Connect with us

Ali Çekiç: BGL’de Olmak TB2L’de Olmaktan Daha Önemli Görünüyor

ÖZEL RÖPORTAJ | Basketbol Gençler Ligi’nde mücadele eden Tarsus Amerikan Koleji NEF’in başkanı Ali Çekiç sitemizin sorularını yanıtladı.

Tarsus Amerikan Koleji NEF olarak adım adım ilerlediklerini belirten Çekiç kulübün hedeflerinden yaptığı çalışmalara birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Merhaba öncelikle sizi daha yakından tanımak isteyenler için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1964 doğumlu ve Mersinliyim, Tarsus Amerikan Koleji 1982 ve İstanbul Tıp 1988 mezunuyum. Halen Mersin Şehir Hastanesi’nde KBB uzmanı olarak çalışmaktayım. Evli ve bir çocuk babasıyım. Yaklaşık 11 yıldır Tarsus Amerikan Koleji Spor Kulübü başkanlığını yürütmekteyim. Geçmişte kendim de özellikle lise yıllarında hem okul, hem kulüp hem de il karmalarında futbol, atletizm ve voleybol oynadım.

Tarsus Amerikan Koleji, 2018 – 2019 sezonu itibariyle hangi branşlarda, ne gibi çalışmalar gerçekleştiriyor? Sporculara ne gibi imkanlar sağlıyorsunuz?

Bu sezon erkeklerde basketbol, kızlarda voleybol, kız ve erkeklerde badminton ve briç branşlarında faaliyetimizi sürdürüyoruz. Basketbolda BGL takımımız, Genç takım, Yıldız A ve B takım, Küçük, U12, U11 ve U10 olmak üzere her kategoride varız. Voleybolda da her yaş kategorisinde yerel liglere katılıyoruz. Takımlarımızda okul çocuklarımızın yanısıra, dışarıdan çocuklarımıza da oynama imkanı sağlıyoruz. 200 civarı spor okulu öğrencimiz var. Çalışmalarımızı okulumuzda olan 2 kapalı spor salonu, 1 yarı kapalı salon ve 2 açık sahada sürdürüyoruz. Bazı günlerde BGL takımımız Mersin’de de antrenman yapma şansı buluyor.

Basketbolda 6, voleybolda 5, badmintonda 1 kondisyonerimizle çalışmalarımızı sürüdürüyoruz. Merkezimiz Tarsus ancak maçlarımızı Mersin’de oynuyoruz. Kulübümüzde Adana’da yaşayan çocuklarımız da var. Böyle bir trafiği organize bir şekilde yürütmek oldukça zor ancak biz bu işi yıllardır yaptığımız için çocuklarımızın ulaşım, her türlü malzeme ihtiyaçları ve salon konularında sıkıntımız minimal durumdadır. Ayrıca bir adet de fitness merkezimiz mevcut. BGL takımımıza dışarıdan gelen çocuklarımız için iki ayrı ev tuttuk ve evin her türlü giderlerini karşılıyoruz.

“ADIM ADIM GİTMEYE KARARLIYIZ”

Tarsus Amerikan Koleji Spor Kulübü olarak geldiğiniz noktayı nasıl buluyorsunuz? İlerleyen yıllarda ne gibi hedefleriniz var?

Tarsus Amerikan Koleji’nin kuruluşu 1888, spor kulübümüzün kuruluşu da 1995. Çok büyük gelenekleri olan bir kurum, spor kulübünü kuran da bu okul mezunları. Yıllardır spor kulübümüzün devamlılığını mezunlar sürdürüyor. SEV Vakfı’ndan ve okuldan maddi yardım almıyoruz. Bu okulun mezunlarının okullarına aidiyetleri inanılmaz boyutta, bu yüzden devamlılığımızı sağlam bir şekilde sürdürüyoruz. Tarsus Amerikan Koleji zaten bir marka, sporda da geçmişte çok büyük başarılara sahip. Şimdi ise biz onu kulüp bazında yürütmeye çabalıyoruz. Altyapı bazında örnek teşkil edecek bir kimliğe ulaştık, çocuklarımızı iki kez İtalya, birer kez Fransa, Polonya, İspanya, Macaristan, Suriye, Bulgaristan gibi ülkelerde özel turnuvalara götürdük. Faaliyet skalamız çok geniş. Hedefimiz hiçbir zaman hemen lige çıkmak olmadı. Öncelikle çocuklarımıza güzel şartlarda mutlu olabilecekleri bir spor ortamı yaratmaya çalıştık. Velilerimizi, okul ve vakıf yönetiminin önceliklerini de gözeterek daha çok sayıda çocuğa spor yapma imkanı sağladık.

