Connect with us

Sefa Gündüz: Oyuncu Gelişimi Açısından Çok Faydalı Olacak

ÖZEL RÖPORTAJ | Garanti BBVA Basketbol Gençler Ligi kızlar kategorisi takımlarından Çankaya Üniversitesi’nin antrenörü Sefa Gündüz sitemize açıklamalarda bulundu.

Çok heyecanlı olduklarını belirten başarılı antrenör ayrıca kızlar kategorisinde ilk kez düzenlenecek organizasyonun çok yararlı olacağını söyledi.

İlk kez düzenlenecek olan BGL kızlar kategorisine değinen Sefa Gündüz “Kesinlikle çok heyecanlıyız. Bildiğim kadarıyla yaklaşık 2 yıldır federasyonun üstünde durduğu bir projeydi. Gerçekleştiği için mutlu ve heyecanlıyız. Biz KBBL’ye girmeyi planlıyorduk ama bu organizasyon ortaya çıkınca vazgeçtik ve BGL’ye yöneldik.” şeklinde konuştu.

Ligin özellikle Anadolu takımları için faydalı olacağına değinen Gündüz “Çukurova’nın 2005-2006 doğumlulardan oluşan çok önemli bir jenerasyonu var. Hatay şu anda Denge Okulları ile birleşti. Onlar da çok ciddi bir potansiyel oluşturdular. Kayseri’de iyi bir 2005 jenerasyonu var diye biliyorum. Bu ligde yer alan hiçbir takımın galibiyet sayısı, fark gibi şeyleri hedeflediğini düşünmüyorum. Hangi oyuncuyu parlatabildik, kaç oyuncuyu buradan milli takımlara verebildik veya daha önce fark edilmeyen kaç oyuncunun fark edilmesini sağladık, fark edilmiş oyuncuları nasıl geliştirebildik gibi kriterler öncelikli olacaktır. Zaten federasyonun da bizlere ilettiği amaç bu. Kimin ne kadar maç kazandığıyla ilgilenilmeyecek, her şey oyuncuların ne kadar geliştiği ile ilgili olacak. Anadolu takımları için ve Ankara takımları için iyi maçlar yapma fırsatı olacak. Biz de kendi ligimizde kaliteli olarak çok fazla maç yapamıyorduk. En başta oyuncu gelişimi açısından çok faydalı olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“HEDEFİMİZ OYUNCULARI A TAKIMA HAZIRLAMAK”

Kulüp olarak pandemi sürecini nasıl değerlendirdiklerini anlatan Gündüz “Biz eğitim kurumu olduğumuz ve salonlarımız okul içerisinde olduğu için epey bir süre kapalı kaldı. Herkes gibi online antrenman ya da sokağa çıkma yasağına uygun şekilde özel antrenmanlar yapmaya çalıştık. Ama çok fazla bir şey yapamadık ve genelde online olarak aktif tutmaya çalıştık. Ağustos ve Eylül aylarından itibaren salona girmeye başladık. Yine 2-3 kişilik gruplarla özel antrenman şeklinde ilerledik. Yaklaşık 1 ay öncesine kadar takım antrenmanı yapmadık. Bir aydır takım antrenmanı yapıyoruz. Eylül ayından bu yana yoğun bir özel antrenman programı uygulamaya çalıştık. Çok kötü durumda olduğumuzu düşünmüyorum. A Takımımız biliyorsunuz Süper Lig’de iyi gidiyor. Kulüp olarak hedefimiz maç kazanmaktan ziyade hedef oyuncularımızı daha çok oynatıp A Takımımıza hazırlamak olacak” dedi.

Daha Fazla Haber