Sosyal Medya:

Basketbol Süper Ligi

Kaan Kural: Alperen Şengün Özel Bir Oyuncu

Basketbol yorumcusu Kaan Kural, Socrates Dergi Youtube kanalında yayınlanan “Amerikan Mutfak” programında Alperen Şengün’ü değerlendirdi.

Alperen Şengün’ün NBA’e ne zaman draft edilebileceği yönündeki soru üzerine değerlendirmelerde bulunan Kural genç oyuncudan övgü dolu sözlerle bahsetti.

“İSTEDİĞİ HER ŞEYİ YAPIYOR”

Alperen’in doğal bir yetenek olduğunu söyleyen Kaan Kural “Alperen’in durumu çok ilginç. Alperen baktığın zaman temel baremlerde boy, atletizm, kuvvet vs. konularda yani ham madde olarak çok yetersiz bir  oyuncu tipi olarak duruyor. Fakat yeterince atlet olmamasına, yeterince kuvvetli olmamasına, yeterince çabuk olmamasına rağmen istediği her şeyi yapıyor. Bunlar çok özel oyuncular. Çok doğal oyuncular ve bu basketbolla yaşayan basketbol yetenekleri içselleşmiş, DNA’sında olan basketbol yetenekleriyle, tekniği ve iç güdüsünün birleşmesi, sahada istediğini  yapabilme yetisi ile başka bir yere çıkıyor.” şeklinde konuştu.

NBA’nin Alperen için biraz temkinli yaklaştığını belirten Kural “Jokic de kariyerinin başında birçok parametre açısından yetersiz kalıyordu. Onun tekniği ve fundamentali çok yüksek. Alperen için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Herkes yerden 1.5 metre sıçrayamayabilir ya da Zion kadar güçlü olamayabilir. Ama Zion bu kadar güçlüyken, Derrick Jones Jr. bu kadar sıçrarken, Bam Adebayo’nun lateral hareketliliği güçlüyken bunları bir sonuca dönüştürüyorlar. Sonuçta bunlar yüksek atlamacı veya güreşçi değiller. Bu özelliklerini basketbol sahasında bir şeye dönüştürüyorlar. Alperen bu özelliklere sahip gözükmese de aynı sonucu elde ediyorsa bu daha büyük avantaj demektir. Belki çok hızlanmayacak ama daha güçlenecek, basketbolu öğrendikçe, oyun bilgisi geliştikçe bunları yapmaya devam edecek. NBA biraz temkinli yaklaşıyor. Ham maddesi ve potansiyeli daha güçlü oyuncuların seçildiğini görüyoruz.” dedi.

“ÇATIR ÇATIR İSTEDİĞİNİ YAPIYOR”

Genç oyuncunun basketbolcu olmak için doğduğunu belirten Kural “Alperen ligimizde ne veteran oyuncuları ne yabancı oyuncuları perişan ediyor. Bugün kendisinden daha uzun, daha kuvvetli, daha atlet Amerikalı oyunculara karşı çatır çatır istediğini yapıyor. Nasıl yaptığını tam olarak anlamıyorsun. Kendisinden 5 cm uzun, 15 kg ağır ribaund özelliği olan ABD’linin üzerinden çok rahat ribaundu alıyor. Vermiyor o ribaundu. Çok doğal. Basketbolcu olmak için doğmuş derler ya öyle bir oyuncu. Oyun bilgisi geliştikçe de ben potansiyelinin çok yüksek olduğuna inanıyorum. Böyle doğal basketbolcular çok kolay gelmiyor. Basketbolcu olmak için doğmuş oyuncu kolay gelmiyor. Oyun bilgisi arttıkça yeri olacaktır. Başarılarının devamını  diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler > Basketbol Süper Ligi