Connect with us

Ali Çilingir: Sadece Çok Çalışanlar Sahada Kalmaya Devam Edecek

ÖZEL RÖPORTAJ | Bursa’da bireysel basketbol gelişim odaklı çalışmalar yapan Hyperbball’un kurucusu Ali Çilingir sorularımızı yanıtladı.

Organizasyonun kuruluş aşamasını ve hedeflerini anlatan Çilingir ayrıca bireysel basketbol antrenmanlarının önemine de değindi.

Öncelikle bize kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Yaklaşık 10 yıldır devam eden antrenörlük kariyerimin öncesinde antrenörlük lisans, antrenman bilimi YL eğitimimi tamamladıktan sonra, yurt içinde birçok altyapı ve üst liglerde, yurt dışında da bir milli takım ile dünya kupası eleme müsabakalarında çalışma fırsatı buldum. Ülkemizde son yıllarda önemi artarak devam eden basketbol bireysel gelişim antrenmanlarını profesyonel olarak yapabilmek ve daha fazla kitleye ulaşabilmek adına, amacı uluslararası seviyede eğitim vermek olan Hyperbball organizasyonunu kurdum.

“ASIL AMACIMIZ SPORU YAŞAM BİÇİMİ HALİNE GETİRMELERİ”

Organizasyon olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Hyperbball’da sadece basketbol eğitimi vermenin dışında, yüklenme, dinlenme ve beslenme üçgeninde sporcu karakteri inşa ediyoruz. Sporu yaşam biçimi haline getirmeleri asıl amacımız. Oyuncunun altyapı döneminde mental olarak profesyonel bir bakış açısı ile spora yaklaşımı gelişiminin hızlanmasında önemli bir etken olmaktadır. Bu durumda kaliteli eğitim ile birleştiğinde oyuncunun özgüvenli ve vizyon sahibi olmasını sağlıyor. Oyuncu ile yetenekleri, fiziksel gelişimi ve özelliklerini keşfederek ulaşılabilir hedefler belirliyoruz. Kısa orta ve uzun vade planlar yapılıyor ve bu planlar doğrultusunda oyuncuya çalışmalar yapılıyor ve özgüven aşılanıyor. Oyuncunun özelliğini keşfetmek en önemli detay diyebilirim, yetenekleri keşfedilmiş, ancak doğru çalışmalar ile hazırlıklarını yapmış bir oyuncu günümüz basketbolunda kendisine A takım seviyesinde yer bulabilir.

İlerleyen dönemler için ne gibi hedefleriniz bulunuyor?

Günümüz de dijital, yaşamımızın her alanında karşımızda bulunmaktadır. Yakın gelecekte de basketbolda bazı değişiklikleri bize getireceği aşikar. Online eğitimlerin ve bilgi paylaşımının ön plana çıkacağı bir dönem hiçte uzak değil. Dijital dünyada Hyperbball organizasyonu orta vadede Türkiye’de birden fazla platformda kendisini en ön sırada gösterecektir. Oyuncu coach ve antrenörlere ışık tutan bir görünümde olacaktır. bunun için içerik üretmeye devam ediyoruz. Hyperbball verdiği eğitim kalitesi ve vizyonu ile hedefleri olan oyuncu ve oyuncu adaylarını yukarıya taşımaya devam edecektir.

“SADECE ÇOK ÇALIŞANLAR SAHADA KALMAYA DEVAM EDECEK”

Bireysel antrenmanların sporcuların gelişimindeki yeri nedir?

Bireysel antrenmanlar oyuncuların sahip olduğu becerileri geliştirmesinin yanında bazı becerilere de sahip olmasını sağlar. Basketbol herkesin bildiği gibi tekrar oyunudur. Sahip olunan beceriler yeteri kadar tekrar edilmediğinde sezon içerisinde düşüşler yaşanmaktadır. Oyuncunun takımda bulunma nedenine sahip özelliklerindeki istikrar sezon boyunca devam etmelidir ancak belirli bir çalışma düzenine sahip olan oyuncular bu istikrarı sezon boyunca sürdürebilir.

