Connect with us

Emre Görgöz: Basketbol Okulları Altyapıların Temelini Oluşturuyor

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursa’da faaliyet gösteren Bursa Nilüfer Spor Koordinatörü Emre Görgöz sorularımızı yanıtladı.

Kulübün çalışmalarından pandemi sürecine kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Görgöz, basketbol okullarının altyapıların temelini oluşturduğunu söyledi.

– Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1991 yılının Ağustos ayı Afyon’da hayata gözlerimi açmışım. Ardından ben 8-9 yaşlarında iken Bursa’ya taşınmışız ve Mor-Beyaz’lı Afyonspor formasıyla futbol aşığı Emre Görgöz Bursa sokaklarında gezmeye başlamış. Abim sağ olsun 13-14 yaşlarımda basketbolla tanıştım ve sırasıyla Nilüfer Belediye, Tofaş, Finalspor ve Üniversite’yi kazanmam ile birlikte Vestel Manisaspor’da basketbol oynadım ve şansıma hepsinde de benim hayatıma dokunan değerli antrenör abilerimle çalışma fırsatı buldum.

Üniversite’de spor dışında bir bölüm okumak istedim ve Celal Bayar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandım. Burada 1 sene hem okuyup hem basketbol oynadıktan sonra henüz 19 yaşımda iken antrenörlüğe başladım. O zamanlar bana dışarıda bir velimin ‘’Hocam’’ diye seslendiğini, benimse garipseyip anlam veremeyip sağımda solumda birisi var mı diye bakındığımı, ve yaptığım işin sorumluluğunu o andan itibaren hissetmeye başladığımı hala unutamam.

Antrenörlük geçmişimden bahsedecek olursak sırasıyla Vestel, Emine Örnek, Banvit, Manisa Er-Gü ve son olarak Nilüferspor’da antrenörlük deneyiminin yanında her gün yeni şeyler öğrendiğim kulüp yöneticiliği yapmaktayım.

Son olarak aynı zamanda İngilizce Öğretmeni olduğumu, bu mesleği de çok sevmeme rağmen basketbolun ağır bastığını ve şu anda yapmayı tercih etmediğimi belirtiyim.

– Kulüp olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Kulübümüz genç ve dinamik, çok değerli ve kaliteli insanların bir araya toplandığı, içinde oluşturulması gerçekten zor olan bir birliktelik yakalamış durumda. Bu bahsettiğim antrenör arkadaşlarım sadece Basketbol değil, kulübümüzde faaliyet gösteren Voleybol, Yüzme, Jimnastik gibi farklı branşlardan da oluşuyor. Keşke hepsinden tek tek bahsetme fırsatım olsaydı. Kısa ve uzun vadeli hedeflerimizden kısaca ve net olarak şöyle bahsetmek isterim. Bugünü düşünerek ve bugünde kalarak yapabileceğimiz her türlü iyi işleri yapıp her günün sonunda evlerimize gönül rahatlığı ile dönmek, ve bunun sonucunda uzun vadede yıllar sonra hem kulübümüzü hem de bizlerle beraber olan sporcu arkadaşlarımızı gerek saha içi gerek saha dışında güzel yerlerde görmek. Bu da ancak takımlarımızla geçirdiğimiz her günü birçok açıdan güzel ve kaliteli kılmaya çalışmakla mümkün olabilir diye düşünüyorum.

– Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Öncelikle Bursa’nın çok güzel ve potansiyel bir şehir olduğunu belirtmek isterim. 3 milyon nüfusu ile Türkiye’de en çok insanın yaşadığı 4. şehir konumunda. Hal böyle iken de şu anda bir çok ligde Bursa çıkışlı oyuncuların yer aldığını rahatlıkla görebilirsiniz. Bu da yapılan güzel işler ve yatırımların bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki de bunların başında yıllardır basketbola hem alt hem üst liglerde hizmet eden, benim de altyapıda oyuncuğunu yaptığım Tofaş Spor Kulübü geliyor. Bazı şeylerin kaybedilmeden değeri bilinmeli ve Tofaş da kesinlikle bunlardan biri. Bunun yanında etrafıma baktığımda Bursa’da tanıdığım tanımadığım bir çok değerli basketbol antrenörlerinin ve yöneticilerinin olduğunu rahatlıkla görebiliyorum ve bu da gelecek adına Bursa’dan çıkabilecek potansiyel oyuncular konusunda ümit verici.

Sorunlar konusuna gelince eğer olumsuz bir durumdan bahsedecek olursam buna spor kulüpleri arasındaki iletişimsizlik ve gereken birlikteliğin olmaması diye rahatça söyleyebilirim. Bir keresinde Bursa Büyükşehir Belediye Basketbol şubesi yöneticileri benimle görüşmek istediklerini söyleyerek davet etmişler ve ben antrenörlük için teklif sunacakları düşünürken 1 saatlik hoş sohbetin ardından mutlu bir şekilde oradan ayrılmıştım. Tek yaptıkları benimle alakalı olumlu şeyler duyduklarını, yüz yüze tanışmak istediklerini ve Bursa’da kulüpler ve antrenörler arasında birlikteliği sağlamak gibi vizyonları olduğunu söylemekti ve bu benim oldukça hoşuma gitmişti. Bizler spor kulüpleri olarak temelde aynı işi yapıyoruz ve birbirimize yabancı gibi bakmayı bırakabilirsek, rekabet ve dostluk arasındaki dengeyi güzel sağlamayı başarabilirsek bunun herkes için faydalı olacağına inanıyorum. Bunu başarmakta öncelikle bizlerin elinde ve ben açıkçası Bursa basketbolu için geleceğe umutla bakan biriyim.

