Sosyal Medya:

Haberler

Okan Kurtuluş: Basketbol Çocukların Daha Başarılı Olmalarını Sağlar

ÖZEL RÖPORTAJ | İstanbul basketbol altyapısında yer alan Turuncu Spor Kulübü’nün kurucusu Okan Kurtuluş önemli açıklamalarda bulundu.

Başarılı antrenör Okan Kurtuluş kulübün faaliyetlerinden velilere, spor okullarından altyapıdaki genel gidişata birçok farklı konuda konuştu.

– Kulübünüzde hangi yaş gruplarındaki çocuklar basketbol eğitimi alıyor? Bu çocuklar Turuncu Spor Kulübü’ne geldiğinde ne gibi imkanlara sahip oluyorlar?

5-18 yaş arası çocuklar basketbol eğitimi alabiliyorlar. Öncelikli olarak kendilerine ait salonları var ki bu büyük bir avantaj. Salonun ve grupların müsaitlik durumuna göre kendisini geliştirmek isteyen bir sporcu, birçok farklı grupta antrenman yapma imkanına sahip. Ayrıca 1000 metrekarelik cimnastik ve kondisyon merkezimiz var. Bazen antrenmanlarımızı cimnastik antrenörlerimiz eşliğinde o salonda yapabiliyorlar. Bu sayede güç-kuvvet-koordinasyon ve kondisyon anlamında da gelişimlerini gözlemleyebiliyoruz.

– Spor okulları tüm yıl boyunca faal olabiliyor. Sizin kulüp olarak yaz ve kış dönemlerinde hangi faaliyetleriniz oluyor?

Sezon bitimiyle beraber yaz kampı düzenliyoruz. Her gün sporcularımıza çift antrenman yaptırıyoruz ve bu bazen üç antrenmana kadar çıkabiliyor. Fiziksel ve mental açıdan sağlıklı bir organizasyon oluyor.

Okulun tatile girmesiyle beraber yaz okuluna devam ediyoruz. Burada sporcularımız kendi branşları olmak üzere haftanın 5 günü farklı spor dallarını da uzman eğitmenlerle beraber yaparak temel motorik özelliklerine katkıda bulunuyoruz.

Yaz dönemimizde her yaş kategorisine göre antrenman programları hazırlıyoruz. Haftanın beş günü yoğun bir antrenman programı uyguluyoruz. Temmuzun ortasından sezon başına kadar sezon öncesi hazırlık sürecimiz (yükleme dönemi) oluyor.

Kışın okulların tatile girmesiyle beraber kış kampı yapıyoruz. Sporcuların sezonun ikinci yarısını fiziksel ve mental açıdan sağlıklı bir şekilde bitirebilmeleri açısından iyi bir organizasyon oluyor.

“BASKETBOL DAHA BAŞARILI OLMALARINI SAĞLAR”

-Günümüzde aileler daha duyarlı hale gelmiş olsa da hala daha ebeveynlerin kafalarında “Çocuğum basketbol oynarsa eğitimine olumsuz etki eder mi?” sorusu var. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Hayır etkilemez aslında derslerinde daha başarılı olmalarını sağlar. Eğitim sisteminde boğulan çocukların kafalarını rahatlatmaları gerekiyor. Bunun için de basketbol güzel bir fiziki aktivitedir.

– Türkiye’de özellikle son yıllarda basketbol okulları hem olumlu hem de olumsuz anlamda önemli bir konuma geldi. Siz basketbol okullarının durumu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Basketbol okulları gün geçtikçe artar durumda. Her sene yeni bir spor okulu faaliyete geçiyor. Basketbolun yaygınlaşması açısından olumlu bir özellik bu. Neredeyse her aile kendine yakın bir spor okulu bulup rahatlıkla çocuğunun gitmesini sağlayabiliyor ve çocuklar basketbol kültürünü öğrenerek hem fiziki hem mental açıdan gelişim gösteriyorlar. Bu sayede yaş fark etmeksizin hem sosyalleşip hem eğlenip hem de bir şeyler öğrenme fırsatına sahipler.

-Altyapılarda velilerin önemli bir rolü var. Velilerinizle iletişiminiz nasıl? Onlarla ne gibi etkinlikler yapıyorsunuz? 

Özel günlerde çocuklarıyla beraber antrenmana dahil oluyorlar. (Anneler günü, babalar günü) bu sayede çocuklar ebeveynleriyle beraber bir aktivite yapmış oluyorlar. Veliler çocukları ile ilgili sorularını bizimle paylaşıp cevapları kolaylıkla alabiliyorlar. Akıllarında kalan sorulara çözüm getiriyoruz.

– Genel olarak Türkiye’deki basketbol yapılanması hakkında neler söylemek istersiniz? İstanbul ve diğer illeri ayrı tutmak gerekiyor diye düşünüyorum. Sizce yapılan doğrular ve yanlışlar nelerdir?

Basketbol yapılanmamız Amerika’daki kolej mantığında olabilirse daha başarılı olabiliriz diye düşünüyorum. Çocuklar okulda her şeyi halledebilmeliler. Oradaki gibi antrenörler çocukların dersleri dahil okuldaki tüm aktivitelerine hakim olmalı.

Bizim antrenörlerimiz de bu sistemin içinde dahil ellerinden geldiği kadar çocukların her şeyleriyle ilgilenmeye çalışıyorlar. Ayrıca Amerika’da her şey okulda oluyor bitiyor demiştik. Bizde de en büyük sıkıntı çocukların okuldan sonra antrenmana gelip gitmeleri. Özellikle İstanbul şartlarında velileri ciddi zorluyor. Hele bir yakadan başka yakaya hafta içi maç koyulmuşsa büyük bir zulüm olabiliyor.

Basketbol federasyonunun her türlü savunma çeşidini, baskı çeşidini serbest bırakması yapılan büyük yanlışlardan bir tanesi diye düşünüyorum. Özellikle alt kategorilerde takımında fundamental seviyesi biraz yüksek oyuncusu olan zone savunma yapıp üstüne de fast break atıp kısa vadede başarı elde ediyorlar. Ama uzun vadeye baktığımızda Türkiye’den oyuncu çıkmıyor. O yüzden bu yanlıştan dönülmesi lazım diye düşünüyorum.

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Haberler