Connect with us

Erdem Tunçluer: Basketbol Okulları için Bazı Durumlar Değişmeli

Erdem Tunçluer

ÖZEL RÖPORTAJ | İstanbul Üsküdar’da faaliyet gösteren Beşas Spor Kulübü’nün kurucusu Erdem Tunçluer, altyapibasket.com’a açıklamalarda bulundu.

Bir yandan yaz döneminde 2019-20 sezonuna yönelik çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren, bir yandan da sporcu seçmeleri düzenleyerek liglerde mücadele edecek takımlarını takviye etmek isteyen Beşas Spor Kulübü’nün bu yoğun çalışma temposu arasında, kulübün kurucusu Erdem Tunçluer’e altyapibasket.com olarak sorularımızı yönelttik.


HABER: Beşas Spor Kulübü 16 ve 19 Ağustos’ta Seçme Düzenleyecek


Öncelikle sizi yakından tanıyabilir miyiz? Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Tabii ki ben Erdem Tunçluer. 1993 yılında (o zamanki adıyla Efes Pilsen) Anadolu Efes’te basketbol hayatıma başladım. 1994-2004 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü’nde basketbol hayatıma devam ettim. 2004 – 2008 yılları arasında ise 1. Lig , 2. Lig ve Bölgesel Lig takımlarında forma giydikten sonra 2008 yılında aktif basketbol kariyerimi noktaladım. Bu yıldan itibaren de antrenörlük hayatım başlamış oldu. Gerektiğinde altyapı gerektiğinde de A takım seviyelerinde antrenörlük yaptım.

Kısaca kulübünüzün kuruluş hikayesini öğrenebilir miyiz? Hangi uzun vadeli hedeflerle yola çıktınız?

2017 sezonu itibariyle Üsküdar’da çalışmalara başladık. Lokasyon olarak Üsküdar bölgesinde uzun yıllardır çalışan ve işini önemseyerek yapan kulüpler arasında işimizi daha da dikkatli yapmak durumundaydık. Zaman geçtikçe asıl amacın maddiyattan çok çocuklara saha içi ve saha dışı eğitimi vermenin ve onların gelişimini izlemenin mutluluğunu yaşamak olduğunun ekipçe farkına vardık.

Tabi çocuklar da bunun farkına vardı ki sayımız her geçen gün artmaya devam etti. Beşas Akademi ekibini kurduk ve sporcularımızın saha içinde eksik yönlerini geliştirmek, saha dışında da onlara gelecekte kendilerini nelerin beklediğini göstermek için çalışıyoruz. Bu anlamda sürekli olarak sporcularımızla toplantılar yapmaya devam ediyoruz.

Yeni sezon planlamalarımızda Anadolu ve Avrupa yakalarında Beşas Akademi ekibi ile yeni lokasyonlara yelken açmak istiyoruz. Bu zorlu yolda 2019 yılı için hedeflerimize ulaşabilirsek, bir sonraki sezon da bizler için çok önemli olan ve 2020’de tamamlanması beklenen spor kompleksiyle anlaşma sağlamayı istiyoruz. Yeni hedeflerle çıktığımız bu yolda bizlerle olmak isteyen, hayaller ile değil gerçeklerle mücadele edecek tüm sporcuları da kulübümüze bekliyoruz.


besas-spor-kulubu.png
Sultantepe Mahallesi, Selmani Pak Caddesi no 65, 34674 Üsküdar, Türkiye
2017 sezonu itibariyle Üsküdar’da çalışmalarına başlayan Beşas Spor Kulübü, İstanbul Anadol...

Kulübünüzde hangi yaş grubundaki çocuklar veya gençler basketbol eğitimi alabiliyor?

Kulübümüzde yetenek durumuna göre 7 yaş ile 17 yaş arası sporcularımız gerek saha içi gerekse de saha dışı eğitimlerini almaya devam ediyorlar.

Spor okulları yılın 12 ayında faal olabiliyor. Sizin kulüp olarak yaz ve kış dönemlerinde hangi faaliyetleriniz oluyor?

Kulübümüzdeki faaliyetlerimizin başında “Sporcu Beslenmesi ve Sporcu Sağlığı” eğitimleri geliyor ve bu eğitimler yaz ve kış aylarında aralıksız devam ediyor. Yaz aylarında bire bir eğitimlerle birlikte haftada 5 gün olacak şekilde özel antrenmanlarımızı gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yaz kamplarımız da önemli faaliyetlerimiz arasında yer alıyor. Sporcularımız adına yaz kampı organizasyonlarımız gerçekten çok verimli geçiyor.

Günümüzde spor okulları artık sadece bir spor dalıyla ilgili eğitim veren kurumlar olmaktan çıkıyor. Özellikle çocukların yoğun eğitim hayatıyla koordinasyonu sağlayarak onların daha başarılı olmalarına da katkı sağlayabiliyor. Bu açıdan baktığınızda siz bu koordinasyonu nasıl sağlıyorsunuz? Basketbol eğitiminin yanında onlara faydalı alışkanlıklar kazandıracak uygulamalarınız da var mı?

Sporcularımızla sürekli iletişim halindeyiz. Benim için önemli olan saha içinden çok saha dışıdır. Çünkü biraz önce de söylediğim gibi, çocuklarımızın özel hayatları, ailevi yaşantıları ve eğitim süreçleri çok yoğun geçiyor. Bu nedenle ne yazık ki genel kültür seviyeleri çok iyi durumda değil. Bunu üzülerek iletiyorum. Bu sebeple sporcularımızla sürekli konuşmayı ve dertleşmeyi tercih ederek, onların rahatlamalarını sağlıyorum. Çünkü bazen çok yanlış düşüncelere sahip olabiliyorlar. Ailevi yaşantıları ile ilgili de ebeveynleriyle sürekli iletişim halindeyiz. Çünkü bugünün gençleri yarının yaşlıları olacaktır. Onlar bizim geleceğimizdir.

