Sosyal Medya:

Ankara

8 Mart Özel – Anne Kızın Basketbol tutkusu

4 Mart Cuma günü Meb Spor Salonu’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir sohbet gerçekleştirmek üzere Ankara Basketbol İl Temsilciliği başkan yardımcısı A klasman teknik komiser Filiz Öget ve Yıldız Kız Milli Takımımızda da yer alan Çankaya Üniversitesi SK oyuncusu kızı Simay Öget ile bir araya geldim.

Basketbol hayatınızda ne kadar yer kaplıyor?

Simay Öget: “Her gün okuldan sonra tüm vaktim basketbola ait.”

Filiz Öget: “Benimde öyle, haftanın 7 günü tüm vaktim spor salonlarında geçiyor.”

filizsimayögetGeçtiğimiz sezon Çankaya Üniversitesi ile küçük kızlarda Türkiye Şampiyonu oldunuz ve turnuvanın en iyi guardı seçildin, neler hissettin neler yaşadınız?

Simay Öget: “Çok heyecanlıydım ve takımıma güveniyordum. Oraya gittiğimizde hedefimiz zaten Türkiye Şampiyonu olmaktı, herkesi yenebileceğimizi biliyorduk. En iyi guard seçildiğimde de çok mutlu oldum.”

Türkiye Şampiyonu bir anne olmak nasıl bir duygu?

Filiz Öget: “Çok güzel bir duyguydu, kızımla gurur duydum ve çok mutlu oldum.”

Türkiye’de kadın hakem sayısı çok az. Sizde onlardan biri olarak bu konu hakkında neler söylersiniz?

Filiz Öget: “Evet, çok az ve kadın hakem yetişmiyor. Son dönemlerde erkeklerde de bu sorun var, basketbola ilgili insanlar hakemliğe yönelmiyorlar. Hakemlik maddi açıdan da yetersiz olduğu için tercih edilmiyor. Maç sonuçlarında sürekli hakemlere yüklenilmesi, baskı altına alınması ilgiyi azaltıyor. Hiç kimse de küfür ve hakaret duymak istemediği için hakem olmak istemiyor.”

Oyuncu olarak ileride neler yapmak istiyorsun, ne düşünüyorsun?

Simay Öget: “Öncelikle şu an yıldız milli takımdayım ve milli takımlarda kalıcı olmak istiyorum. Bunun yanında ben üniversiteyi İzmir’de okumak istediğim için Karşıyaka bayan basketbol takımını 1.lige çıkarmayı hayal ediyorum.”

Üst yapılarda kendine örnek aldığın sporcular var mı?

Simay Öget: “Birsel Vardarlı ve Işıl Alben.”

Oyunculuk, antrenörlük, hakemlik ve de anne olarak basketbolun içinde ki birçok pozisyonda yer alıyorsunuz. Bu alanda roller arası geçişi nasıl sağlıyorsunuz ve en çok hangi rolde heyecanlanıyorsunuz?

Filiz Öget: “Benim de hayatım ortaokuldan itibaren basketbolun içinde geçti. Bizim dönemimizde sporcular birden farklı branşta sporcuydu. Milli sporcu oldum ve de beden eğitimi bölümü okudum. Sporla hep iç içeydim. Kızlar da doğduktan sonra onlarda salonlarda büyüdü. Bende bu süreçte hem annelik hem ev hanımlığı hem de beden eğitimi öğretmenliğimi yapıyordum. Bu anlamda hiç zorlanmadım. En çok da annelik rolünde heyecanlanıyorum tabiî ki, onları izlemek bambaşka bir şey.”

Basketbol anlamında birbirlerinize neler aktarıyorsunuz, evdeki basketbol yaşantınız nasıl?oget1

Filiz Öget: “Çoğunlukla evde de basketbol konuşuyoruz, birlikte maç izliyoruz.”

Simay Öget: “Evde maç izlerken babam bana guard oyuncuların neler yaptığına dikkat etmemi söylüyor. Ablama da hakemlikte ki hatalarını, maç hakeminin nasıl yönettiğini anlatıyor.”

