Connect with us

Türk Telekom Altyapı Sorumlusu Önder Külçebaş Altyapı Modelini Anlattı

ÖZEL RÖPORTAJ | Türk Telekom Altyapı Sorumlusu Önder Külçebaş, yeni akademi formatına yönelik hazırlıklarını yaptığı altyapı modeli hakkında bilgi verdi.

Pandemi sürecindeki hazırlık çalışmalarına ve önümüzdeki dönemde neler yapabileceklerine yönelik değerlendirmede bulunan Külçebaş, Türkiye genelinde belirli yaş grubundaki oyuncuları taradıklarını söyledi. 8- 9 Ağustos tarihinde gerçekleştirecekleri seçmelerin pandemi kurallarına uygun şekilde yapılacağını belirten Külçebaş, sürdürülebilir bir alt yapı hedeflediklerini dile getirdi.

Öncelikle geride kalan 4 aylık sizin ve organizasyonunuz için nasıl geçti?

Tüm dünya ölçeğinde daha önce hiç karşılaşmadığımız bir pandemi durumuyla yaşamak zorunda kaldık. Basketbolun bir temas oyunu olduğu ve kapalı alanda oynanıyor olmasının etkisiyle ötürü ligler de mevcut haliyle tescil edildi. İnsan sağlığının önceliklendirilerek, korunmaya alınması kararının doğru olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte organizasyonumuzu planlama imkânı bularak, gelecek adına stratejilerimizi gözden geçirme fırsatı yakaladık.

Kendi adıma konuşmam gerekirse, yönetimde olduğum 3 haftalık dönemin son 2 haftasında pandemi kurallarına uygun olarak idmanlara başlama kararı aldık. Bu dönemi takım idmanından çok bireysel idman dönemi olarak adlandırmak daha doğru. Eğitmenlerimiz maske, hijyen ve diğer kurallara uyarak oyuncularımızı hazır tutmaya çalışıyorlar. Bunun yanı sıra tesislerimiz, lojmanlarımız, ekipmanlarımız mevcut koşullara uygun şekilde yenilenip elden geçiriliyor.

Kulüp olarak 8 – 9 Ağustos tarihlerinde seçme yapmayı planlıyorsunuz. Bu seçmeleri gerçekleştirirken nelere dikkat edeceksiniz? Ne gibi önlemler almayı planlıyorsunuz?

Ön kayıt sistemiyle oluşabilecek yoğunluğu farklı saat dilimlerine dağıtarak planlama yapıyoruz. Salon içinde koçlarımız istisnasız maske kullanacaklar, oyuncular arasında ise sosyal mesafe kuralları gözetilecek ve dezenfektan kullanımı, salonun havalandırılması, gruplar arası sahanın temizlenmesi gibi hijyen kuralları dikkatle uygulanacak. Ayrıca velileri salon dışında, yine kurallara uygun şekilde misafir edeceğiz. Bunun dışında beklentimizin üzerinde bir yoğunluk olması durumunda Ahlatlıbel salonumuzu da kullanım için hazırda tutuyoruz. Tüm bunlara ek olarak sağlık ekibimizin kontrol ve yönlendirmelerine uygun şekilde hareket edeceğiz.

“KÜLTÜRÜMÜZÜ BİR GELENEK HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”

Türk Telekom olarak yeni bir döneme girdiniz. Kısa ve uzun vadeli olarak ne gibi hedefleriniz var?

Kısa vade planlarımız kapsamında Türkiye genelinde oyuncu taramasına başladık. Türk Telekom’un oyuncularına ve çalışanlarına sunduğu imkanları daha da iyileştiriyoruz. Ankara başta olmak üzere tüm Türkiye genelinde, oyuncu havuzumuzu zenginleştirmek amacıyla spor okulları kurmak için yeni salonlarla anlaşıyoruz. Yine Türkiye genelinde basketbol kulüpleri ve spor okullarıyla ilişki ve iletişim seviyemizi daha da ileri noktaya taşımak için görüşmeler yapıyoruz.

Orta ve uzun vade hedefimiz ise Türk Telekom A takımına ve Milli Takımlarımıza oyuncu yetiştirmek. Bu noktada en önem verdiğimiz husus, oyuncuların hem karakter hem basketbol altyapısı olarak eksiksiz olması ve bu organizasyonun devamlılığını sağlamak. Yönetimimiz de desteği ile bu planlarımızı uygulamak adına bize güç ve inanç veriyor. Türk Telekom basketbolun yanı sıra, amatör sporlara verdiği desteklerle, milli takıma oyuncu yetiştiren en önemli spor organizasyonları arasında yer alıyor. Bu kültürü basketbol için gelenek hâline getirmek istiyoruz.

“SAĞLIK EKİBİMİZE SPOR PSİKOLOĞU KATILACAK”

Pandemi dönemi boyunca genç oyuncular uzunca bir süre sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle evlerinde kaldı. Bu oyuncuları fiziksel ya da psikolojik olarak sizce nasıl etkiledi? Siz kulüp olarak oyuncularınıza ne gibi yönlendirmeler yaptınız?

