Connect with us

Ali Yıldırım: Basketbol Gençler Ligi Rekabetçi ve Güzel Bir Organizasyon

Basketbol Gençler Ligi’nde başarılı bir performans göstererek play-off’a yükselmeyi başaran Banvit’in başantrenörü Ali Yıldırım sitemizin sorularını yanıtladı.

Basketbol Gençler Ligi’nin ilk yılına rağmen oldukça rekabetçi ve güzel bir organizasyon olduğunu belirten Yıldırım ayrıca kaliteli maç sayısının yararına da değindi.

***

-Basketbol Gençler Ligi’nde sezonun büyük bir bölümü geride kaldı. İlk kez gerçekleştirilen bu organizasyonla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Bu sezon ilk defa düzenlenen Basketbol Gençler Ligi, genç oyuncularımızın gelişimi için çok önemli bir organizasyon. Öncelikle bu oluşumda emeği geçen Türkiye Basketbol Federasyonu’na ve bütün katılan takımlara teşekkür etmek gerekiyor. Seyahatler, oteller, maç takvimleri ile Türkiye Basketbol Federasyonu her konuyu büyük bir titizlikle organize etmiş durumda. Bundan dolayı ilk kez düzenlenmesine rağmen oldukça rekabetçi ve güzel bir organizasyon olduğunu söyleyebilirim.

-Basketbol Gençler Ligi’nde sezon başlarken ne gibi hedefler belirlemiştiniz? Şu ana kadar sergilediğiniz performans hakkında neler söylemek istersiniz?

Banvit altyapısı olarak her sezona başlarken tüm altyapı kategorilerinde hedefimiz şampiyonluk. Tabi ki bunu hesaplarken de kademe kademe ilerlemeyi tercih ediyoruz. İlk grup etabında çok iyi bir performans gösterdik. Üst üste maçlar kazanarak grubumuzdan lider olarak Final Grubu’na kaldık. Final Grubu’nda işlerin daha zor olacağını biliyorduk. Üstüne oyuncularımızın bazılarının sakatlıkları, aynı anda bizim takımda oynayan oyuncularımızın Bandırma Kırmızı takımında da yer alması gibi sebeplerden dolayı istediğimiz performansı tam olarak ortaya koyamadık. Şu anki hedefimiz Final Four’a kalmak. Tabi ki Final Four’a kaldıktan sonra da hedefimiz şampiyonluk olacaktır.

-Oyuncularınız bu sezon hem Türkiye Basketbol Ligi’nde hem de Basketbol Gençler Ligi’nde mücadele ediyor. Aynı zamanda A Takım forması giyen isimler de var. Kaliteli maç sayısının artmasının ne gibi faydalarını görüyorsunuz?

Oyuncuların gelişimi açısından kaliteli ve rekabetçi maçlar oynaması avantajlı bir durum. Kulübümüz kurulduğu ilk günden bu yana yaptığı yatırımlar ile Türk Basketbolu’nun lokomotiflerinden biri olmuş durumda. Bu yüzden en alt kategoriden A takımımıza kadar gençlerimizin çok fazla önemi var. Örneğin; BSL’de oynayan Erkin Şenel aynı zamanda bizimle birlikte BGL’de de yer alıyor. Bizimle olduğu durumlarda kendi takım arkadaşlarına da A Takım seviyesinde kazandığı kazanımları arkadaşlarına aktarıyor. Ayrıca oyuncularımızın büyük bir çoğunluğu TBL’de de yer aldığından o ligin ağırlığıyla BGL’de mücadele veriyor. Ve TBL’de yer alan pilot takımımız Bandırma Kırmızı’da az süre alan genç oyuncularımızın BGL’de süre ve sorumluluk almaları onların fiziksel ve bireysel gelişimleri için çok yararlı. Bunlar genç oyuncular için müthiş bir deneyim. Ne kadar zorlu maçlar oynayıp kendilerini geliştirirlerse ileride çok daha iyi seviyeye gelebilirler.

[bsa_pro_ad_space id=44]

“REKABETÇİ MAÇLAR OYNAMADAN ŞAMPİYONALARA GİDİYORDUK”

-İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük iller dışında kalan altyapı organizasyonlarını nasıl buluyorsunuz? Sizce yeterli çalışmalar yapılabiliyor mu?