Aynı zamanda özellikle de okulumuzda okuyan çocuklarımızın akademik durumlarını da düşünerek planlama yaptık hep. Sadece iyi bir jenerasyon olsun ve o jenerasyonda başarı elde edeyim gibi basit hedeflerin peşinde asla olmadım. Her jenerasyonda var olan ve antrenöründen malzemesine, organizasyonlarına kadar her anlamda kulüpleşme oluşturmaya çalıştık. Bunun için sağlam bir mali tabloyla gittik hep, gereksiz maceralara girmedik, kurumsallaşmaya çalıştık. Yavaş yavaş bunu gerçekleştirdiğimize inanıyorum. Bunları gerçekleştirdikten sonra başarı peşinde koşmaya başladık. Çok gaz veren oldu zamanında; TAC mutlaka liglerde olmalı diye ancak bu sene de çok örneklerini gördüğünüz üzere sağlam adım atmadan yüksek hedeflerde olmaya çalışan bir sürü kulüp kapandı. Biz önümüzü görerek adım adım gitmeye kararlıyız. Organizasyonu düzgün oluşturunca başarılar da gelmeye başladı.

İlerleyen yıllarda kısa ve uzun vadeli hedeflerimiz var; öncelikle hep hayallerim arasında bizim okul çocukları için daha uygun bir hedef olan NCAA’e gitmeleri, hem basketbollarına devam etsinler hem de eğitim hayatlarına. Zamanı gelince profesyonel liglere de gireriz elbette ama okul bazlı kulüpte ben bunu doğru hedef olarak görmüyorum. Milli takımlarımıza 8.sınıftan sonra bizden gitme 96 doğumlu sevgili Ege Arar gibi oyuncu yetişsin istiyorum.

2017 – 2018 sezonunda basketbol branşında U16 A Şampiyonası’nda üçüncü ve U18 A Şampiyonası’nda ise şampiyon oldunuz. Bu başarılar hakkında neler söylemek istersiniz?

Geçen yıl U18’de şampiyon, U16’da A kategorisinde 3. ve U15’te de yine A kategorisinde Türkiye 6.sı olduk. Geçen yılki U18 takımımız BGL seviyesinde bir takımdı. Biz Türkiye şampiyonluğunu hedeflemiştik ve buna rahat ulaştık. O takım aynı zamanda EBBL’de de oynadı. U16’da statüde yapılan bir hata sonucu bizi bölge ve Anadolu oynatmadan direk A kategorisi Türkiye Şampiyonası’na gönderdiler. O kategoride AA’da olmayı hedeflemiştik ancak şampiyonaya kadar olan dönemde 2 oyuncu kaybımız oldu, şampiyona öncesi okul çocuklarımızdan birisini de akademik anlamda durumu iyi olmadığı için biz götürmeme kararı aldık.

Türkiye Şampiyonası’nda da grup aşamasında yendiğimiz Türk Telekom ve İstanbul FYL final oynadı. İlk maçta yendiğimiz Türk Telekom’a karşı yarı finalde kötü bir ilk yarı oynadığımız için sadece 3.lükle yetinmek zorunda kaldık. U15 takımımız ise beklediğimizden çok daha kötü bir sonuç aldı. 2003 jenerasyonunda çok potansiyelli oyuncularımız var ama henüz takım olamadığımız için A kategorisi Türkiye 6.sı olduk ancak asist ve ribaund kralı ve en iyi pivot bizden çıktı.

“BGL’DE OLMAK TB2L’DE OLMAKTAN DAHA ÖNEMLİ”

Bu sezon ilk kez Basketbol Gençler Ligi’nde mücadele ediyorsunuz. BGL’nin kulübünüzün marka değerine ne gibi katkıları olduğunu düşünüyorsunuz?

İlk yıl BGL’ye başvurmadık, bekle ve gör politikası izledik oysa takımımız BGL’de rahat oynayacak potansiyelde bir takımdı. U18 Türkiye Şampiyonası finalini 30 küsur sayı farkla aldık zaten. BGL’de önceden alt ve üst yapıda marka kulüplerle rekabet içerisinde olmak heyecan verici. Şu an takımımızda oynayan hiçbir çocuğumuzun önceden BGL tecrübesi yok, birkaç maçımızı da bu tecrübesizlik yüzünden kaybettik zaten. Ayrıca bu bölgede çocuklarımızın ne yazık ki sert maç oynama şansı yok. TAC olarak BGL’de olmak çok heyecan verici hatta bana göre TB2L’de olmaktan daha önemli gibi görünüyor.

