Connect with us

Semih Soğuksu: Hedefimiz Dünya Şampiyonası

ÖZEL RÖPORTAJ | U16 Yıldız Erkek Milli Takım Başantrenörü Semih Soğuksu, İtalya’da gerçekleşecek olan Avrupa Şampiyonası öncesinde sorularımızı yanıtladı.

9 – 17 Ağustos tarihleri arasında İtalya’nın Udine kentinde düzenlenecek olan FIBA U16 Yıldız Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda heyecan başlıyor. Hazırlıklarını tamamlayan U16 Yıldız Erkek Milli Takımımızda Başantrenör Semih Soğuksu turnuva öncesi altyapibasket.com’a özel açıklamalarda bulundu.

Hazırlık dönemi nasıl geçti? Turnuvadaki hedefiniz nedir?

21 Haziran’da Bolu’da toplandık ve yaklaşık 50 günlük bir kamp süreci geçirdik. İkili temas turnuvalarının yanı sıra, EYOF 2019’da oynadık. Toplamda 9 tane hazırlık maçı yaptık ve EYOF’ta final oynadık. 50 günlük bir programdı ve bitti. Cuma günü Avrupa Şampiyonası’nda başlayacağız. İstediğimiz gibi bir hazırlık dönemi geçirdik. Ufak tefek sakatlıklar dışında büyük bir sakatlık sorunu yaşamadık. 12 kişilik nihai kadroyu seçerken sakatlıktan dolayı kimse elenmedi. Bir tek Enes Gül, Bolu kampında sakatlık nedeniyle takımdan ayrılmıştı. Onun dışında performansa göre bir değerlendirme yaptık. Adem Bona, Genç Milli takım sürecinden sonra takıma dahil oldu. Hazır bir şekilde turnuvaya gidiyoruz.

Öncelikli hedefimiz bu jenerasyonla ilk beşe girerek Dünya Şampiyonası’na katılma hakkını kazanmak. Ayrıca oyuncularımızın potansiyellerini ortaya çıkartarak, ilerleyen dönemlerdeki turnuvalar için oyuncularımızı hazırlamak ve madalya kazanmak bir diğer hedefimiz olacak. Bu potansiyele sahip olduğumuzu düşünüyorum. Umarım hedeflerimize ulaşırız.

“ÜST ÜSTE İYİ JENERASYONLAR GELİYOR”

2003 / 2004 jenerasyonu ile uzun süredir çalışma fırsatı yakaladınız. Geçtiğimiz hafta 2001 / 2002 jenerasyonu önemli bir başarı elde etti. Jenerasyonlar arasındaki geçişi nasıl buluyorsunuz? Birbirini tamamlayacak, üst seviyeye oynayacak jenerasyonlar geliyor mu?

Oyuncu havuzumuz çok genişti. Seçtiğimiz 12 kişilik kadroda genelde kamplarımızda olan oyunculardan oluşuyor. 2001/2002 jenerasyonunu tebrik ediyorum, çok güzel bir başarı yakaladılar. Çok şey beklediğimiz bir jenerasyondu ve finale kadar da hak ederek geldiler. Bütün takımlara karşı üstün oynayarak kazandılar. Bu jenerasyonlardan çok ümitliyiz. Özellikle 2002 / 2003 bir araya geldiğinde çok fazla oyuncu opsiyonumuz var. Her pozisyon için 4-5 tane aday oyuncumuz var.

Ben bu jenerasyondan A Milli Takım’a kadar çok oyuncu çıkacağına inanıyorum. Çoğu oyuncu zaten TBL’de oynuyor. 2003’lüler bu sezon BGL’de iyi süreler alacak. Arkadan 2004 doğumlular da geliyor. Bana kalırsa üst üste iyi jenerasyonlar geliyor. Buradan hem Basketbol Süper Ligi hem de A Milli Takım seviyesine çıkacak oyuncu yetişeceğine inanıyorum.

Son yıllarda BGL oyuncuların gelişiminde önemli bir faktör oldu. Gelecek sezon benzer bir jenerasyonla BGL’de çalışacak bir antrenör olarak bu organizasyonla ilgili neler söylemek istersiniz? Oyuncuların gelişimi üzerindeki etkileri nelerdir?

Basketbol Gençler Ligi’nin çok iyi düşünülmüş, planlanmış önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Oyuncular çok kaliteli maçlar yapıyor ve onların A Takıma geçiş süreci açısından çok faydalı. Çünkü deplasmanlı lig oynuyorlar. Böylelikle “Nasıl haftada bir maç oynanır?”, “Nasıl hazırlanılır?” bunları öğreniyor. Profesyonel hayatı çok genç yaşta öğrenmeye başlayarak, ona göre antrenman yapıyorlar.

Hedefleri doğrultusunda çok fazla maç yaparak, maç eksikliğini gidermiş oluyorlar. Zorluk derecesinin yüksek olması ve rekabetin olması her zaman oyuncular için bir avantaj. BGL bu açığı çok iyi bir şekilde giderdi. Gelecek sezon BGL’de görev yapacak bir antrenör olarak bu ligin oyuncuları ve bizleri geliştirdiğini düşünüyorum. Her geçen yıl daha da iyi olacaktır.

Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

U16 Yıldız Erkek Milli Takımımız Şampiyonaya Hazır

Daha Fazla Haber