Basketbol Gençler Ligi

Ali Yıldırım: Gençlerin Tercih Ettiği Bir Organizasyon Yaratmak İstiyoruz

ÖZEL RÖPORTAJ | Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Gaziantep Basketbol’un yeni Altyapı Sorumlusu Ali Yıldırım sorularımızı yanıtladı.

Deneyimli antrenör pandemi sürecine yönelik olarak görüşlerini dile getirirken, Gaziantep Basketbol’daki kısa ve uzun vadeli hedeflerini de açıkladı.

Uzun yıllar Bandırma’da görev yaptıktan sonra yeni bir döneme geçiş yaptınız. Öncelikle Gaziantep’e geliş süreciniz nasıl gelişti?

Öncelikle Bandırma’da tüm kategorilerde 15 yıldır görev yaptıktan sonra bu sezondan itibaren Gaziantep Basketbol’de antrenörlük kariyerime devam edeceğim için çok mutluyum. Bildiğiniz ve medyadan da takip ettiğiniz gibi yıllardır altyapıya yatırım yapan Bandırma organizasyonu Banvit gibi güçlü bir sponsorun çekilmesi sonrasında yeni sponsor Teksüt ile beraber yeni bir yapılanmaya gitmişti. Zorlu geçen bir sezon ile birlikte dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan pandemi süreci de eklenince herkes için olduğu gibi benim için de yeni bir süreç başlamış oldu.

Gaziantep’e gelişim Gaziantep Basketbol’un Yöneticisi Boray Dai sayesinde oldu. Boray Dai ile Bandırma’da düzenlediğimiz Bireysel Gelişim Kampımızda tanışmış ve o günden bu yana da sürekli iletişim halindeydik. Bana her zaman destek olan, değer veren ve fikirlerime saygı duyan Boray bey kariyerime Bandırma dışında bir organizasyonda devam etmeye karar verdiğimde benim ile iletişime geçip, çalışmak istediklerini belirterek Gaziantep’e gelişim için ilk girişimi başlatmış oldu. Yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda da ailem ile birlikte tekliflerini olumlu değerlendirerek Gaziantep Basketbol Kulübü’nde göreve başlamış oldum.

“BÖLGESEL OLARAK TARAMA YAPACAĞIZ”

Gaziantep Basketbol’da Altyapı Koordinatörü olarak ne gibi hedefler belirlediniz? Kısa ve uzun vadede kulüp olarak altyapı anlamında neler başarmak istiyorsunuz?

Gaziantep Basketbol Kulübü basketbola çok ciddi yatırımlar yapan bir kulüp. Bununla birlikte son yıllarda takımlarında genç, gelecek vadeden oyunculara yer vermeleri ve altyapılarında başlatmış oldukları yapılanma ile övgüyü hak eden bir kulüp.

Öncelikli hedefimiz kısa vadede tüm altyapı takımlarımızdaki oyuncuların üst düzey oyuncu olma hedefi ile gelişimlerini desteklemek. Kulübün altyapısında birçok değerli ve potansiyelli oyuncu var. Şu anda hali hazırda kulübün kendi altyapısından yetişmiş 3 genç oyuncunun A Takım ile antrenmanlar yapması kulüp adına mutluluk verici bir durum. Bununla birlikte bölgesel olarak bir takım taramalar yaparak Gaziantep’e yakın illerden de potansiyelli gördüğümüz basketbolcuları kulübümüze ve Türk basketboluna kazandırmak istiyoruz. Uzun vadede gençlerin tercih ettiği, üst düzey oyuncularla rekabet edebilecek seviyeye gelebilecekleri ve A Takıma kadar gidebilecekleri bir basketbol organizasyonu yaratmak istiyoruz.

“BGL’YE KALİTE KATMAK İSTİYORUZ”

İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük iller ile Anadolu’yu kıyasladığınız zaman basketbol anlamında göze çarpan en temel artılar ya da eksiler neler? Özellikle BGL’nin Anadolu’nun öne çıkan takımlarına ne gibi katkılar sağladığını düşünüyorsunuz?

Büyük şehirlerin en büyük avantajı tabii ki de çok sık kaliteli maçlar yapmaları. Rekabet ortamının büyük şehirlerde daha büyük olması da oyuncuların Anadolu’daki kulüplerle karşılaştırıldığında diğer bir artısı olarak sıralanabilir. Basketbol Gençler Ligi’nin kurulması ile birlikte Anadolu kulüpleri de altyapılarına ciddi yatırımlar yapmaya başladılar. Kendi yetiştirdikleri oyuncuların yanında gelecek vadeden oyuncuları da kendi takımlarına kazandırmaları bu anlamda önemliydi. Bu sayede maç eksiğini kaliteli maçlar yaparak kapatabilecek bir imkan oluşturan Anadolu takımları bu oyuncular ile de kaliteli antrenmanlar yaparak BGL’nin kalitesini arttırmış oldular. BGL bu anlamda profesyonel basketbol kariyerine adım atacak oyuncular için bir podyum ve bir köprü oluşturdu diyebilirim. Anadolu kulüpleri de artık A takıma çıkarabilecekleri oyuncuların gelişimlerini takip edebilecekleri bir arenaya sahipler. Gaziantep Basketbol olarak kendi yetiştirdiğimiz ve yatırım yaptığımız oyuncularımız ile BGL’ye kalite katmak istiyoruz.

“BİRÇOK KULÜP ÖZKAYNAKLARINA DÖNECEK”

Dünya zorlu bir dönemden geçiyor. Sizce bu pandemi süreci basketbolu ve özellikle altyapıyı basketbolunu nasıl etkiledi? Kulüplerin genç oyunculara daha fazla kontratlar vermeye başladığını görüyoruz.

Dünyayı etkisine altına alan pandemi bizleri de etkiledi. Hepimiz alışık olmadığımız bir süreçten geçiyoruz. Çocuklar açısından bakarsak onların evlerde kısıtlı bir yaşam sürmesi, hareketsiz kalmaları ve en önemlisi basketboldan uzak kalmaları üzücü. Bir kesim evinde bu süreci tatil gibi geçirirken, diğer bir kesim ise bu durumu kendi imkanları ile çalışarak verimli bir şekilde avantaja çevirdi. Kendi açımdan bakarsak böyle bir sürecin hiç yaşanmamasını istemekle beraber uzun zamandan sonra aileme bu kadar vakit ayırabildiğim için de mutluyum. Umarım en yakın zamanda bu süreç sona erer ve eskisi gibi çocukların salonlarda mutlu ve keyifli bir şekilde seyircilerin önünde basketbol oynamalarına tekrardan şahit oluruz. Bu sürecin etkileriyle beraber birçok kulübün öz kaynaklarına döneceğine inanıyorum. Altyapı ve oyuncu yetiştirme daha bir önem kazanacak. Bununla birlikte birçok genç oyuncu için bir şans doğacak. Umarım tüm genç oyuncularımız bu şansı en iyi şekilde değerlendirir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Son olarak Gaziantep Basketbol’un değerli yöneticisi Boray Dai’ye desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.