Connect with us

Aysel Damar: “Sporcu Olmak Akademik Başarıyı Olumlu Etkiliyor”

Aysel Damar

Olimpik Basket Spor Kulübü Sportif Direktörü Aysel Damar, altyapibasket.com’a verdiği röportajda basketbol altyapı faaliyetleri hakkında bilgiler verirken, basketbolun çocuklara ve gençlere faydaları, Türk basketbolu için altyapı ve spor okullarının önemi gibi dikkat çekici konular hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

-Öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

1986 Adana doğumluyum. Botaş Spor alt yapısında yetiştim ve alt yapılarda çeşitli Türkiye Şampiyonluklarım ve derecelerim var. Çukurova Üniversitesi Besyo Öğretmenlik bölümünden mezun olduktan sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Master yaptım. 2014 -2017 yılları arasında alt yapı kadın basketbol milli takımlarında menajerlik görevlerinde bulundum. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Basketbol Teknik Komite ve İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Yönetim Kurulu Üyeliği’ni yürütmekteyim. Litvanya’da Sarunas Sakalauskas ile beraber alt yapılar üzerine bir projeyi beraber yürütme şansımız oldu. Şu anda Kadir Has Üniversitesi’nde Spor Koordinatörü olarak görev yapmakla beraber Olimpik Basket Spor Kulübünü ’nünde Sportif Direktörlüğü’nü yürütmekteyim.

-Kulübünüzde hangi yaş grubundaki çocuklar veya gençler basketbol eğitimi alabiliyor?

Kulübümüz 5 yaşından 18 yaşına kadar alt yapılarda kız ve erkek sporculara eğitim vermektedir.


HABER: Olimpik Basket Spor Kulübü 15-16 Eylül’de Seçme Düzenliyor


-Spor okulları yılın 12 ayında faal olabiliyor. Sizin kulüp olarak yaz ve kış dönemlerinde hangi faaliyetleriniz oluyor?

Athletic Performance Merkezi yılın sadece bayram günlerinde kapalı açıkçası… 🙂 Kalan tüm zamanlarda sabah 08.00’de salon açılır ve gece 23.00’e kadar salondan top sesleri gelmeye devam eder. Yaz ve Kış Basketbol Okullarımızın yanında, yurt içi ve yurt dışı kamplarımız, alt yapı sporcularına yönelik performans kampları, özel antrenmanlar, sportif beceri ve koordinasyon dersleri, özel eğitimler vermekteyiz. Bunun dışında tesisimizde Yaz ve Kış aylarında Muratcan Üner himayesinde üst düzey, profesyonel, milli takımlarda görev alan farklı branşlarda sporculara eğitimler verilmekte.

-Aileler açısından bakıldığında bir anlamda çocuklarını size emanet etmiş oluyorlar. Çocuklar, antrenörler ve aile üçgeni arasındaki iletişimin önemi de hayli büyük. Bu noktada kulüp olarak ailelerle iletişimi nasıl sağlıyorsunuz?

Bu üçgen bizlerin en hassas noktası açıkçası. Çünkü aileler çocuklarını bizlere teslim ediyorlar. Bizler belli dönemlerde ailelerle bir araya geliyor ve toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantılarda çocukların bireysel, kişisel, mental gelişimleri, beslenme, uyku düzenleri ve birçok konu hakkında birlikte hareket ediyoruz. Çok şanslıyız çok kaliteli bir veli grubu ile çalışıyoruz. Onlar bizim yaptığımız işlere çok güveniyorlar. Sanırım burada en hassas nokta bu güveni yakalayabilmekte, sanırım bizde bunu başarmak için ne gerekiyorsa çaba gösteriyoruz.

Sayfalar: 1 2

Daha Fazla Haber