Connect with us

Efe Ergi Tırpancı: Altyapıdaki Rollerimiz ile A Takımdaki Rollerimiz Aynı Değil

ÖZEL RÖPORTAJ | ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden OGM Ormanspor’da forma giyen genç oyuncu Efe Ergi Tırpancı sorularımızı yanıtladı.

Türk basketbolunun yakın gelecekte çok şeyler beklediği isimler arasında yer alan Efe Ergi Tırpancı birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. OGM Ormanspor’a geçiş sürecini anlatan genç oyuncu ayrıca altyapıdan A Takım seviyesine geçiş sürecinde yaşanan zorluklara da değindi.

Öncelikle sezon başında OGM Ormanspor’a geçiş sürecin nasıl gerçekleşti? Bu kararı almandaki temel nedenler neydi?

-3 sene boyunca Fenerbahçe A takımı ile antrenman ve maçlara çıktım. Az da olsa süre aldım ve öğrendiğim şeyleri artık sahada da görmek istediğim için böyle bir karar aldım. Yeni bir yapılanmada belki daha fazla süre şansım olabilirdi ancak kesin bir seçenek değildi bu benim açımdan. Ondan dolayı oynayarak, deneyim kazanarak, daha fazla kendimi geliştirebileceğimi düşündüğüm için sezonun ilk gününde OGM Ormanspor tarafından gelen teklifi kabul ettim.

Pandemi sürecini ve kısıtlamaları göz önüne aldığında, bu dönemin özellikle genç oyuncuları nasıl etkilediğini düşünüyorsun? Müsabakaların oynanmaması, antrenmanların yapılamaması oyuncuları ne kadar etkiledi?

— Bence pandemi dönemi sadece genç oyuncuları değil de herkesi etkiledi. Aylar öncesinde kimse önünü göremiyor, sezonun ne zaman başlayacağını bilmiyordu. Sezona başladığımızda ise hastalık korkusu ve alışık olduğumuz düzenlerin dışında önlemler alarak ne olacağını bilmeden sahaya çıkmak hepimizin üstünde ekstra bir gerginlik oluşturdu diyebilirim.

“ALTYAPIDAKİ ROLLERİMİZ İLE A TAKIMDAKİ ROLLERİMİZ AYNI DEĞİL”

Türk oyuncuların özellikle altyapılardan A Takım seviyesine geçişte sorun yaşadığını görüyoruz. Kendi jenerasyonunun önemli isimlerinden biri olarak bunun temel sebeplerinin neler olduğunu düşünüyorsun?

— Altyapıda aldığımız roller ile, A takım düzeyinde aldığımız roller aynı değil. Bundan dolayı zor bir uyum süreci yaşıyoruz ki, günümüzde birçok genç oyuncudan beklenen tek şey savunma yapması ya da şut atması olduğunu düşünürsek. Altyapılarda genelde oyunu dominant bir şekilde oynayan oyuncuları bu şekilde yönlendirmeye başlanınca, ister istemez zor zamanlarımız oluyor.

Oyuncular yeterince çalışmıyor mu?

— Diğer genç oyuncular adına doğru ya da yanlış bir şey söylemem doğru olmaz ancak kendimden yola çıkarak cevaplamam gerekirse çok çalıştığımızı söyleyebilirim.

 

Antrenörler mi yetersiz ?

— Genç bir oyuncu olarak antrenör abilerimi değerlendirmek için daha önümde çok yol olduğunu düşünüyorum.

A takım seviyesinde hak ettiğiniz şansları bulamıyor musunuz?

— Biz genç oyuncular olarak, bu ülkenin geleceğiyiz. Şu an oynayan abilerimde bir zamanlar genç oyunculardı. Onlar bir şekilde 4+1, 3+2 kuralları sayesinde daha fazla şans bulup kendilerini geliştirdiler. Tabii ki yabancı kuralı her şeyin çözümü değil, biz oynamak istiyorsak yabancı oyuncularla yarış içinde olmalıyız ancak ne kadar iyi antrenman yaparsak yapalım bazı faktörler yüzünden bu çalışmaların tek yeterli unsur olmadığını söyleyebilirim.

