Connect with us

Erdem Sümer: Basketbol Okulları Türk Basketbolunun Oyuncu Lokomotifidir

ÖZEL RÖPORTAJ | İstanbul basketbol altyapısının öne çıkan ekiplerinden Pertevniyal Spor Kulübü’nün başarılı antrenörü Erdem Sümer ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Erdem Sümer, kulüpteki hedeflerinden basketbol okullarının önemine, üst seviyeye çıkan genç oyunculardan değişen kurallara birçok önemli konuda açıklamalarda bulundu.

– Öncelikle sizi tanımayanlar için bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba ben Erdem Sümer. Basketbol antrenörlüğüne Trakya Üniversitesi’nde okurken Edirne’de Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi okul takımı asistan koçluğu ile başladım. İstanbul’da 2014 yılından bu yana Pertevniyal Spor Kulübü’nde minik takımdan A takım seviyesine kadar kız ve erkek bütün yaş gruplarında çalıştım. Şu anda aktif olarak kulübümüzde spor okulları ve U18 Seri A grubunda bulunan takımımızın koçluk görevini üstlenmiş bulunmaktayım.

“ŞAMPİYONA HEDEFİNİ ZORLAMAK İSTİYORUZ”

– 2019 – 2020 sezonunun büyük bir bölümü geride kaldı. Çalışmalarınız ne durumda? Sezonun geri kalan bölümüyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Bir önceki sezonda U18 takımımız ile Seri B liginde ikincilik elde edip, Seri A ligine çıkmaya hak kazanmıştık. Bu sezon ilk önceliğimiz bu takımı oluşturmak oldu. Haziran ayından itibaren try outlar, antrenmanlar ve spor okulları organizasyonları ile yoğun bir donem geçirdik. Bu sezon sportif anlamda hedeflerimiz; Seri A liginde aldığımız galibiyetler ile takımımızı ligde tutmak, oyuncularımızın basketbolunu geliştirmek ve spor okulumuzda potansiyeli olan alt yaş gruplarındaki oyuncularımızı uzun vadeli düşünerek buraya hazırlamaya çalışmaktı.

Sezonun yarısını bitirdik, 13 maçlık periyot geride kaldı. 6 galibiyet ile hemen hemen bunu garantiledik gibi duruyor. Kalan 9 maçta da alabildiğimiz kadar galibiyet alıp son ana kadar şampiyona hedefini de zorlamak istiyoruz. Spor okullarımızda daha geniş oyuncu kitlelerine ulaşıp gelişimlerine katkı vermeye devam etmek istiyoruz.

– Kulüp olarak uzun vadede ne gibi hedefleriniz bulunuyor?

Bu soruya cevap vermem uzunca vaktinizi alabilir. Bununla ilgili belki başka bir zaman konuşabiliriz. Tabii ki şunu belirtmek isterim, uzun vadede planlar için ciddi ekonomik destek almanız lazım. Organizasyonun devamlılığı için. Sadece şunu söylemek istiyorum, U18 sonrası potansiyeli olan oyuncularımızı elimizde tutmak ve daha fazla çalışarak onları geliştirip Türk basketboluna kazandırmak istiyoruz. Bunun için de U21 ligi kurulmasını umut ediyorum.

“BASKETBOL OKULLARI TÜRK BASKETBOLUNUN LOKOMOTİFİDİR”

– Türkiye’de özellikle son yıllarda basketbol okulları hem olumlu hem de olumsuz anlamda önemli bir konuma geldi. Siz basketbol okullarının durumu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Basketbol okulları kesinlikle Türk basketbolunun oyuncu lokomotifidir. Buralardan çıkan yüzlerce sporcu şu an üst seviyelerde basketbol oynamakta ve altyapıda önemli takımlarımızın hedef takımlarında yer almaktadır. Bizimde spor okullarımızdan birçok sporcumuz şu an Anadolu Efes, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve diğer önemli takımlarımızda forma giymektedir. Burada önemli olan basketbol okulunda sadece para odaklı olmamak lazım, geleceğe yatırım yapmak lazım.

Bazı sevimsiz durumlar görüyoruz ama bunun yüzünden her basketbol okulu para tuzağı demek de yanlış. İşini yapan basketbol okulları ve buralarda gerçekten doğru ve istekli çalışan koçlarımız bulunmakta. Onları maddi manevi takdir edebileceğimiz bir platform olursa ben daha çok oyuncu üreteceklerine inanıyorum. Heyecanımız kaybolursa her şeyimizi kaybederiz.

– Yabancı oyuncu ve yabancı antrenörler konusu son dönemde çok tartışıldı ve düzenlemeler yapıldı. Bu noktada özellikle genç Türk oyuncuların ve genç Türk antrenörlerin kendilerine yeterli yatırım yaptıklarını düşünüyor musunuz?

Bir genç antrenör olarak ben de kendime zaman zaman öz eleştiri yapıyorum. Yapmam gereken işlerde bazen geç hareket ettiğimi düşünüyorum. Maalesef millet olarak çoğu işimizi son dakikaya bırakıyoruz. Aslında çok marifetli ve zeki bir milletiz ama bunları başka işlerde kullanıyoruz. 28 yaşındayım, bu ise başladığımdan bu yana para hep ikinci planda oldu. Ama etrafıma baktığımda benim yaşıtım veya daha genç arkadaşlar bu işten hemen para kazanmak ve iyi takımlar çalıştırmak istiyor. O yüzden üretim, gelişim ikinci planda kalıyor.

