Connect with us

İbrahim Orhan: Ayakta Kalabilen Az Sayıda Kulüpten Biriyiz

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursa’da faaliyet gösteren Orions Spor Kulübü baş antrenörü İbrahim Orhan sorularımızı yanıtladı.

Kulübün çalışmalarından pandemi sürecine kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan İbrahim Orhan’ın röportajını keyifle okumanızı diliyoruz.

– Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Adım İbrahim Orhan. Basketbola Bursa’da Mako Spor altyapısında başladım ve altyapıda Milli Takım kamplarında yer aldım. Yeşim Spor Kulübü’nde altyapıdan A Takımı seviyesine kadar oyuncu olarak yer aldım. Dumlupınar Beden Eğitimi Fakültesi mezunuyum ve üniversite eğitimi sırasında Üniversiteler Arası 1. Lig’de oyuncu olarak yer aldım. Bursaspor Basketbol’da 6 yıl görev yaptıktan sonra Bursa Orions Spor Kulübü Baş Antrenörü ve Orions Basketbol Akademisi Sorumlusu olarak görev yapmaktayım.

– Kulüp olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Bursa basketboluna yeni katılan Bursa Orions Spor Kulübümüz; bünyemizde kurulan Orions Basketbol Akademi ile spor okulu olarak faaliyet göstermekle birlikte altyapıda çeşitli yaş gruplarında ve Türkiye’de yeni oluşmaya başlayan Master Liglerde takımlar çıkarmaktadır.

– Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Orions Basketbol Akademi olarak çeşitli yaş gruplarında çocuklarımıza basketbolu sevdirerek spor bilincini ve kültürünü aşılamaya çalışmaktayız. Orions Basketbol Akademisi’nde yetişen yetenekli gençleri altyapıda çeşitli yaş kategorilerinde oynatmaktayız. Faaliyetlerimizdeki en büyük hedefimiz basketbolu seven, spor kültürü ile yetişen sorumluluk bilinci gelişmiş, takım çalışmalarına uygun bireyler yetiştirmektir.

– Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Bursa altyapı basketbolunda birçok takım faaliyet göstermektedir. Takım sayısının çok olması daha fazla çocuğa erişimi kolaylaştırmakta ancak bu oyuncu sayısını gerekli şekilde eğitebilecek yeteri kadar antrenör kaynağı olmamasından dolayı az sayıda kaliteli oyuncu yetiştirilmektedir. Antrenör kaynağının kaliteli olmamasının en önemli sebebi antrenörlerimizin yeteri kadar kazanç sağlayamamasından dolayı antrenörlüğü ikinci iş olarak görmesidir. Antrenörlerimizin bütün mesaisini oyuncularına ayırması oyuncu gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Bu sorunun çözülmesi altyapıda kaliteli oyuncu sayısının artmasına büyük katkı sağlayacaktır.

– Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli, sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Basketbol okulları çocukları basketbolla tanıştırmakta ve basketbolu sevmesine büyük katkı sağlamaktadır. Basketbol okullarında tespit edilen yetenekli oyuncular takım çalışmalarına dahil edilmektedir. Basketbol okullarının asıl amacının basketbolun temellerinin atılması ve spor ahlakının yerleştirilmesi olduğunu düşünüyorum. Birçok basketbol okulunun maalesef her çocuğu lisanslı olarak sahaya çıkarma hedefi olduğunu görüyorum. Bu yaklaşımın çocuk gelişimi ve spor psikolojisi açısından doğru olmadığını düşünüyorum.

– Pandeminin ilk dört aylık zorlu bölümü sizin ve organizasyonunuz için nasıl geçti?

Pandeminin bu dönemi herkes gibi bizim içinde çok zor geçti. Hiçbir faaliyet göstermememiz hem finansal hem de psikolojik olarak bizi çok yordu. Pandemi sonrasında ayakta kalabilen az sayıda spor kulüplerinden biriyiz.

– 4 Ağustos’tan itibaren antrenmanlar yeniden başladı. Bu geri dönüş sürecinde ortaya nasıl bir tablo çıktı?

Orions Basketbol Akademi olarak 4 Ağustostan itibaren başlayan antrenmanlarda her türlü sağlık tedbirini almamıza ve sosyal mesafeli antrenman programları uygulamamıza rağmen oyuncularımızın ve velilerin tedirginliği geçmemişti. Halen pandeminin etkileri devam etmekte ve bütün önlemleri almamıza rağmen sporcu ve velilerimizin tedirginliği sürmektedir.

– Velilerden nasıl bir geri dönüş aldınız?

Orions Basketbol Akademi olarak kendimize ait salonumuzda her türlü hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun özel antrenman programları ile antrenmanlar yapmamız velilerin güvenini kazanarak gönül rahatlığı ile çocuklarını bize emanet etmelerini sağlamıştır.

– Sizce altyapı basketbolu özellikle spor okulu sektörü bu dönemde ne kadar etkilendi?

Pandemi sürecinde hiçbir spor faaliyetinin olmaması spor okullarını finansal olarak çok zor durumda bırakmış ve maalesef birçok spor okulunun faaliyetini bitirme noktasına getirmiştir.

– Bu durum uzun vadede nasıl yansıyacaktır?

Pandemi sürecinin daha uzun sürmesi halinde antrenman ve maç yapmayan oyuncuların gelişimi kısıtlı kalacak bu da üst yapıya geçişte büyük sıkıntılar yaşanmasına sebep olacaktır. Milli takımlarımız ve spor kulüplerimiz bu durumdan olumsuz olarak etkilenecektir.

– Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bursa basketboluna kaliteli hizmet etmek için yola çıkmış olan Bursa Orions Spor Kulübü uzman antrenör kadrosu, bilimsel antrenman teknikleri ve hijyenik antrenman şartlarında faaliyetlerine devam etmektedir. Orions Basketbol Akademi, basketbolu seven, spor kültürü ile yetişmiş, sorumluluk sahibi ve takım çalışmasına uygun bireyler yetiştirme idea ve çalışma azmi ile bursa basketbol altyapısına hizmet etmeye devam edecektir.

Daha Fazla Haber