Takım antrenmanlarında özellikle müsabaka döneminde, antrenmanlar rakibe hazırlık olarak yapıldığından oyuncunun teknik olarak gelişimi için çalışmalar için vakit ayrılamamaktadır. Bu da oyuncunun sezon içerisinde inişli çıkışlı bir grafik çizmesine sebep olmaktadır. Oyuncudan maksimum verim alınması açısından bir bireysel antrenör eşliğinde sezon boyunca oyuncuların belirlenen program dahilinde düzenli çalışması gerekmektedir.

Altyapılar için durum biraz daha farklı, altyapılarda oyuncunun A takım seviyesine çıkması hem gelişen basketbol düzeni hem de yabancı oyuncu kontenjanı sebebi ile son yıllarda oldukça zorlaştı. Oyuncunun altyapı dönemi bitene kadar ki süreçte gerekli olan temel teknik ve becerilere sahip olması gerekiyor. Türk oyuncuların artık rol oyuncusu olmaktan çıkıp ana rotasyon oyuncusu olması gerekiyor ve bunun içinde altyapı döneminde doğru hazırlık çalışmalarını yeterli tekrarlarda uygulaması gerekmektedir. Sadece takım antrenmanları bir oyuncusu üst seviyeye çıkarmak için artık yeterli değil. Hedefi A takım olan bir oyuncunun temel teknik geliştirici ve düzeltici antrenmanları belirli düzen dahilinde sürekli yapması gerekmektedir. Altyapı oyuncusunun A takım seviyesine çıkması için doğru bireysel antrenmanlar olmazsa olmaz bir durum halindedir. Rekabet her geçen gün artıyor sadece çok çalışanlar saha içinde kalmaya devam edecek.

“HER AYRINTI ÖNEM ARZ EDİYOR”

Bireysel Gelişim Antrenörlüğü ile Takım Antrenörlüğü Arasındaki farklar nelerdir ?

Uzun yıllar Altyapılarda çalışmış ve A takımlarda asistanlığı yapmış biri olarak; kesinlikle birbirinden farklı işler fakat birbirini tamamlayan işler olduğunu söyleyebilirim. Bireysel gelişim antrenörlüğü başlı başına ciddi bir mesai ve gözlem gerektiren bir iş, oyuncunun beslenme desteği, mental gelişimi, yeteneklerini keşfetmek ve kişiye özel programlar yapılması gelişiminin takibi ve dünyada benzer seviyedeki oyuncuların hangi becerilere sahip olduğunu görmek adına özel bir çalışma gerektiren bir iş, takım antrenmanlarında bu durumları bu kadar yakından takip etmek mümkün değil, rekabetin bu kadar arttığı dönemde çok küçük ayrıntıların oyuncuları yukarıya çıkarttığı bir süreçte her ayrıntı fazlasıyla önem arz ediyor.

Takım antrenmanlarında taktik ağırlıklı antrenmanlar ön planda olup, genel teknik antrenmanlar çalışılıyor. Oyuncunun yetenekleri üzerinde ekstra çalışmalar yetersiz kalabiliyor bu da oyuncunun o becerisinin mükemmelleşmesinin önüne geçiyor ve üst seviyede kullanılabilir hale gelmesini engelliyor. Eğer takım antrenörü ve bireysel gelişim antrenörü ortak çalışma içerisinde olursa çok daha başarılı takımlar ve oyuncular ortaya çıkacaktır. Hem takımın başarısı hem de Türk basketbolunun her geçen gün daha iyi bir duruma gelmesi adına bir bireysel gelişim antrenörü eşliğinde doğru çalışmalar ile eğitimini sürdürmesi gerekmektedir. Türk oyuncuların altyapıdan çıktıktan sonra gidebildikleri takımda rol oyuncusu olmayıp müsabakalarda sorumluluk alabilecek seviyede oyuncu olabilmesi hem takımın başarısı hem de uluslararası başarıda istikrar sağlayabilecek bir duruma getirecektir.

Son olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı?

Türkiye Basketbol Federasyonu 2019 yaz döneminde bireysel gelişim antrenörlüğü eğitim sertifika programı açtı. Federasyonun da bu konu ile ilgili yatırımları, düşünceleri mevcut. Kısa vadede takımların içerisinde, staffta menajer, coach, asistan, kondisyonerin yanında, A takım Bireysel Gelişim Antrenörü Departmanı da açılacaktır. Bunun en kısa sürede olması temennimiz, takımlar için çok faydalı bir departman olacağı hiç şüphesiz…

Daha Fazla Haber