Connect with us

İbrahim Tokgöz: Spor Okulları ile Birlikte Rekabet de Arttı

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursa’da faaliyet gösteren Gemlikspor’un Basketbol Şube Sorumlusu İbrahim Tokgöz sorularımızı yanıtladı.

Kulübün çalışmalarından pandemi sürecine kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan İbrahim Tokgöz’ün röportajını keyifle okumanızı diliyoruz.

– Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Tabi ki memnuniyetle, ama öncelikle bana ve Gemliksporumuza değer verip, röportaj imkanı sunduğunuz için teşekkür ederim. 1970 Gemlik doğumluyum. 36 yıldır mali müşavirlik mesleğini keyifle icra etmekteyim. Onbeşli yaşlarda basketbol ile tanıştım ve bu yaşıma kadar tutku içerisinde hem oyunculuğumu hem de antrenörlük ile yöneticiliği bir arada sürdürmeye çalışıyorum.

– Kulüp olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Kulübümüz bünyesinde futbol, karate ve basketbol başta olmak üzere çeşitli branşlar mevcuttur. Basketbol şube sorumlusu ve antrenörü olarak uzun yıllardır, aralıksız bir şekilde altyapılarda hemen hemen her kategoride oyuncularımızı yetiştirip yerel liglerde mücadele ediyoruz. Hedefim, ne kadar çok çocuğumuzu basketbola ve dolayısıyla spora kazandırabilirsek, gelecek nesillerin daha sağlıklı, sportmen, zeki, çevik ve ahlaklı olmasına bir nebzede olsa katkı sağlamaktır. Bunun yanı sıra, üst liglere nadir de olsa oyuncu çıkarabilmek veya en azından gittikleri üniversitelerde ve o şehrin liglerinde oynayabilecek kapasitede oyuncular yetiştirebilmektir. Bu hedefimi de yaklaşık 30 yıldır başarı ile uyguladığıma inanıyorum.

“REKABET HAYLİ KIZIŞTI”

– Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Son yıllarda inanılmaz bir şekilde spor okulları arttı ve dolayısıyla rekabet bir hayli kızıştı. Nüfusun hızla artması sebebiyle beraberinde, basketbola olan talebin yükselmesi, yeni kulüplerin kurulmasına neden oldu. Bundan yirmi yıl önce bazı kategorilerde on takım varken bugün, hemen hemen her kategoride kırka yakın takım lige katılım sağlamaktadır. Ülkemiz takımlarının basketbolda üst seviyede başarılar elde etmesi, hem ailelerin, hem de çocukların basketbola olan ilgisini arttırdı.

Basketbol İl Temsilcilerimiz, yıllardır düzenledikleri yerel lig organizasyonlarını başarılı bir şekilde idame ettirmekteler ve bu nedenle Gemlikspor olarak herhangi bir sorun ile karşılaşmadık. Başarılı bir sezon geçirmemizdeki en büyük etken, sezon öncesi yapılan toplantıda il temsilcimizin, tüm kulüplerin görüş ve önerilerine değer vermesidir.

– Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Genel olarak baktığımızda Bursa’da ki basketbol okullarının başarılı olduğu kanaatindeyim. Zira gerek liglere katılan takım sayıları, gerekse takımların oyun kaliteleri, basketbolumuz için yeterli olduğuna inanıyorum. Özellikle başta Yeşim Spor olmak üzere, altyapılarda çok ciddi çalışmalar yaparak üst liglere oyuncu yetiştiren kulüplerin, hem Bursa’mıza hem de ülke basketboluna büyük hizmetleri var. Temennim bu tarz çalışmalar yapan kulüplerin sayısının bir an önce çoğalması.

– Bu zorlu süreç sizin ve organizasyonunuz için nasıl geçti?

Halkımızın ve oyuncularımızın sağlığı her türlü organizasyonların önünde yer alır. Tüm kulüpler bu süreçte maçlara ve antrenmanlara ara verdi. Bizde Gemlikspor olarak çocuklarımızın sağlığını düşünerek uzun bir süre antrenman yapmadık. Süreç sona erdiğinde tekrar bir araya gelerek çalışmalarımıza kaldığımız yerden başladık.

“EN BÜYÜK SORUN OYUNCULARIN KİLO PROBLEMİYDİ”

– Antrenmanların yeniden başlamasıyla birlikte ortaya çıkan tabloyu nasıl değerlendirirsiniz? Ne gibi önlemler aldınız? Sporcu sayınızda bir azalma oldu mu?