“BASKETBOL OKULLARI ALTYAPILARIN TEMELİNİ OLUŞTURUYOR”

– Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Düşünsenize Bursa’da sadece Tofaş’ın, İstanbul’da sadece Anadolu Efes’in İzmir’de sadece Karşıyaka’nın olduğunu. Ben çeşitliliğin, farklı fikirlerin zenginlik olduğunu düşünenlerdenim fakat böyle bir durumda Basketbol mecburen çok daha sığ bir alanda kalırdı ve gereken çeşitlilik olamazdı, bu da bir çok açıdan geride kalmamıza neden olurdu. Günümüzde bu okullar altyapı takımlarının temelini oluşturmakta bu yüzden de binanın temelinin ne kadar sağlam olması gerektiğini bilen bizler için bunun önemi oldukça açık.

Doğru çalışmalar yapılabiliyor mu sorunuzu yanıtlayabilmek için benim öncelikle bu okulların antrenmanlarını takip edebilme şansım olması ve bilgilerim doğrultusunda fikirlerimi söyleyebilmem gerekir ama bu pek mümkün gözükmüyor. Özellikle basketbol okullarında yeni başlayan çocukların doğru temeli, spor kültürünü ve disiplinini alması konusunda kaliteli çalışmaların yapılması gerektiği aşikâr. Son olarak şunu eklemek isterim ki bizler kapımıza gelen her çocuğa dokunabilmeli ve Zafer Aktaş’ın deyimi ile çekici nereye vurmamız gerektiğini iyi analiz edebilmeliyiz. Çekici kırmak değil, onarmak için kullanmayı öğrenmeliyiz.

– Bu zorlu süreç sizin ve organizasyonunuz için nasıl geçti?

Açıkçası başta benim için çok güzeldi. Yoğun tempodan kafasını kaldırıp düşünmeye zaman ayırmayan ben belki hayatımda bir daha yaşanmayacak bir şekilde kendimle baş başa kaldım. Kafamda hep krizi fırsata çevirmek vardı. Bol bol kitap okudum ve tabii ki dizi ve filmler izledim. Sporcularımızla bu dönemde Zoom üzerinden haftalık görüşmeler yaptık ve onlara bu dönemde şartlar değişse bile bizim hala yanlarında olduğumuzu hissettirmeye çalıştık.

– Antrenmanların yeniden başlamasıyla birlikte ortaya çıkan tabloyu nasıl değerlendirirsiniz? Ne gibi önlemler aldınız? Sporcu sayınızda bir azalma oldu mu?

Tabii ki de baştaki sporcu sayımız antrenmanların başlaması ile beraber doğal olarak oldukça düştü. Başından beri ve şu anda yapmaya çalıştığımız şeyi kısaca özetleyeyim. Vestel’de antrenörlüğe başladığım ilk yıllarda kulübün o dönemki başkanı Hayrettin Çelikhisar bizleri toplantıya çağırdı ve ben oldukça heyecanlıydım. O zaman söylediği bir cümle beni çok etkilemişti; ‘’Değişim rüzgarları esmeye başladığında aptallar duvar örer, akıllılar ise yel değirmeni yapar.’’ Şu an yapmaya gayret ettiğimiz şey gerekli önlemleri alıp yel değirmeni oluşturmaya çalışmak ve hem kulüp içindeki arkadaşlarımızla hem de sporcularımızla oluşturduğumuz birlikteliğin uzaktan veya yakından devam etmesini sağlamak.

“EN ÇOK ÇOCUKLAR ETKİLENDİ”

– Sizce altyapı basketbolu özellikle spor okulu sektörü bu dönemde ne kadar etkilendi? Bu durum uzun vadede nasıl yansıyacaktır?

Öncelikle en çok etkilenenlerin bizler için en önemli noktada yer alan ve olmazsa olmaz olan çocuklar olduğunu düşünüyorum. Bu dönemde uzaktan da olsa online dersler ile Bilişsel gelişimlerini devam ettirebilme imkanına sahip oldular fakat evde geçirdikleri süreç Sosyal/Duygusal ve Fiziksel gelişimlerini kaçınılmaz olarak etkiledi.

Birden her şeye ara verildi ve bu dönemde bu işin içinde ne kadar insan yer alıyorsa diğer sektörler gibi hem maddi hem manevi olarak oldukça etkilendiler. Uzun vadede bu durumun mutlaka olumsuz etkileri olacaktır fakat ben yetenekli insanların bir şekilde arayı kapatacağına ve kapattıracağına inanıyorum. Bizim dönemimizde bu mola Covid dolayısı ile oldu, geçmişe baktığımızda ise de bu tarz olumsuzluklar insanların karşısına savaş veya imkansızlıklar nedeni ile çıktı. Her ne yaşandı/yaşanıyor ise bu dönemi en yararlı şekilde atlatmaya çalışmak bizlerin elinde ve bu sorumluluk bilinci ile güzel şeylerin devam edeceğine karşı inancım tam.

– Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Evet, bu röportaj için nazik davetinizden ötürü ve bu dönemde sayfanızı hep aktif tutmaya çalışarak basketbola verdiğiniz güzel hizmetlerden ötürü sizlere teşekkür ederim. Son olarak buraya kadar okuma sabrını gösterebilmiş herkese teşekkür ediyorum. Sağlıkla kalın.

Daha Fazla Haber