Sosyal Medya:

Altyapı Milli Takımlar

U16 Yıldız Kız Milli Takımımız, A Ligi’ne Kazanarak Veda Etti

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün ev sahipliğinde düzenlenen U16 Yıldız Kızlar Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye ile İsveç karşı karşıya geldi.

30 Ağustos 2019 Cuma günü oynanan karşılaşmayı milliler 55-50 kazanarak turnuvayı 15. sırada tamamladı ve A Ligi’ne veda etti.

Mücadelenin ilk periyodunda iki takımda sayı bulmakta zorlandı. İlk üç dakikayı İsveç, bulduğu serbest atış isabetleriyle 5-3 öne geçti. Daha sonra alınan molanın ardından ekibimiz iyi bir çıkış yaparak üst üste bulduğu sayılarla son 3 dakikaya 20-10 önde girdi. Bu bölümde iyi hücum edemeyen ama savunmasında büyük başarı gösteren milliler ilk periyodu 20-10 önde kapadı.

Maçın ikinci periyodunda karşılıklı yapılan hücumlardan sonra ilk yarının bitimine 7 dakika kala milliler 26-12’lik skoru yakaladı. Bu skordan sonra rakibinin farkı eritmesine izin vermeyen ekibimiz, 7-0’lık seriyle devreye 5 dakika kala 33-12’lik skorla 21 sayılık bir farka ulaştı. Kalan bölümde iki ekipte sayı atmakta zorlansa da Ay-Yıldızlılar ilk yarıyı 37-18 ile önde tamamladı.

MİLLİLER KAZANARAK VEDA ETTİ

Mücadelenin ikinci yarısına İsveç hücumdaki performansını üst seviyeye çekerek başladı. Art arda serilerle sayı yiyen ve top kaybı istatistiğini bu periyotta iyice arttıran milliler son 5 dakikaya 42-28 önde girse de, kalan bölümde skor üretemedi ve 10-0’lık seri üreten İsveç farkı dörde indirdi. Periyot sonucunda 42-38’lik Türkiye üstünlüğü varken, İsveç son 10 dakikaya geri dönüş sinyallerini vererek girdi.

Maçın son periyodunun ilk 3 dakikada yalnızca 1 sayı üretebilen ekibimiz savunmasından ödün vermedi. Mücadelenin son 5 dakikasında kısır bir oyun ortaya çıkarken, skorda millilerimizin 50-45 üstünlüğü varken mola  geldi. Moladan sonra toparlanan ve bulduğu 3 sayılık isabetle farkı 2’ye indiren İsveç geri dönüş için umutlansa da mücadeleyi ekibimiz 55-50’lik skorla galip tamamladı.

Bu sonuçla 15. Sırayı elde eden Türkiye’de Selin Gül 14 sayı ve 3 ribaund, Mariya Taser 20 sayı, Simge Tokmak ise 8 sayı ve 16 ribaund ile oynadı.

16. sırayı elde eden İsveç’te ise Vera Soderblom 12 sayı ve 13 ribaund ile double-double, Alma Larsson 10 sayı ve Emma Johannson 15 sayı 4 ribaund ile oynadı.

İSTATİSTİKLER

Diğer Haberler > Altyapı Milli Takımlar