Connect with us

Bülent Kalyoncu: İnsanlar Çocuğunu Göndermeye Korkuyor

ÖZEL RÖPORTAJ | İzmir basketbol altyapısının önemli kulüplerinden Şirinyer Doruk Spor Kulübü’nün kurucusu Bülent Kalyoncu sorularımızı yanıtladı.

Spor Bakanlığı tarafından gelen izinle birlikte antrenmanlarına başlayan kulüpler arasında Şirinyer Doruk Spor Kulübü de yer alıyor. Kulübün başkanı Bülent Kalyoncu geri dönüşün ardından ortaya çıkan tabloyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Velilerin çocuklarını göndermeye çekindiğini söyleyen Kalyoncu “Keşke açılmasaydı diyorum. İnsanlar çocuğunu göndermeye korkuyor. Sporcu sayımızın normale oranla büyük ölçüde düştüğünü gördük. İdare etmeye çalışacağız. Yapacak bir şey yok.” dedi.

“DURUM PEK İÇ AÇICI DEĞİL”

İzmir’de diğer kulüplerle yaptığı görüşmelerden bahseden tecrübeli yönetici “Okulların açılmasıyla birlikte daha iyiye gideceğini düşünüyorum. Ama yine de belirsizlikler var. İzmir’de diğer kulüplerle görüştüğümüzde de durum pek iç açıcı değil. Tüm kulüpler tam kapasite ile çalışamıyor. Normalde bizim yarışmacı takım gruplarımız 16-17 sporcu oluyordu, şu anda bu sayı 9-10 arasında değişiyor. Yarışmacı takımlarımıza oyuncu yetiştirdiğimiz spor okullarında durum biraz daha kötü. Örneğin; pandemi öncesi 23 kişi olan bir grubumuzdan şu an sadece 1 oyuncu antrenmanlara geliyor. Olayın boyutunu anlatabildim herhalde.” ifadelerini kullandı.

“ORTALIĞIN YATIŞMASINI BEKLİYORLAR”

İkinci dalga korkusunun etkili olduğunu söyleyen Kalyoncu “Bayram görüşmeleri, tatil vs. derken vaka sayılarının artması insanları korkuttu. “İkinci dalga geliyor” korkusu oluştu. Aslında bu durum hep vardı ama tablolara yansımaya başladı. Herkes genelde “Ortalık biraz yatışsın” mantığıyla hareket ediyor. Geri dönen sporcuların velileri ise “iyi hoş ama ne zamana kadar biz bu çocukları içeride tutabiliriz” düşüncesindeler.” dedi.

Sporcu sayısı azaldığı için sosyal mesafe gibi önlemlerde zorlanmadıklarını belirten Bülent Kalyoncu “Daha önce anlattığım gibi; grupların sayısını azaltalım da idmanlar daha rahat olsun, bireysel idmanlar yapalım, fundamentallerini geliştirelim gibi bir lüksümüz yok. Çünkü zaten sayı az. Bu nedenle bir sıkıntı yaşanmıyor. Bugün (Perşembe) sadece 3 çocuk geldi ve içeride şu anda bir çocuk ve bir antrenör var.” ifadelerini kullandı

Yeni sezonda lige katılımlar konusuna da değinen Kalyoncu “Altyapılarda takım sayılarında doğal olarak azalma olacaktır. Biz şu anda yarışmacı takımlarımızı lige devam ettirmek düşüncesindeyiz. Örneğin; 12 takımla lige giriyorsunuzdur ama bunların 3-4 tanesi potansiyeli daha yüksek takımlardır. Bu takımlara 3 idman yerine 4 ya da 5 idman yaptırmayı planlıyoruz. Üç idman ile maça çıkmak başka, beş idman ile maça çıkmak başka. En azından hedefi olan takımları geliştirmeye devam etmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Haber