Tekrar bir araya geldiğimizde, karşılaştığım en büyük sorun, oyuncularımın kilo problemiydi. Bir çok oyuncum aşırı derecede kilo almıştı. Kondisyon çalışmalarımız ile bu sorunu bir nebzede olsa atlattık. Sürekli evlerde bilgisayar başında olmaları nedeniyle de bazı oyuncuların ruhsal olarak daha kapanık bir hal aldığını fark ettim. Bu konuda da çeşitli aktiviteler ile sorunu çözmeye çalıştık. Tabi ki bazı velilerin çok hassas olmaları nedeniyle basketbolu bırakan oyuncularımda oldu ve maalesef bu durum çocuklar açısından çok üzücü. Antrenmanlardaki oyuncu sayısını azaltarak, soyunma odalarını ve salonu hijyen kurallarına uygun bir şekilde hazırlayarak antrenmanlarımıza devam ediyoruz.

– Sizce altyapı basketbolu özellikle spor okulu sektörü bu dönemde ne kadar etkilendi? Bu durum uzun vadede nasıl yansıyacaktır?

Özellikle geçimini bu sektörden sağlayan antrenör arkadaşlarım bu süreçte çok mağdur oldular ve sesimizi duyurmakta güçlük çekildi. Kapanan spor okulları ve işsiz kalan binlerce antrenör için bu süreç tam bir kabustu. Bir çok kulüp tamamen kapandı ve ailesini geçindirmekle yükümlü antrenör arkadaşlar farklı sektörlerde iş aramaya başladı. Sürecin bitmesiyle, yeniden sahalara dönen çocuklar ve yeni kurulan kulüpler ile tekrar eski günlere döneceğimize inanıyorum. İnşallah hastalıkta tamamen ortadan kalkarak, salonlarımız tekrar dolu dolu heyecanlı maçlara sahne olacak.

-Genel olarak oyuncular altyapıdan üst seviye basketbola geçerken sorun yaşıyorlar. Siz bu durumu neye bağlıyorsunuz? Oyunculara kendilerini üst seviyeye hazırlamaları için neler tavsiye edersiniz?

Altyapılarda uzun süre aynı arkadaş gurubuyla ve aynı antrenör ile oynayan oyuncular, bir takım ruhu ve bütünüyle aidiyet duygusu yaşıyorlar. Lakin, üst seviyede bir takıma gittiklerinde hem arkadaş, hem de antrenör değişikliği yaşayan oyuncu belli bir dönem bocalama yaşıyor ki bu durum gayet normaldir. Eğer süreç uzarsa o zaman sorun var demektir. Oyunculara tavsiyem, kendilerine olan özgüvenini hiçbir zaman yitirmemeleri ve aksine her geçen gün ve her farklı takımda bu özgüveni arttırarak yollarına devam etmeleridir. Ayrıca her antrenörün stili ve karakteristik özellikleri farklı olması nedeniyle fazla olaylara takılmamaları, antrenörünün istediği şekilde oyun kurmaları, dolayısıyla tam bir görev adamı olmaları gerekir.

– Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Son olarak velilere ve antrenör arkadaşlara tavsiyem, lütfen sahada oynayan tüm oyuncular bizim çocuklarımız, dolayısıyla sizin egolarınız ve kazanma hırsınız, onlara olan sevgimizin önüne geçmesin.

GEMLİKSPOR BASKETBOL AİLESİ olarak ilk sloganımız

“SKOR İÇİN DEĞİL, SPOR İÇİN OYNUYORUZ”

Oyun felsefem ve hayat görüşüm olarak, hiçbir velimin rakip oyunculara, yani çocuklarımıza kötü tezahürat ve yuhalama gibi durumlara izin vermem. Gemlikspor velilerinin hiçbir rakip oyuncuyu yuhalamadığını herkes bilir. Çünkü onlar çocuk, bizim çocuklarımız.

Katılırsınız veya katılmazsınız ama bu da benim kendi görüşüm.

“RAKİP OYUNCUNUN YUHALANMASIYLA, O MAÇI KAZANACAKSAM, KAYBETMEYİ TERCİH EDERİM.”

Gemlik’ten kucak dolusu sevgi ve saygılarımla,

Daha Fazla Haber