımına dikkat edilecek, salona sporcularımızı almadan önce ateş ölçümü yapılacak ve eller dezenfekte edilecek, salonlarımız günlük dezenfekte edilecek, salonlarımızda kesinle duş olayı olmayacak, antrenörler maske ve siperlik kullanacaktır. Ayrıca antrenmanlara katılacak olan sporcu sayılarını da düşürmek gibi tedbirlerimiz hazırlandı.

Bu verilen arada sporcularınıza ne gibi önerilerde bulunuyorsunuz? Onları nasıl yönlendiriyorsunuz?

Verilen ara sırasında Zoom uygulaması gibi uygulamalarda kişisel ve takım bazlı idmanlarımıza hiç ara vermedik. Sporcularımız bu süreçte evlerinde idmana ve verilen yemek programlarına uygulayıp, sporcularımızın kondisyon ve kilolarını dengede tutmaya çalıştık.

Sizce altyapı basketbolu özellikle spor okulu sektörü bu dönemde ne kadar etkilendi? Bu durum uzun vadede nasıl yansıyacaktır?

Tabi ki etkisi yadsınamaz seviyede ama işimize duyduğumuz sevgi, saygı, bağlılık ve çalışma azmi yine istenilen seviyeye getirecektir. Uzun vadede spor okullarında da pozitif etkilerin yoğunluğu hissedeceğiz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bir an evvel pandeminin bitmesi dileği ile herkese iyi çalışmalar diliyorum, ayrıca sizlere de ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Koronasız günlerde, sağlıkla görüşmek üzere…

Daha Fazla Haber