Oyuncularımızla sürekli iletişimde kalarak, teknolojiyi de kullanarak zoom üzerinden bireysel idmanlar yaptırdık. Bu şekilde pandemi döneminde oluşabilecek fiziksel ve psikolojik gerilemeyi engellemeye çalıştık. Tabii ki bu dönemin olumsuz etkileri olacaktır. Yeni başlamış olduğumuz fiziksel idmanlarda bu dönemi de göz önünde bulundurarak oluşturduğumuz programlarımızı uyguluyoruz ve oyuncularımızın gelişimini çok yakından takip ediyoruz. Ayrıca yakın dönemde sağlık ekibimize bir spor psikoloğu da katılacak.

Uzun yıllar A Takım seviyesinde hem genç hem tecrübeli oyuncularla birlikte basketbol oynadınız. Sizin altyapılardan gelen oyuncularda gözlemlediğiniz temel eksikler nelerdir?

A takıma yükselmenin yarattığı başarı ve tatmin hissinin oyuncuları daha ileriye gitmekten alıkoyduğu durumlar olabiliyor. Halbuki özellikle performans sporları hem mental hem de fiziksel olarak sürekli zirvede olmanızı hatta kendinizi aşmanızı gerektiriyor. Bu tip oyunculara devamlı fit bir ruh hali ve yarışmacı yapıya taşımalıyız. Ayrıca genç oyuncuların özgüven olarak da maçın son topunu dâhi kullanabilecek bir psikolojiye sahip olmaları lazım. Tabii burada oyuncuların bu gelişimleri göstermesi hem altyapıdan hazır gelmeleri hem de A takımlarda oyunda süre bulmaları anlamında koçların da sorumluluğunda olan bir konu.

Yine oyunculara dönecek olursak her maçı hatta her idmanı bir challenge olarak kabul edip kendilerini takım arkadaşlarına, koçlarına, yönetime hatta taraftara tekrar tekrar ispatlamaları gerektiğini bilmeliler. İlerleme ancak bu şekilde olabiliyor.

Bu pandemi dönemi özellikle salon sporlarını önemli ölçüde etkiledi. Dört aydan fazla bir süredir faaliyetlerini gerçekleştiremeyen kulüplerin büyük bir bölümü maddi anlamda zorlandı. Siz bu sürecin basketbol altyapıları üzerinde etkisini nasıl yorumlarsınız?

Pandemi döneminin sadece spor ve spor kulüpleri üzerinde değil tüm dünya ekonomisi anlamında oldukça olumsuz etkisi oldu. Bu zorlu dönemden ancak hem bireysel hem de organizasyonel anlamda birbirimize destek vererek ve birlikteliğimizi güçlendirerek çıkabileceğimizi düşünüyorum. Türkiye’de bütün takımların alt yapıya dönüş yapması için pandemi bir fırsat oldu. Takımımız da uzun süredir yaptığı planlamasını hayata geçirerek bu dönemi fırsata çevirdi.

“BU FIRSATIN İYİ KULLANILMASI GEREKİYOR”

A Takım seviyesinde tüm sporlarda bütçelerin düştüğünü görüyoruz. Bu dönemde yerli oyunculara ve altyapıya daha fazla değer verileceğini düşünüyor musunuz?

Bu olumsuz dönemin belki de olumlu olarak nitelendirebileceğimiz etkisi bence de bu. Yine de asıl dileğim ve amacım kulüplerimizin her zaman sağlam bir altyapıya sahip olması ve buradan çıkan oyuncuların kalite anlamında A takımlarda kriz dönemleri dışında da tercih edilebilir olması. Önümüzdeki yıllarda da gerek bütçesel anlamda gerekse üst liglerde oynayacak sporcuların sayısının artırılması bakımından alt yapıların önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum. Bu fırsatın iyi kullanılması gerekiyor.

Pandemi süreci ile ilgili olarak belirsizlikler devam ediyor. Siz hem geride kalan döneme hem de bugün geldiğimiz noktaya bakarak sürecin nasıl ilerleyeceğini düşünüyorsunuz? 2020-2021 sezonunda altyapı müsabakaları ve antrenmanların akıbeti sizce nasıl olacak?

Şu an en azından salgın başından beri eve kapanmış olan genç oyuncularımız bireysel idmanlarını yapabiliyorlar. Ben bu konuda iyimser düşünmeyi seçiyorum. Belki ilk dönem seyircisiz oynanma gibi bir önlemle başlayacak olsa da devamında normal düzenimize döneceğimizi ümit ediyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Basketbol altyapısı hatta gençlerin ilerlemesi sorumluluğu sadece Türk Telekom gibi birkaç büyük kulübün omuzlarında olmamalı tüm kulupler olabilecek en iyi şekilde altyapılarına bütçe ayırmalı ve önem vermeliler. Ülke genelinde gelecek vaat eden oyuncuların birkaç takımda yoğunlaşması yerine daha genele dağılarak eğitilmelerinin kendi gelişimleri açısından daha iyi olduğunu düşünüyorum. Özellikle altyapıda takımların birbiriyle rekabeti yerine daha fazla iş birliği ile ortak hareket ederek totalde A takımlara, Milli takımlara yetişecek oyuncu kalite ve adedine odaklanılması gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak eklemek istediğim konu, Türk Telekom yönetimi altyapı konusuna çok önem veriyor ve yatırım yapıyor. Başantrenörümüz Burak Gören de A takım kapılarını altyapı oyuncu ve koçlarına sonuna kadar açarak bizi destekliyor. Böyle bir ortamda mevcut ve bize katılacak yeni oyuncuların çok şanslı olduğunu düşünüyorum.

Daha Fazla Haber