Connect with us

Hüseyin Doğan: KBSL’ye yükselme kriterlerinin en başında altyapı organizasyon zorunluluğu yer almalı

ÖZEL RÖPORTAJ – Basketbol Gençler Ligi’nde geçtiğimiz sezonun finalisti BOTAŞ Spor’un başantrenörü Hüseyin Doğan sorularımızı yanıtladı.

BOTAŞ Spor olarak altyapıdaki çalışmalarına değinen başarılı antrenör aynı zamanda kadın basketbolundaki temel sorunlar hakkında da konuştu.

– Öncelikle geride kalan sezonla ilgili kısa bir değerlendirme yapabilir misiniz? Sizin için nasıl geçti?

Bir önceki sezon şampiyonlukta önemli pay sahibi olan Burcu ve Zeyno’nun eksikliğinde açıkçası farklı bir basketbol oynamamız gerekti. Çok uzun bir takım değildik ve bu dezavantajı hızlı oynayarak ortadan kaldırmaya çalıştık. Zaman zaman bunda oldukça başarılı olduk. Üst üste 4 maç çift hanelerde üçlük isabeti bulduk. Ama özellikle okul maçlarıyla yoğunlaşan maç trafiğinde meydana gelen sakatlıklar ritmimizi önemli derecede bozdu. Yine de takım kültürü haline getirdiğimiz agresif savunma ile üst üste ikinci kez finale çıktık ve sezon başı koyduğumuz hedefe ulaştık. 

“BGL SAYESİNDE TAKIMLAR DAHA FAZLA CİDDİ MAÇ YAPMA İMKANINA SAHİP OLDULAR”

– Kızlarda Basketbol Gençler Ligi organizasyonunun gelişimini nasıl görüyorsunuz? Geride kalan 2 sezonda sizce artıları ve eksileri nelerdir?

Kızlarda Gençler Ligi iki senedir çok üst düzey bir organizasyonla gerçekleştiriliyor. Bu organizasyonda emeği geçen bütün federasyon çalışanlarına teşekkürü borç bilirim.

Yerel ligde özellikle İstanbul dışı illerde bütün sezon 2 veya 3 ciddi maç yapan takımlar BGL sayesinde daha fazla ciddi maç yapma imkanına sahip oldular. Oyuncu gelişimi anlamında stres altında oynanan bu maçlar oldukça önemli. Maçların Youtube üzerinden yayınlanıyor olması oyuncuların ve antrenörlerin yaptığı iyi işleri görünür kıldı ve onları motive etti. Deplasmanlı maçların oynanması profesyonelliğe geçişte genç oyuncular için önemli bir tecrübe oldu. Maçların belli bir standartta ve sertliğe izin verilecek şekilde yönetilmesi de oyuncu gelişimi açısından oldukça faydalı oldu. Bunları artı yönler olarak sayabilirim.

Erkeklerden farklı bir formatta yapılması , daha az maç oynanması ve play off yapamayan takımlar için Türkiye Şampiyonası seçeneğinin olmaması bu iki senedeki eksiklikler olarak sayabilirim.

– BOTAŞ altyapıya fazlasıyla önem veren bir kulüp. Bu noktada A Takım ile altyapı arasındaki iletişim ne durumda? 

  Botaş Spor 1984’den beri kuruluş felsefesine uygun bir şekilde milli takımlara oyuncu yetiştirmeyi ve Türk basketboluna hizmet etmeyi en önemli amaç edinmiştir. Kulübün Ankara’ya taşınmasından sonra da kısa bir sürede bu misyona uygun bir şekilde başkanımız Kerim Taşkıran ve yönetim kurulumuzun büyük emekleriyle ülkenin en önemli altyapı organizasyonlarından biri oluşturuldu. 5 sene gibi kısa bir sürede KBSL ve TKBL’de oynayacak seviyede oyuncular yetişti bu yeni organizasyondan. A takım baş antrenörümüz Barış Akgün ve Gelişim Takımı baş antrenörümüz ve Altyapı Koordinatörümüz İlker Gözeneli senelerini altyapı organizasyonlarında geçirmiş çok önemli iki basketbol adamı.U10’dan BGL’ye her bir oyuncunun gelişimini çok yakından takip ediyorlar ve  koordineli bir şekilde altyapı antrenörleriyle yapılması gerekenler konusunda sürekli iletişim kuruyorlar. Gelişim takımımız bu noktada bir bağlantı görevi görüyor. Burada iyi performans gösterip fiziksel anlamda gelişme sağlayan oyuncularımız için bir sonraki durak A takımımız oluyor.

– Kadın basketbolunda gelişim takımları sayısı TKBL’de arttı. TKBL’de gelişim takımı olarak oynamak ne kadar faydalı?

 Kadın basketbolunda genç takım yaşı bittikten sonra hemen KBSL’de oynayacak fiziksel kapasitede oyuncu sayısı oldukça az. Genç oyuncuların bu fiziksel eksikliği gidermeleri ve aynı zamanda düzgün bir organizasyon içerisinde yeterli sayıda maç tecrübesi edinmeleri bakımından gelişim takımlarının oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

“OYUNCU HAVUZU DARALMIŞ DURUMDA”

– Sizin özellikle kadın basketbolunda gördüğünüz temel sorunlar nelerdir?  

Altyapıya yatırım yapan kulüp sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor maalesef kadın basketbolunda. Senelerdir süper ligde yer alıp  göstermelik olarak spor okullarıyla anlaşarak yönergeleri yerine getirmeye çalışan birçok kulüp var. TKBL’den KBSL’ye çıkmak için herhangi bir altyapı kriteri yok. Oyuncu havuzu oldukça daralmış durumda. Oynanan basketbolun kalitesini oldukça düşürüyor bu durum ve tabii ki Milli Takımı da etkiliyor. Altyapı kriterlerinin bağlayıcılığının mutlaka artırılması gerekiyor. Ayrıca KBSL’ye yükselme kriterlerinin en başında altyapı organizasyon zorunluluğu mutlaka yer almalı. Aksi takdirde bir senede lige yükselip daha sonra kapanan ve böylece ligin değerini düşüren takımlar görmeye devam edeceğiz.

Daha Fazla Haber