Connect with us

Arif Bingöl: Gücü Yetmeyen Kapatacak Gücü Yeten Kalacak

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursa basketbol altyapı liglerinde mücadelede eden Fastline Gençlik Spor Kulübü kurucusu Arif Bingöl sitemize açıklamalarda bulundu.

Gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahseden Bingöl aynı zamanda yaşanan pandemi sürecine dair değerlendirmelerde bulundu.

– Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1990 İstanbul doğumluyum. Evliyim ve iki çocuk babasıyım. Basketbola 2002 senesinde Oyak Renault Spor kulübünde başladım. Sırayla Emine ÖRNEK koleji, Yıldırım Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Soğukkuyu ve Fastline Spor Kulübünde oynadım. Kastamonu Üniversitesi’nde okurken 2007 senesinde basketbol antrenörlüğüne başladım. Kastamonu emniyetinin yaptığı sosyal sorumluluk projesinde basketbol antrenörü olarak görev aldım. Benim kariyerim için dönüm noktasıydı. 4 sene içerisinde 3 kez Kastamonu şampiyonluğu, 1 kez Batı Karadeniz şampiyonluğu yaşadım. Sonra yaşadığım ile gelince kısa zaman olarak birkaç butik kulüpte görev aldıktan sonra 2015 senesinde Fastline Gençlik Spor Kulübünü kurdum.

– Kulüp olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Kulübümüz 5 sezondur Bursa mahalli liginde 14 kategori ile boy göstermektedir. Vizyonumuz çocuklarımıza ve velilerimize basketbol sevgisini aşılamak ve sporcu disiplini ile çocuklarımızı hayata hazırlamaktır. Fastline Gençlik Spor Kulübü olarak yaz okulu ağırlıklı çalışmaktayız. Daha detaylı çalışmak isterdik ama Bursa’da maalesef salon ve sponsor sıkıntısı çekiyoruz. Yarışmacı takımlarla haftada 2 gün idmanla her kategoride söz sahibi olan kulübümüz imkanlar sağlanırsa daha fazla çalışıp çıtamızı en yükseğe getirmek için savaşmaya hazırız. Uzun vadede Bursa’da kadın basketbolunda bir bölgesel takımı kurup ve ilerleyen senelerde bir üst ligde kalıcı olmak istiyoruz.

– Bursa’da altyapı basketboluna yönelik olarak yapılan çalışmaları nasıl görüyorsunuz? Dikkat çeken sorunlar ve sizin önerileriniz nelerdir?

Bursa erkekler takımı olarak gerçekten basketbol seviyesi yüksek bir şehir, ama maalesef kadın basketbolu için bunu söyleyemeyeceğim. Erkek basketbolunda en başta Tofaş olmak üzere seviyesi yüksek 6-7 takım sayabilirim size ama, kadın basketbolunda ilçe belediyelerin desteğiyle anca 7 ya da 8 takım üzerinden bütün ligler oynanıyor. Bu sayı
erkek takımlarda 80 takım gibi bir sayıyla oynanıyor. Kadın basketbolu için birkaç takım elinin taşın altına atıp bir an önce Bursa şehrinin büyüklüğünü tekrardan göstermeliyiz.

– Özellikle kız basketbol takımlarınız aldığı başarılı sonuçlarla dikkat çekiyor. Kızlarda yaptığınız çalışmalardan bahsedebilir misiniz? Ayrıca Türkiye’de kadın basketbolunun durumunu nasıl görüyorsunuz?

Başarılı sonuçların meyvesini almamızda 5 senedir sistemli bir şekilde çalışmamızın ve doğru antrenman metodlarıyla günlük, aylık ve yıllık antrenman programlarımızı hazırlamamızın büyük bir önemi var. Ayrıca çalıştığımız ekibin bilgili, sistemli ve disiplinli bir şekilde devam etmesi de önemli. Bu konuda Kaan ve Ömer coach’a teşekkür ederim. Başarı hepimizin başarısıdır. Kadın basketbolu maalesef çoğu ülkenin gölgesinde kalmış durumdayız. Altyapılarda yeterli destek ve yeterli oyun taraması yapıldığını düşünmüyorum. Örnek vermek gerekirse, Bursa’da kaç senedir altyapılarda bir basketbolcu bulunmamaktadır. Oyuncular, kadrolar aynı yenilikçilik yok, başarı da yok maalesef.

