Connect with us

Emre Bayer: 15 Kasım’dan Önce Liglerin Başlaması Mümkün Değil

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursa Basketbol İl Temsilcisi Emre Bayer altyapılara yönelik olarak birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Bursa basketbol altyapısında sürecin nasıl ilerleyeceğini aktaran Bayer, federasyon tarafından açıklanacak yönergelerin belirleyici olacağını söyledi.

“BELİRSİZLİK ORTAMINDAYIZ”

Birçok belirsizliğin olduğunu dile getiren Emre Bayer “Henüz federasyon 2020-2021 sezonu ile ilgili herhangi bir bilgilendirme yapmadı. Biz kulüplerle kendi düşüncemizi paylaşıyoruz. Kulüpler Ağustos ayında antrenman yapabilmek için izin alabildiler. Çocukların ailesi hemen izin vermez. Doğal olarak bazı kulüpler yeni yeni antrenmanlara başlayabildi. Federasyon ne yayınlayacak bilmiyorum ama en iyi ihtimalle U18 ve U16’yı Kasım ayının ortasına doğru başlatabiliriz. Ama süreç düzgün giderse, okullar açılırsa. Küçükler ve minikler kategorisi için ise federasyonun alacağı karara göre hareket etmek en mantıklısı olacaktır. Benimle iletişime geçen kulüplere bu şekilde söylüyorum. Ama kulüplere yeni sezonda hangi kategorilerde katılacaklarını bildirmelerini istiyorum. Çünkü biz de ona göre plan yapacağız. Sonuç itibariyle bir A Ligi bir de B Ligi yapıyoruz. A Ligi, Türkiye Şampiyonası’na giden takımları belirliyor. Türkiye Şampiyonaları olacak mı? Takvim aynı şekilde mi olacak? Liselerde önümüzdeki sene Dünya Şampiyonası var. Genç erkekler okul maçlarının olup olmayacağı belli değil. Hep bir belirsizlik ortamında konuştuğumuz için ben kulüplere sadece en iyi ihtimalle Kasım ayında başlarız diyorum o da U16 ve U18 kategorisinde. Benim şahsi düşüncem minikler kategorisine hiç başlamamak. Mart ayından itibaren şenlikler yapıp, çocukları bu şekilde onları maçsız bırakmamak istiyoruz. Sonuç itibariyle onları da hazırlamak lazım bir sonraki yıl küçükler kategorisinde oynayacaklar. Bu şekilde bir konuşmamız var. Kulüpler hangi kategorilerde katılacaklarını bildirmeye başladılar.” dedi.

“SALON SIKINTISI YAŞAYACAĞIZ”

Salon sıkıntısı yaşayacaklarını belirten başarılı yönetici “Büyük Erkekler Ligi ve onu nasıl organize edeceğimizi düşünüyoruz. Bir sürü bilinmezlik var. Bursa’da deplasmanlı lig maçlarının oynandığı salonları kullanıyoruz. Bir salon yıkılıyor, yeni salon var orada TBL maçları oynanacak. Tofaş’ın salonunda BSL maçları oynanacak. Şimdi biz oraya test yapılmamış altyapı takımını sokamayız, mantıklı değil. Avrupa Kupası maçı oynanacak, ardından bir gün sonra yerel lig oynatacağız, sonra Bursa ya da Tofaş, Basketbol Süper Ligi maçı oynayacak. Orada bir sıkıntımız var. Salon sıkıntısı yaşayacağız. Deplasmanlı lig maçları oynanan salonları kullanmayı düşünmüyorum. Çünkü garanti veremeyiz. O yüzden de maç sayısını azaltmak lazım. Bir sürü bilinmezlik var. Okulların açılmasını bekliyoruz. Bu konudaki en belirleyici olay federasyonun yayınlayacağı yönerge olacak. Orada Mart’a kadar bitirin gibi tarih kıstasları olmazsa o zaman biraz daha elimiz rahat çalışabiliriz” ifadelerini kullandı.

