Connect with us

Tuna Aydoğan: Başarı Sadece Kupa Kazanmak Değildir

ÖZEL RÖPORTAJ | İstanbul basketbol altyapısının başarılı kulüplerinden Boğaziçi Kartalları Spor Kulübü’nün başkanı Tuna Aydoğan ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Tuna Aydoğan, Boğaziçi Kartalları’nın yeni sezon çalışmalarından Türkiye basketbol altyapısındaki gelişmelere birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

-Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Boğaziçi Kartalları Spor Kulübü Başkanı Tuna Aydoğan 1978 yılında Samsun’da doğmuştur. Samsun’da başlayan sporculuk yaşantım futbol branşı ile Yol Spor Kulübü’nde oldu. Sonrasında ilkokulda beden eğitimi öğretmenimizin hentbol takımı kurması ile hentbol oynamaya başladım. Sporu çok sevmem ile birlikte daha sonrasında bireysel sporlarla tanıştım. Boks ve kick-boks branşlarıyla uğraştıktan sonra kick-boks branşında devam etme kararı aldım. Samsungücü Spor Kulübü adına 1996 yılında Elazığ’da, Samsun’u Türkiye ikincisi olarak temsil ettik. Sonrasında kick-boks antrenörü olarak sporculuk yaşantım devam etti.

Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulu Spor Yöneticiliği Bölümü’nü okumak üzere 2002 yılında İstanbul’a geldim. Üniversite yıllarında eğitim aldığım tenis branşında antrenörlük yapmaya devam ettim. Mezun olduktan sonra spor kulüplerinde koordinatör olarak idarecilik yapmaya başladım. 2015 yılında Boğaziçi Kartalları Spor Kulübü’nü kurmaya karar verdik. Voleybol ve basketbol branşında faaliyet göstermeye devam ediyoruz.

-Boğaziçi Kartalları olarak kurulduğunuz günden bu yana geçen süreçle ilgili neler söylemek istersiniz? Geldiğiniz noktadan memnun musunuz?

Boğaziçi Kartalları Spor Kulübü olarak kurulduğumuz yıldan bu zamana çok farklı bir noktaya geldiğimizi söylemek isterim. Kulüp yönetimi olarak güzel çalışmalar yapıyoruz. Her geçen gün değişen bir çalışma ortamı olduğunu ve kulüplerin bu kadar fazla olduğu bir ortamda kendimizi daha da geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Farklı çalışmalarımız olacak tabii ki gelmiş olduğumuz nokta insanların bizleri değerlendirmesi ile doğru olacaktır.

“BAŞARI SADECE KUPA KAZANMAK DEĞİLDİR”

– 2019 – 2020 sezonu kısa bir süre önce başladı. Çalışmalarınız ne durumda? Bu sezon için ne gibi hedefler belirlediniz?

2019-2020 sezonu çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Basketbol branşında farklı kategorilerde takımlarımız ile liglerde mücadele ediyoruz. Voleybol branşında da aynı şekilde farklı yaş kategorilerinde liglerde oynayan takımlarımız müsabakalara çıkmaya devam ediyorlar. Amacımız sporcularımızın iyi bir şekilde eğitim almaları ve onları topluma faydalı bireyler olarak ahlaklı bir şekilde yetiştirmeye devam etmektir. Başarı sadece kupa kazanmak değildir. Sporcularımıza etik değerler kazandırmak onları ahlaklı insanlar olarak yetiştirmektir.

-Boğaziçi Kartalları olarak şu an hangi yaş gruplarında ve branşlarda mücadele ediyorsunuz? Ayrıca kulüpte görev alan ekibi tanıtabilir misiniz?

Basketbol branşında U16 Takımımız 2004 doğumlu sporculardan oluşuyor.
Basketbol branşında U13 Takımımız 2007 doğumlu sporculardan oluşuyor.
Basketbol branşında U11 Takımımız 2009 doğumlu sporculardan oluşuyor.
Basketbol branşında U9 Takımımız 2011 doğumlu sporculardan oluşuyor.

