Connect with us

Mete Doğan: Spor Okulları Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursa’da faaliyet gösteren Aktif Nesil Spor Kulübü”nün kurucularından Mete Doğan sitemizin sorularını yanıtladı.

Kulübün kuruluş aşamasında ve hedeflerine yönelik bilgilendirmeler yapan Doğan ayrıca pandemi süreci ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Mete Doğan, 34 yaşında BURSA doğumluyum, evliyim iki çocuk babasıyım. Oyak Renault altyapısında başladığım basketbol maceramı 16 yıl profesyonel oynadıktan sonra 33 yaşında noktaladım. Profesyonel basketbol yaşantım bittikten sonra isteğim basketbol camiasının içinde kalıp bilgi birikimlerimi, tecrübelerimi yeni nesillere aktarabileceğim bir oluşumun içimde yer almaktı. Bu hedeflerim doğrultusunda aynı düşüncede olduğum, geçmişte takım arkadaşlığı yaptığım 12 yaşımdan itibaren tanıdığım, birlikte olduğum benim gibi profesyonel seviyede basketbol oynamış yakın arkadaşlarım olan Cahit Turan ve Salih Uğraşan’la Aktif Nesil Spor Kulübünü kurduk. Şuan Aktif Nesil’de hem koordinatörlük hemde erkek basketbol U10 ve U12 takımları antrenörlüğünü yapmaktayım aynı zamanda spor okulu gruplarını çalıştırmaktayım.

Kulüp olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Kulüp olarak 5 branşta (basketbol, voleybol, futbol, cimnastik, yüzme) hizmet vermekteyiz. Bursa’da belediye takımları hariç bu 5 branşta hizmet veren tek kulübüz. Basketbol tabii ki birinci branş konumunda. Diğer branşlarda da kendi branşında profesyonel oynamış antrenörlerimizle çalışmaktayız. Kuruluş amacınız çocuklarımızın küçük yaşlarda sporla tanışmalarını sağlayıp, aşılamak istediğimiz spor kültürünü ileri ki yaşlarda sürdürebilecekleri seviyeye taşımak. Bu spor alışkanlığının yanında bir ebeveyn olarak da yakınen bildiğim, yaşadığımız dönemin şartları gereği spor kültürü oluştururken ebeveynlerin güvenlerinin tam olduğu, çocuklarındaki olumlu değişimleri gözlemleyebildikleri bir yapı oluşturmak en büyük amaçlarımızdan biri. Uzun vadeli hedeflerimizden biride bütün bu branşları hakkıyla yapabileceğimiz, devam ettirebileceğimiz kalitede kendimize ait tesislerimizi kurabilmek.

“ÜST DÜZEY KALİTE VE REKABET YOK”

Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Bursa’da altyapı ile ilgili diğer illerimizde de olduğunu bildiğimiz bir çok sorun var maalesef bunların başında da nüfusa oranla yeteri tesisin olmayışı en öne çıkan konu. Diğer önemli konu ise benim Bursa’daki altyapı dönemimde oynadığım kadar üst düzey kalitenin ve rekabetin olmaması. Şu an için baktığımızda Tofaş’la rekabet edecek seviyede takımlar maalesef yok. Bizim altyapı dönemimizde Bursa’daki rekabet o kadar üst seviyedeydi ki çoğu yaş grubunda

Bursa’da ilk 3’e giren takımlar Türkiye şampiyonalarında şampiyonluk için oynuyor hatta Bursa ilk 3’ü Türkiye şampiyonalarında ilk 8 takım içinde yer alabiliyordu. İnşallah Bursa’mız için o günlere tekrardan kovuşuruz.

“BASKETBOL OKULLARI ÇOK ÖNEMLİ”

Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Bence basketbol okulları çok önemli bir noktada bulunuyor. Basketboldaki ilk amaç insanlara basketbolu sevdirmek ve basketbolla tanıştırmak olduğunu düşünürsek artan nüfusu göz önüne aldığımızda sadece spor kulüplerinin altyapı organizasyonları ile ulaşabilecekleri rakamlar çok düşük bir sınırda kalıyor. Oluşan talebin bir şekilde karşılanması gerekiyor burada spor okulları devreye giriyor. Zaten spor okulların ortaya çıkmasındaki temel faktör burada oluşan talep.

Her sektörde olduğu gibi spor okullarında da kaliteli hizmeti sunanlar olduğu gibi kaliteye önem vermeyip tamamen uygulanması gereken hizmet şartlarından ödün vererek sadece kar amaçlı bakanlarda bulunmakta. Bu gibi spor okullarını eleminize edebilmek için bu işi hakkıyla yapmaya çalışan kurumların hizmet kalitesinden kesinlikle ödün vermeden işlerini nasıl yaptıklarını velilerine veya veli adaylarına anlatabilmeli, gösterebilmeli. Zaten bu şekilde olduğunda kalite standartları bir tercih olmaktan çıkıp genele yayılmış olacaktır.

