Sosyal Medya:

Basketbol Gençler Ligi

Engin Kömeç: Şampiyonluk Kupasını Kaldıracağımıza İnanıyorum

ÖZEL RÖPORTAJ | Basketbol Gençler Ligi play-off turunda Türk Telekom’u geride bırakan Banvit’in başantrenörü Engin Kömeç sitemize açıklamalarda bulundu. 

Basketbol Gençler Ligi’nde hem normal sezonu hem de Final Grubu’nu lider tamamlayan Banvit, Final Four’a favori olarak geliyor. Yarı finalde Pınar Karşıyaka ile karşılaşacak olan Banvit Basketbol’da başantrenör Engin Kömeç, Dörtlü Final öncesi sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle sezonun geride kalan kısmıyla ilgili neler söylemek istersiniz? Nasıl bir sezon oldu sizin için?

Bazı genç oyuncularımızın ilk yılını yaşadığı ama aynı zamanda da Bandırma Kırmızı’da çok ciddi roller alan oyuncularımızla her iki tarafı aynı başarıyla götürmeye çalıştığımız bir sezon oldu. Elbette TBL’den elde ettiğimiz tecrübe ve sertliği Basketbol Gençler Ligi’nde sahaya yansıtabildik. Elimizdeki kadro yapısına baktığımız zaman BGL için sertlik, yetenek ve fiziksel anlamda her pozisyonda çok değerli oyuncular sahibiz.

Sezon başında biraz normal başlasak da çocukların sezonun içerisindeki performansıyla ligi domine ettik. Zor bir iş. Çocukları Bandırma Kırmızı ile oynadıkları bir maçın ardından konsantre etmek hakikaten zor oldu. Ama her zaman sahada her şeylerini ortaya koydular. Zaman zaman hata yaptılar ve hatalarından ders aldılar. Kötü oynadığımız maçlar da oldu, çok rahat oynadığımız maçlar da oldu. Bizi en sevindiren durum böyle bir ligin olması. Bandırma Kırmızı’da süre veremediğimiz oyunculara BGL’de süre vererek gelişimlerini takip etmek bizler için çok güzel oldu.

“HEDEFİMİZ ŞAMPİYONLUK”

Normal sezon grubumuzun diğer gruba göre daha sert geçtiğini düşünüyorum. Darüşşafaka, Karşıyaka, TED Ankara Kolejliler gibi takımların olduğu grupta çok ciddi maçlar oynadığımızı düşünüyorum. Final Grubu’nda daha da üstüne koyduk. Orayı da birinci bitirdiğimiz için mutluyuz. Final Grubu’ndaki son maçı kaybetmek istemiyorduk. Kazanarak devam etmek istiyorduk. Ama birinciliğimizin garantilenmesi ve iki haftalık ara nedeniyle çocukları konsantre etmek biraz zor oldu. Ama o maçtan da dersler çıkararak çeyrek finalde Türk Telekom’a karşı iki net galibiyet alarak adımızı Final Four’a yazdırdık.

Çok mutluyuz. Ligi domine ettik ve aynı basketbolu Final Four’da da yansıtmak istiyoruz. Sezon başında da hedefimizin şampiyonluk olduğunu söylemiştik. Umarım iki maçımızı da kazanarak şampiyonluk kupasını kaldıracağımıza inanıyorum. Çocuklara da güveniyorum. Takım olarak çok iyi basketbol oynadığımızı düşünüyorum. Tüm kamuoyu aynı görüşte. Artık tek hedefe kilitlendik. Umarım her şey istediğimiz gibi olur.

Banvit olarak hem A takımda hem de Bandırma Kırmızı çatısı altında genç oyunculara fazlaca şans verme imkanına sahipsiniz. Fakat özellikle Anadolu’daki çoğu takım yıl içerisinde fazla kaliteli maç yapma imkanına sahip olamıyor. Bu noktada Basketbol Gençler Ligi’nin katkısını nasıl buluyorsunuz?

Federasyonumuzun böyle bir ligi kurmasını destekliyordum. BGL Gelişim kamplarına da katıldım. Bu jenerasyonlarda Türkiye genelinde çok değerli sporcularımız var. Bu çocuklarımızın maç oynaması, profesyonel bir basketbol takımının nasıl bir süreçten geçtiğini görmesi için  federasyonumuzun böyle bir imkanı sağlaması büyük bir şans.

Kendi açımızdan bakarsak; muhakkak ki Bandırma Kırmızı ile TBL’de ciddi süre ve sorumluluklar verdiğimiz oyuncularımız oldu. Gelecek yıllarda Bandırma Kırmızı’da yer vereceğimiz oyunculara ise BGL’de aynı şekilde sorumluluk vererek görmüş olduk. Çok fazla maç yapmaları bizim açımızdan zihinsel yorgunluğa sebep oldu. Ama diğer takımlar için BGL’nin kurulması ve bu şekilde devam etmesinin sporcular için çok büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Kesinlik devam etmesi gereken bir organizasyon. Herkes de bu ligin organizasyonundan gayet memnun. Umarım uzun yıllar federasyonumuz bu ligi sürdürme konusunda ısrar eder.

Son olarak Sinan Erdem Spor Salonu’ndaki Final Four ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Çok ciddi rakiplerimiz var. Hepsiyle de sezon içerisinde oynadık. Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko ve Pınar Karşıyaka adını dörtlü finale yazdırdı. Çok güzel bir organizasyon olacağını düşünüyorum. Çok kaliteli takımlar var. Çok güzel bir organizasyon altında, çok güzel maçlar yaparak çocukların bu anları tecrübesi bizler için çok mutluluk verici. Umarım sakatlıksız, herkesin sezon sonunda ulaşmak istediği hedeflere ulaşabildiği bir Final Four olur ve herkese güzel bir basketbol izleme fırsatı veririz. Türk basketbolunun gençlerinin “Sahne Gençlerin” sloganını gerçeğe dönüştürmeleri noktasında yardımcı oluruz. Biz antrenörler için de çok büyük bir deneyim. Bu ligde kendi organizasyonumuzun çatısı altında başantrenörlük yaptığım için çok büyük gurur duyuyorum.

Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Diğer Haberler > Basketbol Gençler Ligi