Sosyal Medya:

Basketbol Gençler Ligi

İnanç Koç: Dört Takım Eşit Şansa Sahip

ÖZEL RÖPORTAJ | Basketbol Gençler Ligi dörtlü finalinde yer alan takımlardan Pınar Karşıyaka’nın başantrenörü İnanç Koç sorularımızı yanıtladı.

Basketbol Gençler Ligi’nde yaşadığı ilk başantrenörlük deneyimi sürecinden bahseden İnanç Koç ayrıca kariyer hedeflerine de değindi.

Play-off turu geride kaldı. Keyifli bir eşleşmeden çıktınız. Sezonun geride kalan kısmı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Final Grubu ile birlikte A takıma çıkan 4-5 oyuncu hariç  diğer oyuncularla çalışma fırsatı bulamamıştım.  Final grubuyla birlikte çalışmalarımıza başladık. Yaklaşık bir haftalık alışma süresinden sonra hem ben onlardan çok şey öğrendim, hem de umarım ufak dokunuşlarımız olmuştur onlara. Çok keyifli bir final grubu yaşadık hep beraber. Hem çocuklardaki gelişimi görmek hem de baş antrenör olarak kendini test etmeyi sağlayan bir final grubu oldu.. Çok faydalı ve önemli geçti diye düşünüyorum.

Siz profesyonel oyuncu olarak çok önemli seviyelerde oynadınız. Altyapı oyuncularıyla oynama fırsatı buldunuz ve şu anda o seviyede antrenörlük yapıyorsunuz. Hem oyuncu hem antrenör olarak sizin gözünüzden baktığımızda gördüğünüz artı ya da eksiler nelerdir?

Federasyonun yaptığı yatırımlar, kulüplerin yaptığı yatırımlar, tesisleşme, malzeme kalitesi, bilgiye daha fazla erişim anlamında altyapılar şu an bence çok farklı bir yerde. Bence önemli olan altyapıdaki oyuncuların kendilerini tamamen bu spora vermeleri gerekiyor. Altyapıdaki değerli antrenör arkadaşlarımla da konuştuğumda hepsi aynı dertten muzdarip. Altyapıda kafayı gerçek anlamda dış etkenlerden ayırıp sahanın içinde tamamen bir basketbolcu gibi iş yapıp saha dışında iyi bir sporcu gibi davranmak konusunda biraz sıkıntılarımız var. Ama bu zamanla hem bu tarz organizasyonlarla hem antrenör kalitesiyle birlikte yavaş yavaş ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum.

Kişisel olarak kariyer hedefleriniz nelerdir?

25 yıllık aktif oyunculuk hayatımda da hep en yukarıları hedefledim. Sadece çalışmak konusunda hiç geri adım atmadım. Severek yaptığın bir işin içinde kalmak kadar güzel bir şey yok benim için. Zaten aktif oyunculuk hayatımın son 3-4 yılı antrenörlüğe ön hazırlık şeklinde geçti. Perde arkasında kendimi yavaş yavaş hazırlıyordum. Sevdiğim işi bu sefer parkenin dışında yapmaya başladım. Yapım gereği kaybetmekten hoşlanmıyorum. Oyuncuyken de böyleydim. Hep çalışmanın doğruluğuna inanıyorum. İyi çalışıp iyi hazırlanıp biraz da şans yanınızda olduğu müddetçe ben her zaman kendime en tepeyi hedef koymuşumdur. Euroleague’de koçluk yapmak en büyük hedeflerim arasında, Milli takımlarda koçluk yapmak da öyle. Çalışmaya devam.

Final Four ile ilgili neler söylemek istersiniz? Geçen sene Final Four oynayan Fenerbahçe, Banvit, Efes ile birlikte Karşıyaka ilk defa boy gösterecek. Turnuvayla ilgili düşünceleriniz neler?

Biz Pınar Karşıyaka olarak, hem basketbol anlamında hem altyapı anlamında Türkiye’nin en önemli kulüplerinde biri olarak basketbolun altyapı bazında en önemli organizasyonu olan BGL’de yer almak bizim kulübümüzün, yönetimimizin, burada emeği olan insanların emeklerinin karşılığı olduğunu düşünüyorum.  Burada temsil etmek önemli diye düşünüyorum. Dört takım da bence eş şampiyonluk şansına sahip. Final Four’un güzelliği günlük performans, kim daha hazır gelecek, o gün kim daha hazır. Birer 40 dakika oynanacak. İkinci 40 dakika şampiyonu belirleyecek. Tüm takımlara başarılar diliyorum. Her takımın şansı %25 diye düşünüyorum.

Diğer Haberler > Basketbol Gençler Ligi