“BURSA’DA KATILIM ÜCRETİ ALMADIK, ALMAYACAĞIZ”

Bursa’da katılım ücreti alınmadığını söyleyen Bayer bu uygulamanın devam edeceğini belirterek “Bursa’da katılım ücreti almıyoruz. Geçen sene de almadık. Beş senedir bu işi yapıyorum, daha önce de komitelerdeydim. Hiçbir zaman Bursa’da katılım ücreti alınmadı. Geçmiş il müdürlerimizin bu konudaki tavrı kesinlikle para alınmaması yönündeydi. Biz de ona uyduk, hala da uymaya devam ediyoruz. Ama masrafı çok olan İstanbul, Ankara gibi illerde o masrafın paylaşılması düşüncesindeyim. Bursa’da da benzer bir şey olabilir ama il müdürlüğüne bağlı olduğumuz için verilmiş olan kararı uyguluyoruz.” şeklinde konuştu.

“TAKIM SAYISINDA DEĞİL KATILIMDA AZALMA OLACAKTIR”

Emre Bayer, liglere katılımda azalıp olup olmayacağı sorusuna ise “Tofaş, Final gibi üst liglerde oynayan takımlarda bir sıkıntı yaşanmasını beklemiyoruz. Onlar aynı şekilde devam edeceklerdir. Önemli olan spor okullarındaki erezyondur. O sıkıntı olacaktır. Fakat Bursa bazında gördüğüm takım sayısında bir azalma olmayacaktır da katılım konusunda azalma olacaktır. Kulüpler liglere A ve B takımları ile katılıyorlardı sanıyorum bu sene onu yapamayabilirler. Bazı kulüplere bakıyorum; antrenmanlarını yapıyorlar, 4 Ağustos olmadan koşu antrenmanlarına başlayanlar oldu. A ve B takımları olmadığı zaman otomatik olarak antrenör sayısında da azalma olacaktır. Bu da negatif bir durum. Bu süreci antrenörleri biraz paylaştırarak, 10 takımı 1 antrenör çalıştırmadan, maaşlarını belli bir seviyede tutup, sigortalarını yaparak bu süreci iyi bir şekilde atlatacaklarını düşünüyorum. Aksi halde arkadaşları küstürdüğünüz zaman, bir yıl sonra normalleştiğinde o kişi bir daha seninle çalışmaya gelmeyecektir.” şeklinde cevap verdi.

“15 KASIM’DAN ÖNCE LİGLERİN BAŞLAMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Spor okullarının antrenörleri güvence altına alması gerektiğini söyleyen Bayer “Uluslararası seminere 4 bini aşkın katılım çok güzel bir olaydı. Ben de antrenör kökenliyim. Ben de katıldım. Son derece faydalıydı. Arkadaşların morallerini yükseltmek açısından bile çok önemliydi. “Ben zaten bunları biliyorum da” diyebilirsiniz. Ama ekranın karşısına geçip, gün boyunca katılmak çok önemliydi. İnşallah bu süreci atlatacağız. Hep söylüyorum; 4 takım çalıştırma, 2 takım çalıştır, 2 takımı da diğer arkadaş çalıştırsın. Yoksa birçok kişiyi küstüreceğiz. Bir de spor okullarının artık bütün çalışanlarının düzgün bir şekilde sigortalarını yapmaları lazım. Çalışanlarının maksimum bir şekilde bu işten faydalanmalarını sağlamalılar. Çünkü buradaki süreçte en çok problemi sigortasız olarak çalışan arkadaşlar yaşadı. Güvencesi olmayan arkadaşlar en çok zararı yaşadı. İnşallah bunu da atlatacağız. Kısaca özetliyorum; federasyonun tavrını bekliyoruz, yayınlanmış olan protokol altyapıları bağlamıyor ve böyle bir şey yapmamız mümkün değil. Liselerarası Dünya Şampiyonası olacak mı? Bu durum otomatikman Genç A Ligi’ni bağlıyor. Yönergeler nasıl olacak bu da çok önemli. Biz ona göre hareket edeceğiz. Ama benim düşüncem 15 Kasım’dan önce liglerin başlaması mümkün değil.” diyerek sözlerini noktaladı.

Daha Fazla Haber