Altyapılarda kızlarda ilgi erkeklere göre çok az. Altyapılarda kız basketboluna ilgi sizce nasıl sağlanır?

Filiz Öget: “Öncelikle bu durum ailelerden kaynaklanıyor. Kız çocuğuna basketbol yakışmaz düşüncesiyle voleybola yönlendiriyorlar. Voleybol temas olmadan oynandığı için daha çok tercih ediliyor, basketbol mücadele gerektiren bir spor.”

Simay Öget: “Sadece basketbola karşı değil bütün sporlara karşı kızlar çekingen davranıyor. Beden Eğitimi derslerimiz de bile kızlar faaliyet yapmıyor.”

Ankara altyapısında erkekler çift devreli lig usulüne göre oynarken kızlar tek devreli lig usulü oynuyor. Bunun sonucu yıldız ve genç erkeklerde şampiyon takım 26 ve üzeri maç yaparken kızlarda şampiyon takım 17 maç oynayarak sezonu bitiriyor. Bu altyapı sistemi sporcularımızın gelişmesi için yeterli mi?

Filiz Öget: “Yeterli değil tabiki de ama rekabeti sağlayacak basketbol oynayan takım sayımız çok az. Gelecek sezon için kızlarda da çift devreli lig usulü yapma düşüncemiz var. Sezon başında statü belirlenirken antrenörlerimizle gerçekleştirdiğimiz toplantıda onlara da fikirlerini sorduk. Erkek takımlarının hocaları çift devreli lig usulü isterken kız takımlarının hocaları kadro darlığından dolayı bunu istemediler.”

filizögetGenç Kızlar Türkiye Şampiyonası’nın son 20 yılında Ankara takımları sadece bir tane üçüncülüğü Arı Koleji ile elde etmiş. Yıldız Kızlar Türkiye Şampiyonası’nın son 20 yılında da Ankara takımları yine sadece bir tane üçüncülüğü Ted Koleji ile elde etmiş. Ankara takımları Türkiye Şampiyonası’nda neden başarı elde edemiyor?

Filiz Öget: “Sadece bir oyuncu ile yanına takviyeler gelmediği sürece maç kazanmak çok zor. Ankara’da altyapısından çok az oyuncu yetiştiği için Türkiye Şampiyonası’nda başarı elde etmek zor.”

Simay Öget: “Ankara’da yetişen bütün iyi oyuncuları bir şekilde izleyip başka şehirlerden takımlar istiyor. Aileler de bunu bir fırsat olarak gördüğü için çocuklarını gönderiyorlar. Bu yüzden Ankara geri plana düşüyor, daha çok İstanbul takımları öne çıkıyor.”

Son olarak Türkiye’de ki kadın basketbolu seviyesi hakkında neler söylersiniz?

Filiz Öget: “Kadın basketbolu şu anda iyi gidiyor ancak sürekli aynı soruna çıkıyoruz; altyapıdan oyuncu desteği gelmemesi. Türkiye’de sporun cazibesinin kalmaması, değerinin düşmesi de olumsuz etkenlerden. Şu an ki nesilde çok tembel yetişiyor, böyle sıkı tempoda mücadeleye gelemiyor.”

Simay Öget: “Küçük yaşlardan itibaren oynayan kız sporcular lisenin son yıllarında üniversite sınavının etkisiyle basketbolu bırakıyor. Bu durum da ilerlemeyi olumsuz etkiliyor.”

simayoget

Teklifimi kabul edip, tüm sorularıma içtenlikle yanıt vererek bu keyifli sohbeti gerçekleştirdikleri için Öget ailesine teşekkür ediyor, basketbol hayatlarında başarılar diliyorum.

RÖPORTAJ: İlayda Şensoy

Önemli Haberleri Kaçırmayın!

Aşağıdaki formla haber bültenimize kayıt olabilirsiniz!

SEÇMELER

Diğer Haberler > Ankara