Büyük şehirler dışında kalan iller için örnek olarak kendi ilimizi vermeliyim. Altyapı takımlarımız Balıkesir ilinde yeterli sayıda maç yapamıyorlar. Doğruyu da söylemek gerekirse yaptığımız maçlar ise rekabetçi değil. Bundan dolayı geçmiş dönemlerde yeterli ve rekabetçi maçlar oynamadan Türkiye Şampiyonalarına gidiyorduk. Bu da bizleri zorlu maçlarda oldukça etkiliyordu. Fakat BGL ile birlikte bu seviye çok daha iyi duruma geldi. BGL’nin kurulması ile birlikte Anadolu’da yer alan illerimizin de katılımı ile basketbolun geniş alana yayılması alanında büyük bir adım atıldı. Bu kaliteli organizasyon ile daha da gelişeceğine inanıyorum.

-Genel olarak oyuncular altyapıdan üst seviye basketbola geçerken sorun yaşıyorlar. Siz bu durumu neye bağlıyorsunuz? Oyunculara kendilerini üst seviyeye hazırlamaları için neler tavsiye edersiniz?

Üst seviye basketbolda oyuncuların hata yapma şansları çok az. Onun için altyapıdan A takım seviyesine en hazır bir şekilde gelmeleri gerekiyor. Banvit Basketbol Kulübü olarak TBL organizasyonunda pilot takımımız Bandırma Kırmızı ve bu sezon da BGL’nin kurulması ile genç oyuncular çok şanslılar. TBL çok sert ve kaliteli bir lig. Burada oyuncular hem fiziksel olarak o sertlikle mücadele ediyorlar hem de basketbol olarak mesafe kat ediyor ve tecrübe kazanıyorlar. Genç oyuncuların üst seviyede oynamaları için öncelikle çok çalışmaları ve kendilerine yatırım yapmaları gerekiyor. Kendi hayatlarını programlamalı, eğitimlerine önem vermeli, dinlenmelerine ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor.

En büyük problem A takıma çıktıklarında kenarda oturmaları. Bence genç oyuncular her zaman hazır ve enerjik olacak. Onlara şans geldiğinde sahada enerjisini gösterecek ve koçun güvenini kazanacak. Ancak bu şekilde takımın bir parçası olurlar ve oynadıkça da özgüvenleri ve tecrübeleri artacak. Oyuncuların basketbol olarak gelişimleri kadar fiziksel olarak da gelişimleri çok önemli. Üst seviyelerdeki sertlikle mücadele edebilmeleri için kondisyon, kuvvet ve fiziksel gelişim antrenmanları çok önemli. Sezon içinde ve özellikle maçlar bittikten sonra bu yöndeki çalışmalara daha fazla ağırlık vermelerini söyleyebilirim.

“GENÇ OYUNCULARIN İŞİ HİÇ KOLAY DEĞİL”

-Türk sporunda son dönemde bir yabancı oyuncu tartışması bulunuyor. Sizce bu durum genç oyuncular açısından bir engel oluşturuyor mu?

Genç oyuncuların işi hiç kolay değil. Yabancı oyuncularla rekabet edebilmeleri için A takıma çok hazır bir şekilde gelmeleri gerekiyor. Süre alma şansı geldiğinde de bunu iyi değerlendirmeliler. 6 yabancılı sistemde Kulübümüzü örnek verirsek Tolga, Rıdvan, Şehmus, Erkin ve Berke ciddi süre ve sorumluluk alıyorlar. Hem gelişimleri devam ediyor hem de takımın önemli parçası oluyorlar. Diğer takımlardaki genç oyuncularımızın da süre alabilecekleri kulüplerde olmaları hem onlar açısından hem de gelişimleri açısından daha iyi olacaktır.

-Altyapılarda veliler son dönemde tartışılan bir durum haline geldi. Hatta Basketbol Gençler Ligi’nde bununla ilgili bir sempozyum düzenlendi. Veli-oyuncu-kulüp üçgeninde nelere dikkat edilmeli?

Veli çocuğunu kendi güvendiği ve inandığı bir organizasyona bıraktıysa hiçbir şekilde müdahale etmemeli. Sadece dışarıdan çocuğunu gözlemlemeli. Basketbol dışında çocuğun hayatını programlamasına yardımcı olmalı. Eğitimine, dinlenmesine, beslenmesine ve sosyal hayatına dikkat etmeli.

Daha Fazla Haber