Connect with us

Furkan Döngel: Çok İyi ve Çalışkan Bir Jenerasyona Sahibim

ÖZEL RÖPORTAJ | Türk basketbolunun önde gelen organizasyonlarından biri olan İTÜ Spor Kulübü’nün 2005 jenerasyonu önümüzdeki sezon da Furkan Döngel yönetiminde mücadele edecek.

Başarılı bir sezon geçiren İTÜ Spor Kulübü’nün 2005 jenerasyonunda 2019 – 2020 sezonu için çalışmalar devam ederken, Furkan Döngel ile yeni sezondan altyapıya, üst yaş kategorilerinden velilere uzanan keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

– Öncelikle sizi tanımayanlar için bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?

Öncelikle bu fırsatı bana verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ben Furkan Döngel, 1997 İstanbul doğumluyum. Aslen Erzurumluyum. İstanbul Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu mezunuyum. Antrenörlük kariyerime 5 sene önce İ.T.Ü. Spor Kulübü’nde başladım ve halen devam etmekteyim. Aynı zamanda da Doğa Koleji Okul Takımları’nda çalışmaktayım.

– İTÜ Spor Kulübü 2005 jenerasyonu ile uzun süredir çalışıyorsunuz. 2019 – 2020 sezonunda hedeflerini nelerdir?

2005 jenerasyonunu kuralı 1 sene oldu. İlk senemiz benim ve takımım açısından başarılı geçti. Son 16 takım arasına kalmayı başardık. Yeni kurulmamıza rağmen elimizden geleni yaptığımızı düşünüyorum. 2019-2020 sezonu ile alakalı olarak, bu sene kadromuza yeni takviyeler yaptık ve takımımızın kalitesini ve seviyesini yukarı çıkardık. Mevcut olarak bizimle yola devam eden sporcularımızın bir sene içerisindeki gelişimleri bizleri çok mutlu etti. Bu sene iyi bir jenerasyon ile yola devam etmekteyiz. Ligde adından söz ettiren bir takım olmak en büyük hedefimiz ve ileriki yıllar için hedefimiz Türkiye Şampiyonası’nda mücadele edebilmek ve derece yapmaktır. Bunu yapacağımıza inanıyorum.

“BİREYSEL ÇALIŞMAYA ÖNEM VERİLMELİ”

– Oyuncuların üst seviyeye geçiş sırasında ekstra çalışmalar yapmaları gerekiyor. Bireysel antrenmanların sporcuların gelişimindeki yeri nedir?

Bireysel çalışmalar özellikle oyuncuların eksik yönlerine göre yapılır. Oyuncuların gelişimini çok etkiler ve seviyesini yukarı çeker. Doğru ve eksik yönlerine göre yapılan çalışmalarda verim alınır ve oyuncu eksiklerini kapatır. Bu benim şahsi düşüncem. Bence imkanı olan bireysel çalışmaya önem vermeli.

– Altyapılarda çalışan bir antrenör olarak hem oyuncuların hem de antrenörlerin kendilerine uzun vadeli olarak gerekli yatırımları yaptığını düşünüyor musunuz?

Bu soruyu kısaca cevaplamak istiyorum çünkü bunun cevabı çok basit. Antrenörler de oyuncular gibi kendilerine yeni şeyler katmalıdır. Kalıplaşmış şeylerden uzak durulmalıdır ve kendilerini geliştirmek için araştırma yapmalıdır. Sporcularımız da kendilerini geliştirmelidir. Bilmişlikten uzak durmaları gerekmektedir. Her oyuncudan ve her antrenörden yeni şeyler öğrenmek onları iyi seviyeye getirecektir.

– Genel olarak oyuncular altyapıdan üst seviye basketbola geçerken sorun yaşıyorlar. Siz bu durumu neye bağlıyorsunuz? Oyunculara kendilerini üst seviyeye hazırlamaları için neler tavsiye edersiniz?

Bununla ilgili bir çok etken söylenebilir. En önemli etken mental yönden hazır olunmaması. Kendilerine güvenmemeleri ve kendi hayatları ile alakalı karar alma mekanizmasının gelişmiş olmaması. Aile baskısı ve dış faktörlerden dolayı çıkışların ve seviye atlamanın zorlaştığı görülmektedir. Oyunculara tavsiyem kendilerine güvenmekten vazgeçmesinler. Dış faktörlere takılmadan karşılarına çıkan şansları değerlendirsinler. Bir birey olduklarını ve kendi kararlarını verebilecek güçte olduklarını farketmeliler.

– Altyapı statüleri hakkında düşünceleriniz neler? Eksik gördüğünüz noktalar ya da şöyle olsa daha iyi olurdu dediğiniz yerler var mı?

Yaş gruplarının tek jenerasyon olarak değerlendirilmesi, yaşanılacak olan öz güven kaybının önüne geçecektir. Ayrıca kaybolan senelerin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

“DÜZENLİ VE PROGRAMLI OLMAYA ALIŞSINLAR”

– Çok küçük yaşta sporcularla çalışıyorsunuz. Oyuncularınıza yaklaşımız nasıl oluyor? Hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendilerini geliştirmeleri konusunda ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Oyuncularımla aramı her zaman iyi tutarım. Onlara olan davranışlarımda kırıcı olmak asla istemem ama bazı durumlarda istemeden de olsa kırıcı olabiliyorum. Benim şöyle bir artım var, bana güvenen ve bana çok değer veren bir takıma sahibim. Aksi bir durumda bile hiçbir şey olmamış gibi kaldığımız yerden devam edebiliyoruz ve işte bu yüzden başarılıyız. Oyunculara söyleyebileceğim ve tavsiye edeceğim tek şey her zaman düzenli ve programlı olmaya alışsınlar. Düzenli ve programlı olunursa kişisel gelişim zaten iyi seviyeye gelir.

– Veliler altyapılarda önemli bir faktör haline geldi. Sizin bu konudaki gözlemleriniz nedir? Veli davranışlarıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Çok bilinçli bir veli topluluğu ile karşı karşıyayız. Velilerimiz tabii ki bizim için yani herkes için çok önemli bir yere sahip. Velilerimizden tek ricamız çocuklara basketbol ile alakalı baskı yapılmaması. Antrenör ile oyuncu arasına girilmemesi ve kendi aralarında rekabete kapılıp birbirlerine tepki göstermemeleri gerekmektedir.

– Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Son olarak, çok iyi ve çalışkan bir jenerasyona sahibim. Hedeflediğimiz yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Gelecek yıllarda çok iyi yerlerde olacağımızdan eminim. Gün geçtikçe gelişen ve çalışmaktan vazgeçmeyen bir takımız. Her zaman söylediğim gibi ZAFER İNANANLARINDIR!

Daha Fazla Haber