“OBRADOVIC’İN SÖYLEDİĞİ HER ŞEY ALTIN DEĞERİNDE”

Basketbol anlamında geliştirmen gereken özellikler olduğunu düşünüyor musun? Varsa bu özellikler nelerdir?

— Tabii ki eksik noktalarım var. Yaşımız kaç olursa olsun, her zaman geliştirebileceğimiz şeyler vardır. Benim şu an odaklandığım iki nokta var. Biri statik ve dinamik olmak üzere şutumu geliştirmek, ikincisi ise oyun içi top hakimiyetimi yükseltmek.

Obradovic gibi önemli bir antrenörle çalışma ve zaman zaman süre alma fırsatı yakaladın. Sana olan yaklaşımı ve genel olarak genç oyuncularla iletişimi nasıldı?

— Obradovic size her zaman bir şeyler katmak isteyen birisi. Onun her söylediği altın değerinde. Bunu anlayabilir ve kullanabilirsen kendine birçok yeni özellik katmış oluyorsun. Bende 3 sene boyunca elimden geldiğince onu anlamaya çalışıp, kendimi geliştirmeye çalıştım.

“AVRUPA’DA OYNAYABİLECEK POTANSİYELE SAHİBİM”

Henüz kariyerinin başında bir oyuncu olarak ilerleyen dönemler için ne gibi hedeflerin var? Yurt dışında oynamayı planlıyor musun?

— Öncelikle, her şeye adım adım bakıyorum. Şu an en iyi şekilde bu sezonu bitirip, ondan sonra doğru bir planlama ile gelişimime devam etmek en büyük hedefim. Bunlar gerçekleşirken sorumluluk alan bir oyuncuya dönüşeceğimi düşünüyorum, aynı zamanda Avrupa’da oynayabilecek potansiyele sahip olduğumu düşündüğüm için kariyerimin ileri ki döneminde Euroleague’de boy göstermek istiyorum diyebilirim.

Eğitim ve sporu bir arada götürmek seni zorluyor mu? Ayrıca ilerleyen dönemlerde okuduğun bölümle ilgili hedeflerin nelerdir?

— Türkiye’de eğitim ile spor gerçekten çok zor ilerleyen bir süreç. Gerekli altyapı olmadığı için yaşıt sporcularla A takıma çıktığımızda ya üniversite sınavına hazırlanıyor oluyoruz ya da üniversitede okuyor oluyoruz. Bu dönemde kesin seçim yapman gereken ve hayatının geri kalanında ne yapacağını düşündüğün uzun soluklu bir süreç oluyor bu. Sabah ekstra antrenman yapıp kendini geliştirmek için uğraşacaksın bu dönemde ya da okula gidip üniversite kazanıp okuyacaksın, o yüzden tabii ki zor oluyor bunun seçimi. Kendi açımdan baktığım zaman şu an için basketbol sonrası planlamalarım değişiyor ancak basketbolun içinde kaldığım bir senaryonun gözümde canlandığını söyleyebilirim.

“DIAMANTIDIS VE BOGDANOVIC’İ ÖRNEK ALIYORUM”

Kendine örnek aldığın ya da stilini beğendiğin bir oyuncu var mı? Varsa kim ve neden?

— Örnek aldığım oyuncular Dimitris Diamantidis ve Bogdan Bogdanovic, ikisi de hayatımda izlerken en çok keyif aldığım ve çokça da basketbolu öğreten oyuncular oldu bana. Mesela Diamandidis benim gibi uzun guard oynadığı için küçükken beni çok etkilerdi. Alt yapıda hep onun gibi olmaya çalıştım diyebilirim. Bogdan içinse, Fenerbahçe’ye geldiği nokta ile gittiği nokta arasındaki oyun farkını yakından takip edebildiğim için, başlı başına kendisine hayran bıraktı diyebilirim.

Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?

— Şu an içinde bulunduğumuz Covid-19 döneminde lütfen herkes dikkatli olsun. Mümkün olduğunca evlerde kalalım teması azaltalım, bir an önce bu hastalıktan kurtulalım ve hepimizin beklediği güzel günlere geri dönelim.

Vakit ayırdığın için teşekkürler. Kariyerinde başarılar.

Kaynak göstermeden kullanmayınız….

Daha Fazla Haber