Voleybol branşında Yıldız Kız Takımımız 2003-2004 doğumlu sporculardan oluşuyor.
Voleybol branşında Küçük Kız Takımımız 2005-2006 doğumlu sporculardan oluşuyor.
Voleybol branşında Midi Kız Takımımız 2007 doğumlu sporculardan oluşuyor.
Voleybol branşında Minik yarışma 2008-2009 doğumlu sporculardan oluşuyor.
Voleybol branşında Minik şenlik 2009-2010-2011 doğumlu sporculardan oluşuyor.

Kadromuzdaki antrenörlerimiz Beden Eğitimi Ve Spor Yüksek Okulundan mezun olmuş 1-2 ve 3. Kademe antrenörlük belgesi olan uzman eğitmenler.

bogazicikartallari_logo.png
Kartal Anadolu Lisesi Spor Salonu
Boğaziçi Kartalları Spor Kulübü 2015 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Boğaziçi Kartalları Spor Ku...

-Boğaziçi Kartalları olarak sizi tercih eden sporculara ve ailelere ne gibi imkanlar sağlayabiliyorsunuz?

Bizlere gelen aileler ilk olarak çocuğum bir spor branşında eğitim alsın diye gelenler. Yaşlara göre ve seviyelere göre antrenörlerimiz çocukları gruplara ayırıyorlar. İlerleyen dönemlerde takımlarda lisanslı sporcu olarak oynamaya devam ediyorlar.

-Basketbol Okulları sizce altyapılar için ne kadar önemli? Sizin kulüp olarak yaptığınız basketbol okulu çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

Basketbol okulları altyapılara sporcuların kazandırılması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Boğaziçi Kartalları Spor Kulübü olarak 2013-2014 doğumlu çocuklar ile spor okullarına başlangıç yapıyoruz. Bu yaş grupları oyunlar ve koordinasyon beceri çalışmaları ile başlıyorlar. Bu yaşlarda eğitim almaları ilerleyen dönemlerde altyapı gruplarına yetenekli sporcuların kazandırılmasını sağlıyor.

– Her anlamda Türkiye’nin en büyük şehrinde faaliyet gösteren bir spor kulübü olarak ne gibi artı ve eksiler var?

Bu konuda çocukların sağlıklı bireyler olarak yetiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. İstanbul olarak değerlendirmek gerekirse artısı her yerde spor yapabilecekleri kulüpler ve belediyelerin tesisleri mevcut. Eksi yanı olarak eğitim sistemimizin olumsuzlukları çocukların spor yapmasına belirli bir yaşta engel olmaya başlıyor. Tüm anne babalar bu konuda zorluk yaşamakta.

“SPOR ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNİ OLUMLU ETKİLİYOR”

-Günümüzde aileler daha duyarlı hale gelmiş olsa da hala daha ebeveynlerin kafalarında “Çocuğum basketbol oynarsa eğitimine olumsuz etki eder mi?” sorusu var. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Çocukların spor yapmaları eğitimlerine olumlu yönde etkilediğini söylemek isterim. Bizler bunları anne ve babalara anlatıyoruz. Eğitimlerine olumlu yönde etkilediğini, üniversitelerde spor sayesinde burs kazandıklarını ve spor ile birlikte her türlü kötü alışkanlıklardan uzak kaldıklarını anlatıyoruz.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz spor kulüpleri olarak gelecek nesillerin sağlıklı bir şekilde ahlaklı büyümeleri için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Aileler çocuklarını hangi spor dalı olursa olsun bir branşa yönlendirirseler gelişimleri o kadar iyi olacaktır. Kendilerini ifade etmeleri kendilerine olan güvenleri artacaktır. Sizlere de bu konuda bizim gibi kulüplere kendilerini anlatmaları konusunda destek olduğunuz için teşekkür ederim.

Boğaziçi Kartalları hakkında daha fazla bilgi almak ve kulüp yetkilileri ile iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz…

[ninja_form id=68]

Daha Fazla Haber