Sosyal Medya:

Haberler

İstanbul’un “Parlayan Yıldızlar”ı 15 Ligde Mücadele Ediyor

Parlayan Yıldızlar Spor Kulübü’nün kurucusu ve kulüp başkanı Ziya Yağız Can, Gazete Kadıköy’e verdiği röportajda kulübü ve amatör basketbol kulüpleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Gazete Kadıköy’ün internet sitesinde de yayınlanan röportaj şöyle:

Kendinizden ve kulüpten bahseder misiniz?

Benim ismim Ziya Yağız Can. Parlayan Yıldızlar Spor Kulübünün yönetim kurulu başkanıyım. Kulübümüzü 27 Nisan 2015 tarihinde kurduk. Merkez ofisimiz Kadıköy’de. Çalışmalarımızı ise Çiftehavuzlar’da bulunan İstek Semiha Şakir Okulları’nın kampüsünde gerçekleştiriyoruz.

Hangi alanlarda çalışmalarınız var?

Basketbol branşında hem spor okullarımız hem de lisanslı takımlarımız olduğu gibi jimnastik ve futbol branşlarında da spor okulu bazında çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Spor okullarında nasıl bir anlayışla hareket ediyorsunuz?

Kurulduğumuz günden beri temel prensibimiz çocuklarımıza doğru eğitmenler eşliğinde doğru eğitimi vermek oldu. Sloganımız ise “çocuklar mutlu biz mutlu”. Bundan da anlaşılacağı gibi bizim için en önemli şeylerden biri mutlu çocuklar yetiştirebilmek.

Bunun içinde tüm sezon boyunca hem sporcularımızla hem velilerimizle idman ve maçların haricinde çok çeşitli ve keyifli organizasyonlarda yapıyoruz. All-Star maçları, 5 hafta süren Veliler ligi organizasyonu, bahara merhaba gecemiz aklıma ilk gelen organizasyonlarımız.

“TAKIMLARIMIZ 9 AYRI YAŞ KATEGORİSİNDE TOPLAM 15 LİGDE MÜCADELE EDİYOR”

Bu sezon hangi liglerde mücadele ediyorsunuz?

Bu sene basketbol branşında altyapılarda 9 ayrı yaş kategorisinde takımımız var ve resmi TBF ligleri, özel Feryapı Asyalig ve Marmara Basketbol Ligi olmak üzere toplam 15 tane ligde oynuyoruz. Dolayısıyla oldukça yoğun bir sezon geçiriyoruz. En küçük takımımız U9, 2010 doğumlulardan oluşurken, en büyük takımımızda U17 2002 doğumlulardan oluşuyor.

Nasıl bir sezon geçiyor sizler için?

Takımlarımızın hepsi çok başarılı bir şekilde yollarına devam ediyorlar ve bizi gururlandırıyorlar.

Amatör basketbolda da amatör futbolda olduğu gibi yüksek transfer ücretleri söz konusu mu?

Lisanslı sporcularımızın büyük çoğunluğu spor okullarımızda kendimizin yetiştirip takımlarımıza aldığımız sporcular. Bu da spor okullarımızdaki çalışmalarımızın meyvelerini aldığımız anlamına geliyor ve bizi çok mutlu ediyor. Yani kendi sporcumuzu kendimiz yetiştiriyoruz.

Son zamanlarda aileler çocuklarını basketbola yönlendirmeye başladı. Değişen bu eğilimle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ülkemizde basketbol son zamanlarda futboldan daha popüler olmaya başladı. Bunda bence en başta takımlarımızın Avrupa kupalarında aldığı başarıların, altyapı seçeneklerinin futboldan daha fazla olmasının, salon sporu olması dolayısıyla her mevsim rahat rahat yapılabilmesinin ve kaliteli bir spor olmasının etkileri büyük.

Geçtiğimiz senelerde altyapı liglerinde kurallarda birtakım değişiklikler yapıldı. Üçlüklerin sayılmaması, pas yasakları gibi… Bu konu camiada uzun süre tartışıldı. Sizin fikriniz nedir?

Bizce tamamen gereksiz kurallardı. TBF ligi oynuyordu takımlarımız her şey yasak; üç gün sonra özel ligde maç oynuyorlardı her şey serbest… Dolayısıyla tamamen şaşırıp ne yapacaklarını bilemiyorlardı. Bu sene ise bence yönetenler doğru bir karar vererek tüm kısıtlamaları kaldırdılar ve normal kurallarla basketbol öğretebiliyor ve oynatabiliyoruz.

Kaynak: Gazetekadikoy.com.tr

Altyapibasket.com Üyeleri

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Haberler