Sosyal Medya:

Basketbol Gençler Ligi

Murat Mermi: İyi Bir Kadromuz ve İyi Bir Jenerasyonumuz Var

ÖZEL RÖPORTAJ | Basketbol Gençler Ligi dörtlü finalinde yer alan takımlardan son şampiyon Anadolu Efes’in başantrenörü Murat Mermi sorularımızı yanıtladı.

Sezonun geride kalan bölümüyle ilgili değerlendirmelerde bulunan başarılı basketbol adamı ayrıca takım olarak hedeflerine de değindi.

Öncelikle sezonun geride kalan kısmıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Bu sene takımımızda çok ciddi sakatlıklar yaşadık. Yoğun bir tempoya girdik. Ömercan olsun, Mustafa olsun aynı zamanda A takıma katıldılar. Arka arkaya oynanan okul maçları, BGL maçları derken bir düşüş yaşandı. Bu oyuncular bizim takımımızın önemli oyuncuları. Onları daha sonrasında toparlama, iyileştirme fırsatı bulduk. Yakın farklarla beş tane mağlubiyet aldık. Ama bunlar açıkçası bizi motive etti ve kendimizi görmüş olduk. Eksik kaldığımızda ne yapmamız gerekiyor, tam olduğumuzda ne yapmamız gerekiyor. Daha sonra bu yenilgileri telafi etmeyi bildik. Son oynanan Tofaş maçının ardından hedeflediğimiz Dörtlü Finale kalmayı başardık.

Son iki senedir yapılan Basketbol Gençler Ligi organizasyonu çok faydalı geçiyor. Baktığınız zaman oyuncular A takımlar gibi her hafta maç ve kamp yapıyor. Hiç zayıf takım kalmadı. Günden güne gelişiyor oyuncular. Bu da basketbolumuza ilerleyen günlerde yansıyacaktır.

“HEDEFİMİZE ULAŞMAK İSTİYORUZ”

Dediğiniz gibi Ömercan ve Mustafa bu sezon A takımda yer aldı. Genel olarak BGL’de geçirdiğimiz iki yıla bakarak oyuncularınızın gelişimi hakkında neler söylemek istersiniz?

Sadece Ömercan ve Mustafa olarak nitelendiremem. Birçok değerli oyuncumuz var. Gelişim gösteren Eren Has var, Tarık var, Göksü var, Abdülkadir var. 2000 doğumlu Mert Camcı ve Nadir bu sene iyice ağırlıklarını koymaya başladılar son zamanlarda. Bu oyuncular A takıma hazırladığımız oyuncular. Oraları yaşamaları gerekiyor. Ligin kuruluş amacı da bu. İyi bir kadromuz, iyi bir jenerasyonumuz var. Geçen sezon oynadıkları Yiğitcan Saybir, Baran Avşar, Arda Erdoğan gibi ağabeyleri vardı. Bu oyuncular şu anda Süper Lig’de oynuyorlar.

Geçen sezon 2001 doğumlu oyuncular onlarla birlikte antrenman yaparak çok geliştiler. Çünkü maç antrenmanda kazanılıyor. Bu da bizim takım olarak iyi antrenmanlar yapmamızı sağladı ve takımı yukarıya çekti. Geçen sezon şampiyon olarak tamamladık. O dönemde de büyük aksaklıklar yaşamıştık. Özellikle Yiğitcan Saybir’in sakatlığı vardı. Ama sağlık ekibimizin çabasıyla takımımıza geri döndü ve finallerin MVP’si oldu. İlk hedefimiz son dört takım arasına kalmaktı. İyi bir sırada bitirmek istiyorduk. Onu da başardığımıza inanıyorum. Şimdi Fenerbahçe maçı hazırlıklarına başladık. Umarım finali görüp oradan da hedefimizin son noktasına ulaşmak istiyoruz.

Basketbol Gençler Ligi’nin özellikle İstanbul dışındaki takımlar üzerindeki katkısını nasıl buluyorsunuz? Ayrıca ilk iki sezonuna baktığınızda oyuncuların gelişimi hakkında ne söylemek istersiniz?

Ben çok geliştiklerini gördüm. Bazı maçlar farklı bitse dahi karşıdaki takımların geliştiğini çok net gözledik. İstanbul gibi büyük şehirlerde kendilerini geri planda gören oyuncular bu takımlara gitmeyi tercih ettiler. Çok doğru bir karar aldılar. Orada aldıkları süre ve antrenman programları ile kendilerini yukarıya çektiler. Geçen sezona göre bu sezon daha sert geçti. Bütün oyuncular gelişmiş ve gelişmeye devam ediyor.

Sadece altyapıları da biraz güçlendirmek gerekiyor. Özellikle yıldız takım seviyelerin önem vermeleri gerekiyor ki arkasından BGL geldiğinde bu çocuklar biraz daha yukarıyı hedefleyebilecek hali alabilsinler. Geçen seneye göre değerlendiriyorum bu sezon daha keyifli maçlar yaşadık. Umarım bu lig devam eder ve BGL genelindeki bütün oyuncular kendilerini yukarıya çekerek basketbolda söz sahibi olma imkanı yakalarlar.

Kaynak göstermeden kullanılamaz.

Diğer Haberler > Basketbol Gençler Ligi