Connect with us

Fırat Hikmet: Normalleşme Dönemi İçin Her Konuda Hazırız

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursa basketbol altyapı liglerinde mücadelede eden Gülbahçe Spor Kulübü Basketbol Şube Sorumlusu Fırat Hikmet sitemize açıklamalarda bulundu.

İlerleyen dönemlerdeki hedefleri hakkında konuşan Hikmet aynı zamanda pandemi sürecinin altyapılar üzerindeki etkilerine de değindi.

– Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Fırat HİKMET 30 yaşındayım. 8 yaşımdan beri basketbola tutkuyla bağlıyım. Uzun yıllar altyapılarda basketbol oynadım. Genç sezonumda yaşadığım sakatlıkla aktif basketbol yaşantımı sonlandırıp antrenör olarak devam etmek zorunda kaldım. SAMSUN 19 Mayıs Üniversitesi antrenörlük bölümünden mezun olduktan sonra antrenörlük kariyerime resmi olarak başlamış oldum. İlkadım belediyesinde altyapı antrenörü olarak ilk tecrübemi kazandım. Kadınlar basketbol süper liginde ve 1. Liginde asistan coach olarak deneyim kazanmaya devam ettim. Bursa’da kurduğumuz Kadınlar Basketbol Bölgesel Ligi takımında başantrenör olarak görev yaptım.

Şuanda Bursa’da köklü bir kulüp olan Gülbahçe Spor Kulübü çatısı altında 2018 yılında basketbol şubesi sorumlusu ve antrenörü olarak kız basketbol altyapısı üzerine yoğun bir çalışma yürütmekteyim. Kariyer planlamamda ise tamamı alt yapımızdan oluşan A takım seviyesine çıkacak bir kadın basketbol takımı kurabilmek ve adım adım buna yaklaştığımı hissediyorum.

– Kulüp olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Kulüp olarak kız basketbol altyapısı öncelikli hedefimiz. Kısa vadede daha çok kız çocuklarımızı basketbola kazandırabilmek. Uzun vadede ise kız takımlarımızla güçlü bir altyapı oluşturarak A takım seviyesinde profesyonel bir takım kurmayı hedefliyorum.

– Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Bursa’da altyapı basketbol faaliyetlerinin büyük bir kısmı ticarete dönmüş durumda. Aslında ülkece sorunumuzun bu olduğunu söyleyebilirim. Kulüpler sporcu keşfetmekten ve yetiştirmekten daha çok spor okulu faaliyetlerinden elde edecekleri geliri önemsemekte. Bugün baktığınız zaman tüm lig takımları yabancılarla oynanır hale geldi. Bir an önce altyapı spor faaliyetlerine ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Altyapıda başarılı takımlar sporcular çıkaran kulüplere teşvikler verilmeli. En basiti şuan ki sistemde bölge şampiyonasına gitmeyi hak eden kulüpler ve sporcular maddi imkansızlıklardan dolayı gidemiyor çok acı verici bir durum!

– Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Basketbol okulları çok önemli. Özellikle çocuklara basketbolu sevdirmek için en gerekli aracımız olabilir tabi doğru ve amacına uygun hizmet ettikleri takdirde. Ticari hedefin sportif hedefin önüne geçmediği her basketbol okulunda doğru işler yapılıyordur.

– Bu zorlu süreç sizin ve organizasyonunuz için nasıl geçti?

Covid 19 salgını tüm dünyada olduğu gibi bizi de çok etkiledi. Fakat krizi fırsata çevirmek için bir çok çalışma yaptık. Öncelikle altyapı sporcularımıza profesyonel bir mobil uygulama ile her sporcumuza ayrı ayrı kişiye özel core antrenman programı hazırlandı. Bu sayede sporcularımız bireysel antrenmanın önemini daha iyi benimsediler. Haftalık olarak online toplantılarda basketbolu teorik olarak pozisyonları hücum ve savunma sistemlerini video anlatımlarıyla değerlendirdik. Şuanda hepsi basketbol terimlerine tamamen hakim oldular diyebilir.

– Bu süreçte ne gibi tedbirler aldınız? Ayrıca süreç normalleşmeye başladığında uygulamaya koymayı planladığınız tedbirler var mı?

Sporcularımızın psikolojilerini motivasyonlarını hep üst seviyede tutarak bu dönemde kilo problemi yaşamamak konusunda sürekli olarak bilinçlendirdik. Normalleşme dönemi için her konuda hazırız diyebilirim. Bu hafta Fiziksel Performans testleri ile başladık. Atletizm antrenmanları ile eksiklerimizi gideriyoruz. Temmuz ayı itibari ile her sporcumuza bireysel Basketbol Antrenmanlarımız başlayacak. Umarım en kısa süre de covid-19 salgını bitmiş olur ve eski günlerimize döneriz.

– Bu verilen arada sporcularınıza ne gibi önerilerde bulunuyorsunuz? Onları nasıl yönlendiriyorsunuz?

Şartlar ne olursa olsun sporcu gibi yaşamalarını çok çalışmaları gerektiğini düzenli uyku, beslenme ve hedeflerinden vazgeçmemeleri için elimden geleni yapıyorum.

– Sizce altyapı basketbolu özellikle spor okulu sektörü bu dönemde ne kadar etkilendi? Bu durum uzun vadede nasıl yansıyacaktır?

Sportif olarak alt yapıda çok büyük etkileri oldu aslında bunu normalleşmeye döndüğümüzde daha net anlayacağız. Ama dediğim gibi krizi fırsata çevirmek belkide daha önemliydi. Çocuklarımız evlerinde spor yapabileceklerini kendi kendilerini geliştirebilme bilincine sahip olduğunu fark etmeleri çok önemli bir kazanım olarak görüyorum.

Spor okulları mali olarak her sektör gibi bu süreçte olumsuz etkilendi. Spor okulu antrenörlerinin bir çoğu part time çalışmakta ve ne yazık ki en çok mağduriyeti yine bu işe en çok emek verenlerin çektiğini söyleyebilirim.

– Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Umarım altyapı ve özellikle kız basketbolunun daha değerli daha önemli olduğu ve daha çok desteklediği kız basketbolunun yeni bir sürece gireriz.

Daha Fazla Haber