– Basketbol okulları altyapılar için ne kadar önemli? Sizce doğru çalışmalar yapılabiliyor mu?

Basketbol okulları altyapının can damarı halindedir. Butik kulüp diyorum ben basketbol okullarına ama, maalesef büyük yatırım yapan kulüpler bizleri desteklemek yerine dahada köstek olmaya çalışıyorlar. İnşallah bu düzen en kısa zamanda değişir ve herkes basketbol için taşın altına koyar elini, bu şekilde olursa Bursa basketbolu saygı ve
sevgi görmeye devam edecektir.

– Bu zorlu süreç sizin ve organizasyonunuz için nasıl geçti?

Pandemi maalesef her kulüp gibi bizi de antrenmansız bıraktı. Takımlarımıza uzaktan eğitim ile bilgi ve programlar verdik. Elimizden geldikçe takip ettik. 2019 – 2020 sezonunda Covid-19 salgınından dolayı genç kız takımımızla Türkiye Yarı Finallerine gidemedik. Bu çocuklarımızı çok üzdü. Ama bu hastalığı inşallah en kısa zamanda başımızdan def ediğ güzel günlerin gelmesini diliyorum.

-Bu süreçte ne gibi tedbirler aldınız? Ayrıca süreç normalleşmeye başladığında uygulamaya koymayı planladığınız tedbirler var mı?

Bu süreçte oyuncularımıza ve velilerimize Covid-19 virüsü tehlikesini detaylı olarak anlatmaya çalıştık. Sözel ve uygulamalı seminerler verdik. Çocuklarımıza haftalık ve aylık programlar verdik. Bu programlarda sporun yanı sıra kitap okuma, test çözümü ve konu anlatımına öğrencilerimizi teşvik ettik. Çocuklarımızın sağlıklı beslenme ve hareketsiz kalmama konusunda egzersizler vererek korona virüsü bittiğinde, sahaya çıktığımızda daha dinç ve dinamik bir takım bulabilmek için elimizden geleni yaptık.

– Bu verilen arada sporcularınıza ne gibi önerilerde bulunuyorsunuz? Onları nasıl yönlendiriyorsunuz?

Sporcularınızı her gün spor yapmaları ve dengeli beslenmeleri gerektiğini vurguluyoruz. Harekete alışmış bir vücut hareketsiz kalınca her kalori yağlanmaya yapar ve kilo alınımı hızlandırır. Daha dengeli beslenmeleri karbonhidrat ve protein tabaklarında dengeli olmalarını ve bol su içmelerini öneriyoruz.

– Sizce altyapı basketbolu özellikle spor okulu sektörü bu dönemde ne kadar etkilendi? Bu durum uzun vadede nasıl yansıyacaktır?

Maalesef spor okulları bu dönemde elinden geleni kadar küçülmeye gidecek. Gücü yeten kalacak, gücü yetmeyen maddi desteği olmayan maalesef kapatacak ya da 3 4 kulüp birleşip birlikte yol alacaklar. Hala bu pandemi belirsizliği gün geçtikçe zarar vermeye devam ediyor. Ama her şeyin başı sağlık en kısa zamanda atlatacağımıza eminim.

– Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle Altyapı Basket ailesine benimle röportaj yaptığından dolayı teşekkür ederim. Basketbolseverler olarak Türk basketbolunu layık olduğu yere taşıyacağımızdan eminim. Türk basketbolunun kalkınması için emek veren tüm meslektaşlarıma başarılar diliyorum.

Daha Fazla Haber