TAC markasının yanına NEF markasını eklemek de ayrı bir sorumluluk ve güzellik ekledi. Ama biz hiçbir zaman sadece BGL bize ne katar diye düşünmedik, biz BGL’ye ne katarız ve nasıl katarız düşüncesindeyiz. Mesela şu an evimizde oynadığımız maçlar sanırım BGL’de oynanan maçlar arasında en fazla seyirciye oynanan maçlar. Ayrıca Ankara ve İstanbul deplasmanlarımızda mezunlarımızın maçlara gelerek tezahürat yapması bu lige bir renk katacaktır. Ayrıca bir PR şirketiyle çalışıyoruz, basında ve sosyal medyada yoğun bir şekilde BGL haberleriyle heyecanı yüksek tutup ligin marka değerini arttırmaya çalışıyoruz. Okulumuzun canlı yayın ekibi olan TACLiveTV evimizde oynanan her maçı canlı yayınlamaktadır, önümüzdeki maçlarda TBF ile ortak yayına girilecek.

Ayrıca kulüp olarak bazı turnuvalar düzenlemektesiniz. Bu turnuvalardan biraz bahsedebilir misiniz?

7.8 sınıflara yönelik basketbol ve voleybol bazında 5 yıldır düzenlediğimiz Stickler Cup, genç erkekler düzeyinde bölgesel çapta ekim ayında düzenlediğimiz Ertan Dumanlı Turnuvası’nın da 9.sunu yaptık. Ancak bizim için en önemli olanı mayıs ayı içerisinde yaptığımız Güner Baykal Basketbol Turnuvası’nın bu sene 17.sini yaptık. Güner Baykal turnuvasında 4 günde her takım 5’er maç yapacak şekilde 8 takımlı, her takımın konaklama, yeme içmesini bizim karşıladığımız, her katılımcıya çeşitli hediyeler de dağıttığımız Yıldız B seviyesinde en prestijli turnuva.

“TAC, TARSUS’UN BİR PARÇASI”

Tarsus halkının kulübe bakış açısı nasıl? Kulübün çalışmaları hakkında nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

TAC Tarsus’ta 130 yıllık bir kurum ve Tarsus çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir ilçe. TAC’nin olduğu yer de çok tarihi bir mekan, okul kampüsümüz de bu tarihin bir parçası. TAC Tarsus’un bir parçası, Tarsus’a açık bir kurum, takımlarımızda oynayan ama okulda oynamayan çocuklarımız da var. Mesela bunlardan bir tanesi de sizin bu hafta haftanın oyuncusu seçtiğiniz Mehmet Ali Yılmaz. Mehmet Ali sadece 4 yıllık bir basketbolcu, ortaokulu bitirdiği yaz bizim tesadüfen keşfettiğimiz bir genç. Dört yılda şuan geldiği noktaya baktığımda Mehmet Ali ile gurur duyuyorum. 2.05 boyunda ve bence şuan BGL’deki en iyi uzun oyunculardan birisi.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Şu an altyapıda olduğumuz için özellikle çocuklarımıza ve velilerimize söylemek istediğim bir şey var. 3-4 örnek vereyim; mesela ben başta da dediğim gibi 3 sporu hem okul, hem kulüp hem de il karmalarında aktif olarak yaptım ama üniversite sınavında 1.tercihimi kazandım. İkinci örnek hepinizin tanıdığı Necati Güler ağabey. Kendisinin geçmiş basketbol yaşantısı malum ama TAC gibi bir okulu o kadar aktif sporculuk yaşantısına rağmen dönem 1.si olarak bitirmiş. Üçüncü örnek de şuan BGL takımımızda haftada 5 gün antrenman yapan ve hatta bunun için Adana’ya geliş gidiş yapan ve ayrıca haftasonları da takımla zaman zaman kadroya giren ve deplasmanlara çıkan 10.sınıf öğrencimiz Arda Akova, okulda bu ayın örnek öğrencisi seçildi. 4.örnek yine BGL takımımızda oynayan ve 2003 doğumlu olan yıldız yaş kategorisi oyuncumuz ve hatta takımda önemli dakikalar da alıyor, okula girerken TEOG’dan 2 yanlışla okulu kazandı ve not ortalaması da 90 civarı seyrediyor.

Yani demek istediğim spor hayatı çocuklarımızın akademik yaşantılarına engel değildir. Tam tersi çocuklarımıza hem sporu hem de akademik hayatlarını birlikte götürmeleri gerektiğini öğretmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz yıl ders durumlarında sıkıntısı olduğu için Türkiye Şampiyonası’na götürmediğimiz çocuğumuz belki geçen yıl çok üzüldü ama bu sene not ortalamaları iyi olduğu için BGL takımımızda yer alıyor. Özellikle altyapılarda kulüplerimizin ve velilerimizin ve özellikle de çocuklarımız bunları doğru planlamaları gerekmektedir.

Daha Fazla Haber