Connect with us

Mustafa Güçyetmez: Kulüp Olarak Bir Kültür Oluşturuyoruz

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursa basketbol altyapısının öne çıkan kulüplerinden Güçyetmez Basketbol Akademi’nin kurucusu Mustafa Güçyetmez sorularımızı yanıtladı.

Mustafa Güçyetmez kulübün çalışmalarından Bursa basketbol altyapısına birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

***

-Öncelikle sizi tanımayanlar için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Mustafa Güçyetmez. 30 yılı aşkın bir süre basketbol oynadım Tofaş, Oyak Renault, Banvit, Beykoz, Erdemir, Konya Torku vs. gibi kulüplerde uzun yıllar oyun kurucu olarak basketbol oynadım. Oynadığım kulüp lig ve uluslararası alanlarda defalarca sayı kralı, asist kralı ve en değerli oyuncu seçildim. Basketbolu bıraktıktan sonra genç oyunculara eğitim vermek amacıyla Güçyetmez Basketbol Akademiyi kurdum. Şu anda Bursa’nın çeşitli lokasyonlarında İhsaniye, Özlüce ve Yıldırım olmak üzere eğitim vermeye devam ediyoruz.

-Kulübün kuruluş aşamasından bahsedebilir misiniz? Ne gibi hedefleriniz vardı? Şu anda geldiğiniz durumu nasıl görüyorsunuz?

Basketbolu bıraktıktan sonra sporun için de kalıp tecrübelerimi paylaşmak istedim. Bu amaçla şu an için bir altyapı kulübü olan Güçyetmez Akademiyi kurdum. Hedeflerimiz arasında kısa süreli başarılar yerine liglerde oynayabilecek kapasitede oyuncu profili oluşturmak önceliğimiz. Yaklaşık üçüncü senemizi geçirdiğimiz kulüp çalışmalarında takımlarımızı oluşturmaya başladık ve bizim için önemli olan kulüp kültürünü oluşturuyoruz.

“SPORCULARIMIZA BU SÜREÇTE PROGRAM YOLLUYORUZ”

– 2019 – 2020 sezonunun büyük bir bölümü geride kaldı. Çalışmalarınız ne durumda? Sezonun geride kalan bölümüyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Sezona yoğun bir antrenman ve maç temposu ile girdik. Çalışmalarımız disiplinli ve yoğun bir şekilde devam ediyordu ancak malumunuz corona virüs sebebi ile bir buçuk aydır çalışma yapamıyoruz. Ama bu süreçte tüm sporcu adaylarımıza ilk haftadan itibaren evlerinde yapabilecekleri kuvvet , el hassasiyeti ve footwork antrenman programlarını düzenli şekilde yolluyoruz.

-Kulüp olarak hangi yaş grubu ve branşlarda mücadele ediyorsunuz? Ayrıca görev alan antrenör ve yönetici ekibin tanıtabilir misiniz?

Şuan için U 16, U 14, U 11, U 10A, U 10B Erkek takımlarımız mevcut tabiki önümüzdeki sezonlarda farklı branş kategori ve kız takımlarıyla da liglerde olacağız. Kulübümüz antrenör açısından oldukça zengin bir kadroya sahip yıllarca sporun için de olan isimlerle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadromuz ise Başantrenör Mustafa Güçyetmez ve coachlar Hilal Bütün, Begüm Tanık, Fatih Cambaz, Metin Salkımdan oluşuyor.

-Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Eski döneme kıyasla çok daha fazla spor kulübü ve sporcu adayı var ancak aynı artış üst liglere oyuncu yetiştirme konusunda geçerli değil. Güçyetmez Basketbol Akademi olarak önceliğimiz Basketbol anlamında doğru sporcu profili ile beraber daha önce bahsettiğimiz üzere liglerde oynayabilecek mental ve fundamental yeterliliğinde oyuncular yetiştirmektir.

“YÖNETİCİ VE ANTRENÖR KALİTESİ YÜKSELMELİ”

-Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Sporcular eskiye nazaran çok daha fazla maç yapıp tecrübe kazanabiliyor ve gerek TV’den gerekse internet üzerinden çok daha fazla maç seyredebiliyorlar. Yani burada pozitif bir gelişme var. Buradaki üzerine düşülmesi gereken konu sağlam kulüp yapıları oluşturup uzun vadede Sporcu adayı olabilecek kapasitede oyuncular yetiştirebilmek. Bunun için yönetici ve antrenör kalitesini yükseltmemiz gerekiyor.

-Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Spor okulları hayatımıza yaklaşık 10 – 15 sene önce girmeye başladı. Burada çocuklarımıza sporu aşılamak, kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak, gerçekten önemli. Ancak spesifik olarak eğer bir spor kulübü iseniz o spor dalının kültürünü ve alışkanlıklarını kazandırabileceğimiz bir programı da aşılamamız gerekiyor. Bir spor adamının önceliği ister coach ister yönetici olsun doğru sporcu profilinde olabildiği kadar çok oyuncu yetiştirmektir .Onun için önceliklerimizi gözden geçirip hedefimizin ne olduğunu doğru şekilde belirlememiz lazım.

-Altyapılarda veliler çok önemli bir noktaya geldi. Velilerin oyuncular üzerindeki etkisi hakkında düşünceleriniz nedir? Ayrıca velilere neler tavsiye edebilirsiniz?

Bana göre velilerin bu kadar agresif ve kazanmaya odaklı olmalarının en büyük sebebi yine spor kulüpleridir. Maalesef ki, ne olursa olsun maç kazanma mantığı, saha için de ve dışında her şeyi mübah kılan bir yola götürüyor. Onun için sporcular ve veliler bize ilk geldiklerin de onlara göz boyayan vaadler yerine doğru, düzenli çalışma programlarıyla gerçekçi ve ulaşılabilecek hedefler gösterilmelidir.Sonuçta herkes Lebron james, Steph Curry olamayacak ama neden bir Ömer onan veya bir Kerem Tunceri olamasınlar.Bunları Ailelere iyice anlatmak gerekiyor.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Güçyetmez Basketbol akademi olarak tüm kadromuzla çocuklarımıza önce iyi bir insan sonrada bir takımın iyi bir parçası nasıl olunur, sporcu nasıl beslenir, sporun okuldaki başarısını nasıl arttıracağını her antrenman bıkmadan usanmadan anlatan bir kulüp yapısı oluşturduk. Bu doğrultuda her gün, her antrenman, her saniye, çocuklarımıza bu anlayışı vermeye devam edeceğiz.

Bu güzel röportaj için Altyapı Basket ailesine teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Daha Fazla Haber