Connect with us

Basketbol Gençler Ligi Grupları ve Statüsü Belli Oldu

[InPostAds ad=”1″]

TBF yetkilileri bu sezon uygulamaya konulacak BGL (Basketbol Gençler Ligi) ile ilgili toplantı yaparak kulüpleri bilgilendirdi.

Statüye göre lig bu sezon için 2000 ve 2001 doğumlu oyunculardan kurulu olacak, 1999 doğumlu en fazla üç oyuncu kontenjandan yararlanabilecek. Takımlar kadrolarında yabancı oyunculara yer veremeyecek.

BGL’de oynayan oyuncular takımlarının U18 takımları ile yerel liglerde oynayamayacak.

Sahaya çıkacak staff dahil tüm takım mensupları Türk vatandaşı olmak zorunda. Başantrenör A veya B lisans sahibi olacak, yardımcıların en düşük D lisansı bulunacak.

Kulüpler kenar yönetimde yer alan kişilere ferdi kaza sigortası ve SGK kaydı yaptırmak zorunda. Baş antrenör ve yardımcı antrenörlerle sözleşme imzalanacak.

29 EYLÜL’DE BAŞLAYACAK

Takımların oyuncu ve stafftan oluşan 18 kişilik kafilelerinin konaklama ve ulaşımı TBF tarafından karşılanacak (günübirlik seyahat yapmayı tercih edenler bu kapsamın dışında).

BGL sezonu 29 Eylül’de başlayacak.

A GRUBU: Anadolu Efes, Darüşşafaka Basketbol, TOFAŞ, Beşiktaş Sompo Japan, İBB, Eskişehir Basket, Yeşilgiresun Belediye, Gaziantep Basketbol, TED Ankara Kolejliler, Gelişim Koleji

B GRUBU: Banvit, Fenerbahçe, Pınar Karşıyaka, Sakarya BŞB, Demir İnşaat Büyükçekmece, Galatasaray Odeabank, Muratbey Uşak, Trabzonspor, Türk Telekom, Bahçeşehir Koleji

İki devreli maçlar sonunda her gruptan ilk 6 takım turu geçecek ve 12 takımlı yeni grup oluşacak, takımlar ilk gruptaki takımlarla karşılaşmayacak.

İlk 8 takım play off’lara kalacak, iki maç kazananlar Final Four’a katılacak.

Kaynak: basketfaul.com

[InPostAds ad=”3″]

Daha Fazla Haber