Sosyal Medya:

BURSA

2020 Gençler Avrupa Şampiyonası’nın Ev Sahibi Bursa mı?

YAZAR | ÖMÜR ÖZCAN – 2020 U18 Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası’na Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı iddiası son günlerin en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor.

Evet, yanlış duymadınız. İlk olarak Eurohopes tarafından aktarılan bilgiye göre; önümüzdeki Temmuz ayında düzenlenecek olan Gençler Avrupa Şampiyonası’na Türkiye ev sahipliği yapacak. Şehir ise Bursa olarak belirlenmiş. Bu habere nasıl sevindiğimi anlatamam. Kendi şehrimde bir Gençler Avrupa Şampiyonası izleyeceğim anlamına geliyor bu.

Türkiye, geçtiğimiz yıllarda da bu tarz önemli turnuvalara ev sahipliği yaptı. Geçmişe bakacak olursak ilk olarak 1993 yılına gitmemiz gerekecek. Trabzon, Giresun ve Samsun’un ortaklaşa düzenlediği Yıldızlar Avrupa Şampiyonası karşımıza çıkıyor. Bu turnuvayı ülkemiz dördüncü sırada tamamlamış. Daha sonrasında ise takvimi 1996 yılına çevirelim, bir Gençler Avrupa Şampiyonası. Bu turnuvayı da İstanbul ile Bursa ortaklaşa bir şekilde düzenlemiş.

2006 yılında ise adres İzmir’miş. Altın jenerasyon olarak nitelendirilen 1986-1987 yaş grubumuzla İzmir’de kendi seyircisinin önüne çıkan Ümit Milliler, Sırbistan-Karadağ’a finalde kaybederek turnuvayı gümüş madalya ile noktalamış.

2014 yılında ise yine bir Gençler Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştık. Benim de ilk seyahat ettiğim turnuvalardan olan 2014 Gençler Avrupa Şampiyonası Konya’da düzenlenmişti. Yaptığımız güzel ev sahipliğinin ardından 1996-1997 jenerasyonumuzla finale kadar yükseldik. Finalde de 8000 taraftarın önünde Sırbistan’ı devirdik ve Gençler Avrupa şampiyonu olduk. O turnuvada MVP de Egemen Güven seçilmişti.

2016 yılında ise yine bir Gençler Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapabilmek adına rotamızı Samsun’a çevirdik. Fakat o dönemlerde ülkemizde yaşanan bazı sıkıntılardan ötürü turnuva Aralık ayına ertelenmişti. Aralık ayında düzenlediğimiz turnuvada da şampiyonluğa Frank Ntilikina önderliğinde Fransa ulaştı.

Gelelim 2020 yılına. Bursa’da düzenlemesi beklenen Gençler Avrupa Şampiyonası’nda 2002 ve 2003 jenerasyonlarını  izleme fırsatı bulacağız. Dilerseniz turnuvada yer alması beklenen genç yıldızlara bir göz atalım.-

ROKO PRKACIN – HIRVATİSTAN

1 of 6
Haberin devamını ← → (ok) tuşlarıyla görüntüleyebilirsiniz

Diğer Haberler > BURSA