Aileler açısından bakıldığında bir anlamda çocuklarını size emanet etmiş oluyorlar. Çocuklar, antrenörler ve aile üçgeni arasındaki iletişimin önemi de hayli önemli. Bu noktada kulüp olarak ailelerle iletişimi nasıl sağlıyorsunuz?

Kesinlikle katılıyorum. Aileler ile sürekli iletişim halinde olmakla birlikte özellikle ayda iki kez de yüz yüze konuşuyoruz, toplantılar yapıyoruz. Çocuklarımız çok hızlı bir şekilde büyüyorlar ve öğreniyorlar. Sporcularımızla sürekli zaman geçirdiğimizden ve iletişim halinde olduğumuzdan dolayı en ufak bir değişiklikte aileleriyle hemen iletişime geçiyoruz.

Bu görüşmeleri ve toplantıları yapmazsak; bir sporcuyu veya basketbolcuyu değil bir İNSANI kaybetmek durumunda kalabiliriz. Her yaş grubunda o yaşın seviyesine göre davranıp, bu iletişimi sürekli tekrarlamak zorundayız.

Ayrıca kulüp olarak velilerimize “Basketbol nedir?”, “Takım olmak ne demek?”, “Düzen ne demek?”, “İleride sporcularımızı neler bekliyor?” gibi önemli soruların yanıtlarını anlatmaya çalışıyoruz. Birçok gerçek durumu sporcu ailelerine anlatıyoruz.

Spor okullarının çoğu zaman lisans çıkardığı sporcularından oluşturduğu takımları da oluyor ve hem TBF’nin liglerine hem de çeşitli özel liglere katılıyorlar. Sizin bu sezon hazırladığınız ve başarı beklediğiniz takımlarınız var mı?

Kesinlikle var. Fakat ben özellikle genç takım yaşındaki sporcularıma her zaman şunu söylerim: “Bu yaşta amaç takım başarısından çok eksik yönlerinizi kapatmak ve sizleri A takım seviyesine hazırlamaktır.” Bu bakımdan takımı bir arada tutmak zor gibi gözükse de onlara hayal satmak yerine, bireysel gelişimlerinin dikkat çekici şekilde değiştiğini görmeyi önemsiyoruz. Bu olduğu zaman da heyecanını hep beraber yaşıyoruz. Çünkü bir sezon içerisinde şampiyon olup da bir sonraki sezonda 12 oyuncudan 10’unun basketbolu bıraktığını üzülerek izlemek istemiyorum.

Kulübümüzde özellikle küçük kız, küçük ve yıldız erkek takım seviyesindeki sporcularımız için bu durum biraz daha değişik. Kazanmayı da kaybetmeyi de öğrenmeleri için tüm gücümüzle takım başarısını anlatıyoruz. Özelikle savaşmalarını, pes etmemelerini, mücadele etmelerini ve zor anlarda sorumluluk almalarını sürekli hatırlatıyoruz.

Bir önceki soruyla bağlantılı olarak sizce spor okulları Türk basketbolunun altyapısı için ne kadar önemli?

Spor okullarının ya da basketbol okullarının önemi tabi ki çok büyük. Fakat bazı durumların artık değişmesi gerek. Kabaca söylersek, “Her önüne gelen bu işi yapmamalı.” Bu işi herkes yapar ama herkes başaramaz inancındayım. Bu işi maddiyatı önemseyenlerden çok işini seven ve sürekli geliştiren insanların yapmasının daha doğru olduğuna inanıyorum. Süreklilik kavramının, bu işin püf noktası olması gerekiyor. Artık bazı kuralların veya bazı yaptırımların kişi/kişilere hatırlatılması gerekiyor. Çünkü spor okulu veya basketbol okulları bazı kişi veya kurumlar tarafından amacının dışında çalıştırılıyor diye düşünüyorum. Bunun dışında işini uzun yıllardır ciddi anlamda sürekli yapan insanların basketbola kattıkları değerler zaten ortada.

Son olarak kulübünüzle ilgili bahsetmek istedikleriniz ya da basketbolla ilgili olarak paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz varsa dinlemek isteriz?

Sizlere bu röportaj için çok çok teşekkür ederim. Kulübümüz daha çok yeni. Amacımız hayatın gerçekleriyle beraber, kendi ayaklarının üzerinde duran sporcular yetiştirmek. Bu zor yolda başarılı oluruz ya da olamayız. Asıl önemli olan İNSAN olarak ahlaklı kişi veya kişiler yetiştirmektir. Asıl başarı bence budur. Türk basketbolunun dürüstlüğe ve doğruluğa ihtiyacı var. Yoksa ne yazık ki işler bizler adına daha iyiye gitmeyecektir.


besas-spor-kulubu.png
Sultantepe Mahallesi, Selmani Pak Caddesi no 65, 34674 Üsküdar, Türkiye
2017 sezonu itibariyle Üsküdar’da çalışmalarına başlayan Beşas Spor Kulübü, İstanbul Anadol...

Beşas Spor Kulübü’ne katılmak isteyen sporcular veya aileleri, alttaki form aracılığıyla kulübe iletişim bilgilerini gönderebilirler. Kulüp yetkilileri en kısa sürede geri dönüş sağlayarak detaylı bilgilendirme yapacaktır.

Daha Fazla Haber