Aynı şey genç oyuncular için de geçerli. Günü düşünüyoruz, geleceği düşünmüyoruz. Bunda belki içinde bulunduğumuz ortamın olumsuz yönlerinin de etkisi olabilir. Bu olumsuz hava dağıldığında, güven ortamı oluştuğunda ve oyunculara ve koçlara doğru ve sistemli eğitim verildiğinde başarılı olacağımıza inanıyorum. Yabancı antrenör ve oyuncu konusunda ise gerçekten bize gelişim yönünde katkı verebilecek her oyuncu ve koç aşırıya kaçılmadığı sürece burada var olabilir. Aynı şekilde bizim oyuncu ve koçlarımız da ilerleyen zamanlarda yurt dışına çıkarak aynı katkıyı başka ülkelerin basketboluna verebilir. Basketbol evrenseldir.

– Genel olarak oyuncular altyapıdan üst seviye basketbola geçerken sorun yaşıyorlar. Siz bu durumu neye bağlıyorsunuz? Oyunculara kendilerini üst seviyeye hazırlamaları için neler tavsiye edersiniz?

Basketbol antrenörlerinin genel olarak kullandıkları bir cümle vardır. “Çalıştığınız ve konsantre olduğunuz zaman basketbol kolay bir oyundur.” Oyuncular kendilerini çok yukarıda veya daha aşağı seviyede olduğunu hissettiğinde büyük problemler yaşıyor. Mental olarak kendilerini hazırlamaları gerekmektedir. Her zaman bir önceki günden daha iyi olmak için çalışmaları lazım. Hiçbir zaman tatmin olmamalılar.

Teknik olarak özellikle birebir adam eksiltme ve savunma konusunda oyuncularımızın daha fazla çalışması gerekiyor diye düşünüyorum. Tabii ki sadece çalışmak yetmiyor, hayatlarını da oynadıkları altyapı takımlarından başlayarak profesyonel bir sporcu gibi düzenlemeleri gerekiyor. Uyku düzeni, beslenme alışkanlığı ve dinlenme konularına dikkat etmeleri gerekiyor. Burada tabii yine önemli detay aileler ve koçların da çocuklar için doğru programlama yapması lazım. Tüm yükü çocukların omuzuna bırakmamak lazım. Onlar da bu yaşlarda zor dönemlerden geçiyor. Bu iş beraber ve sistemli hareket edilirse olur.

“HER SEZON FARKLI KURALLAR İLE KARŞILAŞIYORUZ”

– Son yıllarda küçük yaş gruplarındaki alan savunması, üç sayı kuralı gibi durumlarla ilgili tartışmalar yaşandı. Sizin genel olarak statülerle ilgili düşünceleriniz nedir?

Her sezon başı farklı kurallar ile karşılaşıyoruz. İyi niyetli çalışmalar yapılıyor fakat sahada uygulayan koçlar ve daha önce bahsettiğimiz spor okulları organizasyonlarında daha fazla para kazanma isteği olanlar bu kuralları bir şekilde ezip geçiyor. Neticede yine aynı konuya geliyoruz. Zihniyet ve hedefler olumlu yönde gelişmeli. Siz değişirseniz etrafınızın da değiştiğini göreceksiniz.

U14’de 3 sayı yasaklandı, zone geldi, 3 sayı geri geldi, zone mentalite değişmedi. Zone yasaklandı, gömülü man to man savunmalar başladı. Ben ne olursa olsun U14’e kadar oyuncuların fundamental ve man to man hücum ve savunma konusunda gelişmesi taraftarıyım ve buna göre de takımımı oynatıp geliştirmek için uğraşırım. Başkalarının ne yaptığı ile çok ilgilenmiyorum. Herkes kendi çöplüğünü temizlerse pislik kalmaz.

“BİRBİRİMİZİ DİNLEDİĞİMİZ SÜRECE HER ŞEY DÜZELİR”

– Günümüzde aileler daha duyarlı hale gelmiş olsa da hala daha ebeveynlerin kafalarında “Çocuğum basketbol oynarsa eğitimine olumsuz etki eder mi?” sorusu var. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Velilere de hak verdiğim oluyor. Çocukları için en iyisini düşünüyorlar. Haftada 3-4 idmanla basketbolcu olunmaz. Ama basketbol sayesinde zeka gelişimi, çalışma düzeni, disiplin ve birçok ahlaki değer kazanabilirler. Bu da çocukların her alanda gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır. Bunlar konuşarak, sağduyulu davranarak çözülecek işler. Veli, oyuncu ve koç ilişkisi önemli bu konuda. Birbirimizi dinlediğimiz sürece her şey düzelir.

– Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Naçizane düşüncelerimi aktarmaya çalıştım. Bu güzel röportajı benimle yapan Altyapıbasket.com ailesine teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm kulüplerimizin sezonun geri kalan bölümünü sakatlıksız, mutlu ve huzurlu geçirmesini diliyorum. Basketbolla kalın.

Daha Fazla Haber