Connect with us

Hakan Subaşı: Pandemi Sürecinde Birçok Tedbir Aldık

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursa’da faaliyet gösteren Genç Saray Spor Kulübü kurucusu ve başkanı Hakan Subaşı sorularımızı yanıtladı.

Kulübün hedeflerinden pandemi sürecinde uyguladıkları tedbirlere kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Hakan Subaşı’nın röportajını keyifle okumanızı diliyoruz.

– Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1968, Muş merkez doğumluyum. 42 yıldır Bursa’da ikamet etmekteyiz. Evli ve iki çocuk babasıyım. Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni bitirdim. 25 yıl kamuda çeşitli görevlerde idareci olarak görev yaparak 30 Eylül 2020 tarihi itibari ile emekli oldum. Sporla ilgim, lise yıllarında özellikle futbolda ve salon sporlarında amatör olarak etkin sporculuk hayatım oldu. Sonraki yıllarda ise spor tesisi işletmeciliği, Galatasaray Spor Okulları işletmeciliği yaptım. Genç Saray Spor Kulübü kuruculuğu ardından kulübün başkanlığını da halen aktif olarak yapmaktayım.

– Kulüp olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Genç Saray Spor Kulübü olarak 5 branşta eğitim vermekle birlikte toplamda 1.500 civarında lisanslı sporcumuz mevcut. Aktif olduğumuz branşlar; basketbol, voleybol, futbol, tekvando ve okçuluktan oluşmaktadır. Kulübümüzün kısa vadedeki hedefleri; çocuklarımıza spor yapma alışkanlığı kazandırmak, kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, sporcu kimliği ile bağdaştırarak kendini ifade etmelerindeki özgüveni sağlamaktır. Uzun vadede de kulübümüze kurumsal bir yapı kazandırarak kendi misyonumuza ve vizyonumuza uygun, uzun yıllar kendi imkanları ile spora ve sporcuya hizmet veren bir kulüp olgusuna bürünme amacındayız. Bunları yaparken de büyük kulüplerimize ve Milli takımlarımıza sporcu kazandırabilmek en büyük hedefimizdir.

– Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Bursa’da basketbol çalışmaları uzun yıllar Tofaş Basketbol ile anılmaktayken artık birçok kulübümüz de bu platformda yavaş yavaş kendi yerini alarak, gerek sporcu sayısı gerekse başarı anlamında rekabet edecek seviyeye gelmiştir. Ülkemizin birçok şehrinde olduğu gibi Bursa’nın da salon sayısı konusunda yetersiz ve kalite olarak çok geride olması bizleri daha büyük adım ve hedefler konusunda geri bırakmaktadır. Yüksek miktardaki salon kiraları maalesef her kesimin basketbola ulaşmasını, sporcu kimliği kazanmasını önlemektedir. Ülkemizde futbolun seyirci ve sporcu anlamında basketbolun önüne geçmesindeki en büyük etkenlerden birinin bu olduğunu düşünüyorum.
Bu konuda devletimizin yetkili kurum ve kuruluşlarının bizlere destek vermeleri veya tesis yapacak kulüplere yer tahsisi konusunda destek çıkmaları önemli ve gereklidir. Kulübümüz yer gösterilmesi halinde kendi spor salonunu yapacak istek ve imkanlara sahiptir.

– Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Basketbol okullarının, basketbola başlamak için önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Basketbola başlangıç tekniklerini doğru öğrenmek, takım haline gelebilmek ve en önemlisi bir salonda çalışma imkânı bulabilmek için spor okullarının ön adım olduğunu düşünüyorum. Buradan yetişen belli kalitedeki çocuklar sonrasında kulüplerde lisanslı spor hayatına devam edebilmektedirler. Futbol gibi sokakta başlamak ülke şartlarında pek mümkün olamamaktadır.

– Bu zorlu süreç sizin ve organizasyonunuz için nasıl geçti?

Basketbol kulüplerinde ekonomik yapının güçlü olmasının çok önemli unsur olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Salon kirası, sporcu ulaşım servis hizmeti, kullanılan materyal ve kıyafet ücretleri, hoca maaşları bizi yoran konuların başında gelmektedir.

– Pandemi süreci boyunca ne gibi tedbirler aldınız?

Pandemi sürecinde 13 marttan itibaren bakanlık kararı ile çalışmalarımıza ara verildi ve 14 ağustostan itibaren resmi olarak kaldığımız yerden devam etmekteyiz. Bu süreçte aldığımız birçok tedbir var: Salona girişlerde sokak ve salon ayakkabılarını ayrı ayrı kullanmalarını istiyoruz. Ayrıca salon girişlerinde steril paspaslarımız, el dezenfektan standımız ve her öğrenciye ait antrenman öncesi sterilize edilmiş toplarımız ile çalışmalara başlanmaktadır. Çalışma alanları bölünerek belli mesafe ölçüsünde çalışmaya özen gösterilmiştir. Antrenman süresince aileler ve seyirci maksatlı salona girişlere izin verilmemektedir. Her antrenman öncesi salon 15 dk. havalandırılmaktadır. Grup sayıları 10 kişiyi geçmeyecek şekilde oluşturulmaktadır. Ayrıca bu süreçte soyunma odaları ve duşların kullanılmasına izin verilmemektedir.

– 4 Ağustos’tan itibaren antrenmanlar yeniden başladı. Bu geri dönüş sürecinde ortaya nasıl bir tablo çıktı? Velilerden nasıl bir geri dönüş aldınız?

14 ağustostan itibaren her ne kadar aileler çekimser olsa da yavaş yavaş çalışmalarımız pandemi öncesi sayılara ulaşmaktadır.

– Sizce altyapı basketbolu özellikle spor okulu sektörü bu dönemde ne kadar etkilendi? Bu durum uzun vadede nasıl yansıyacaktır?

Pandemiden dolayı ara verilen süreçte çocuklarımız eve kapandığından kilo aldılar, psikolojik ve fiziksel olarak geriye düştüler. Tabii bu arada spordan kopanlar da oldu. Elbette salon kiraları ve sigortalı çalışan personellerimiz de bizi ekonomik olarak çok yıpratmıştır. Bu sürecin toparlanması ve eski seviyelere ulaşılması pandeminin gidişatı ile ilgili. Maalesef ki bu durum bizleri maddi, manevi ve sportif anlamda bir yıl geriye götürmüştür.

 

 

 

 

Daha Fazla Haber