Bu zorlu süreç sizin ve organizasyonunuz için nasıl geçti?

Kuruluşumuzun 7. ayında başlayan ve böylesine hayatın bütün alanlarının etkilendiği, öncesinde kimsenin öngöremediği süreçler yaşandığı ve hala devam ettiği bir dönemden geçmekteyiz. Böyle büyük bir duruma herkesin karşılaştığı gibi hiçbir hazırlığımız yokken karşılaştık tabii ki konu sağlık olunca hemen harekete geçtik ve kulübümüze herhangi bir resmi yazı gelmesini beklemeden okullar tatil edilir edilmez biz de çalışmalarımıza ara verdiğimizi açıkladık. Başta doğal olarak bu sürecin bu kadar uzun olacağını öngöremedik sonrasında hızlıca harekete geçerek neler yapmamız gerektiğini belirledik. Sporcularımıza hiçbir ücret talebinde bulunmadan spor yapma alışkanlıklarını kaybetmemeleri için online ortamda derslerimize devam ettik. Buradaki amacımız süreç ne

kadar uzun olursa olsun bize güvenen hizmet alan insanları zor bir dönemden geçerken yalnız bırakmamak gerektiğini düşünerek hareket ettik.

“MORAL VE MOTİVASYONU ÜST SEVİYEDE TUTMAYA ÇALIŞTIK”

Bu süreçte ne gibi tedbirler aldınız? Ayrıca süreç normalleşmeye başladığında uygulamaya koymayı planladığınız tedbirler var mı?

En başında çalışmalarımıza ara verdiğimizi açıkladık. Salgının yayılmasının önlenebilmesi için uymamız gereken kişisel temizlik kurallarını hazırladığımız görsellerle sporcularımızla paylaşarak sorumluluk bilinçlerini arttırmaya çalıştık. Bir taraftan da aramızdaki bağı kaybetmemek adına online olarak derslerimize devam ettik. Yaş gruplarına uygun olarak belirlediğimiz basketbol ve spor konulu film ve kitap önerilerimizi sporcularımızla paylaştık. Ev ortamlarındaki imkanlarla basketbol sevgilerini gösterdikleri küçük videolar hazırlayıp bizlerle paylaşmalarını istedik ve sosyal medya hesaplarımızdan bunları paylaştık. Böylece bu zorlu süreçte en çok ihtiyacımız olan moral ve motivasyonu üst seviyede tutmaya çalıştık.

Sürecin bir nebzede olsa normalleşmeye başladığı günlerden itibaren bağlı bulunduğumuz Spor Bakanlığının almamız gereken gerekli tedbirlere uyarak belirli düzenlemeler getirdiği ve bu tedbirle çalışmalarınıza başlayabilirsiniz yazısı gelince bireysel antrenmanlar ve küçük gruplar oluşturarak çalışmalarımıza başladık. Şu an uyguladığımız tedbirler salona sadece sporcu alıyoruz veli kesinlikle girmiyor, ateş ölçümü yapılıyor, salonda giymek için temiz spor ayakkabı kullandırıyoruz, antrenman öncesi ve sonrasında salondaki bütün temas noktaları dezenfekte ediliyor, max. 8 kişilik gruplarla sadece temassız ve sosyal mesafeye dikkat ederek fundamental antrenmanları yapıyoruz, soyunma odaları kullanımı şu an için yasak vb. önlemlerimiz mevcut.

Sizce altyapı basketbolu özellikle spor okulu sektörü bu dönemde ne kadar etkilendi? Bu durum uzun vadede nasıl yansıyacaktır?

Spor okulu sektörü tam anlamıyla hayatta kalma mücadelesi veriyor desek abartmış olmayız sanırım. Altyapı olarak ise maçların ne zaman oynanabileceğine dair kimsenin net bir öngörüsü yok. Bu durum basketbolla yeni tanışmış olsun ya da belli süredir oynuyor olsun bütün sporcuların gelişimini çok olumsuz etkilediği tartışmasız bir gerçek. Uzun vadede bunun olumsuz etkilerinin olacağı kesin. Elimizden gelen imkanlarla bunu minimum seviyede tutabilirsek en büyük kazanç bu olacak sanırım.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu röportaj için şahsım ve kulübüm adına sizlere çok teşekkür ederim. Sağlıklı spor dolu günlere bir an önce kavuşmak ümidiyle, sağlıcakla kalın.

 

Daha Fazla Haber